Ավելի շատ ՆԱՏՕ Վրաստանում և ավելի շատ Վրաստան ՆԱՏՕ-ում
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի այցը Վրաստան ներկայացվեց որպես տարածաշրջանային կարևորություն ունեցող մի իրադարձություն: Վրացական մամուլի կողմից լուսաբանման մակարդակը և տարբեր պաշտոնյաների մեկնաբանությունները փաստում են, որ իշխանություններն այս այցին լուրջ են պատրաստվել, և PR կոմպոնենտի միջոցով նպատակ կա բարձրացնելու իշխանությունների հեղինակությունը և նվազեցնելու/հաղթահարելու վրացական հասարակության մոտ ձևավորված «պատերազմում պարտվածի բարդույթը»:
Այցի հետ կապված՝ ցանկալի է առանձնացնել երկու հիմնական ասպեկտ՝ Վրաստանի եվրաատլանտյան հեռանկարի խնդիրը և Վրաստանի ու ՆԱՏՕ-ի համատեղ ուսումնական կենտրոնի բացումը:
Վրաստանի եվրաատլանտյան հեռանկարը, բնականաբար, չէր կարող շրջանցվել Ստոլտենբերգի այցի ժամանակ: Երկկողմ հանդիպումներում այս անգամ ևս հնչել են ՆԱՏՕ-Վրաստան հարաբերությունների խորացման և ամրապնդման անհրաժեշտության և համատեղ գործընկերության մասին հայտարարությունները: Սակայն Վրաստանին ՆԱՏՕ-ի Անդամակցության գործողությունների պլան (Membership Action Plan (MAP)) տրամադրելու կառույցի մտադրությունների մասին այս անգամ ևս ոչինչ չհնչեց: Ստոլտենբերգը շեշտեց, որ դեռ վաղ է խոսել այն մասին, թե ինչ որոշում կկայացվի եկող տարի կայանալիք Վարշավայի գագաթաժողովին: Ավելին՝ նա նաև նշել է, որ Վրաստանն արդեն ստացել է բոլոր անհրաժեշտ գործիքները դեպի դաշինք շարժվելու համար:
Հավանաբար ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նկատի է ունեցել Ուելսում տրամադրված հատուկ միջոցների փաթեթը, որը դեռևս լիարժեք իրացված չէ: Սակայն վրացի գործընկերներին հիասթափություն չպատճառելու համար ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը ներմուծեց բավական հետաքրքիր թեզ, որը հաջողությամբ ընդունվեց և փոխառվեց վրացական իշխանությունների կողմից, այն է՝ «Ավելի շատ ՆԱՏՕ Վրաստանում և ավելի շատ Վրաստան ՆԱՏՕ-ում»: Հաշվի առնելով վրացական իշխանությունների կողմից ՆԱՏՕ-ի անդամակցության արդեն մի քանի տարի անհաջող քարոզչությունը՝ կարող ենք ենթադրել, որ երկրի ղեկավարների կողմից այս թեզը կսկսի բավական ակտիվ օգտագործվել հանրության հետ իրականացվող աշխատանքներում:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի և ՆԱՏՕ-ի համատեղ ուսումնական կենտրոնին, ապա դրա վերաբերյալ խոսվում է արդեն շուրջ մեկ տարի: Կենտրոնի բացումը դեռ 2014թ.-ի սեպտեմբերին Ուելսում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին կառույցի կողմից Վրաստանին տրամադրված հատուկ փաթեթի բաղկացուցիչ է:
Համատեղ կենտրոնի հանդիսավոր բացումը տեղի ունեցավ Թբիլիսիի մոտ գտնվող «Կրցանիսի» Ազգային ուսումնական կենտրոնում: Հատկանշական է, որ համատեղ ուսումնական և գնահատման կենտրոնն իրենից ներկայացնում է տարբեր օբյեկտների ցանց, որում, բացի «Կրցանիսիի» ուսումնական կենտրոնի մի մասից, ընդգրկված են նաև Վազիանիում գտնվող զորավարժարանը, Օրֆոլոյի
զորավարժարանը, ինչպես նաև Սաչխերյան լեռնահրաձգային վարժարանը մասամբ: Հատկանշական է, որ վրացական կողմը ՆԱՏՕ-ի ղեկավարի այցը համարեց լավագույն պահը՝ ուսումնական կենտրոնի հնարավորինս հնչեղ բացում կազմակերպելու համար՝ չկարևորելով այն հանգամանքը, որ կենտրոնի հիմնական կառույցների շինարարությունը կամ որոշ օբյեկտների վերակառուցումն անգամ չի սկսվել: Այսինքն, չնայած կենտրոնի բացման արարողությանը, այն դեռևս տևական ժամանակահատված հազիվ թե կարողանա լիարժեք ծառայել իր նպատակին, այն է՝ նպաստել վրացի, ինչպես նաև ՆԱՏՕ անդամ ու գործընկեր երկրների զինծառայողների պատրաստմանը:
Վրաստանի գլխավոր շտաբի պետ Վախթանգ Կապանաձեն այս ամենի առնչությամբ արդեն իսկ հայտարարել է, որ համատեղ ուսումնական կենտրոնի բոլոր ենթակառուցվածքները պետք է ստեղծվեն փուլ առ փուլ, իսկ նման շտապողականությունը բացատրել է օր առաջ վարժանքներ սկսելու ցանկությամբ:
Իսկ թե իրականում ինչո՞վ էր պայմանավորված կենտրոնի բացման նման շտապողականությունը և հնչեղությունը, կարելի է ենթադրել: Սակայն ակնհայտ է, որ բացման արարողության միջոցով իշխանությունները մի կողմից փորձեցին բարձրացնել սեփական վարկանիշը, հաշվի առնելով խորհրդարանական ընտրությունների՝ սեպտեմբերին մեկնարկող նախընտրական աշխատանքները, մյուս կողմից փորձեցին ցույց տալ եվրոատլանտյան ինտեգրման ուղղությամբ այդքան սպասված առաջընթաց, ինչպես նաև ցրել վրաց-հարավօսական սահմանին ցուցանակների տեղաշարժի հետ կապված հանրային մտահոգությունները:
Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ վրացական ղեկավարության մոտ առկա էին հստակ մտավախություններ՝ պայմանավորված Ռուսաստանի հնարավոր արձագանքի հետ: Դա դրսևորվեց անգամ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի խոսքում, ով շեշտեց, որ չպետք է շփոթել ՆԱՏՕ-ի ռազմական բազան ուսումնական կենտրոնի հետ, ավելին՝ նա ընդգծեց, որ տվյալ ուսումնական կենտրոնը կնպաստի տարածաշրջանային անվտանգությանը: Սակայն, ինչպես և սպասելի էր, Մոսկվայում այդքան էլ համաձայն չեն ուսումնական կենտրոնի նման որակումների հետ: ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան կենտրոնի բացումը գնահատեց որպես սադրիչ քաղաքականության շարունակություն, իսկ բուն կենտրոնը՝ որպես «լուրջ ապակայունացնող գործոն տարածաշրջանի անվտանգության համար»: Ռուսական կողմն անգամ զուգահեռներ անցկացրեց 2008թ.-ի իրադարձությունների հետ՝ նախազգուշացնելով հնարավոր հետևանքների մասին:
Ամփոփելով Ստոլտենբերգի վրաստանյան այցը՝ կարող ենք նշել, որ չնայած եվրաատլանտյան հեռանկարներն այդպես էլ մնացին մշուշոտ, իսկ Ռուսաստանը ձեռք բերեց անհանգստության նոր պատճառ, այնուամենայնիվ կենտրոնի՝ թեկուզ խորհրդանշական բացումը բավական կարևոր իրադարձություն է տարածաշրջանի համար, քանզի այն դարձավ Հարավային Կովկասի անվտանգության ճարտարապետության նոր բաղադրիչ, որն այսուհետ պետք է հաշվի առնել:

More NATO in Georgia and More Georgia in NATO
NATO Secretary General Jens Stoltenberg's visit to Georgia was presented as an event of regional importance. The level of Georgian media coverage and the officials' announcements indicated that the authorities were seriously prepared for this visit and the goal was to enhance the authorities' reputation through PR component and to reduce / overcome the "war loser complex" in Georgian society.
In connection with the visit, two main aspects are to be identified; the problem of Georgia's Euro-Atlantic prospect and the opening of Georgia-NATO joint training center.
Naturally, Georgia's Euro-Atlantic perspective could not be overlooked during Stoltenberg's visit. The need for deepening and strengthening NATO-Georgia relations and joint cooperation were once again emphasized in bilateral meetings. But the intention of granting NATO Membership Action Plan (MAP) to Georgia was not discussed. Stoltenberg said it was too early to talk about what kind of decision will be made in the next year's summit in Warsaw. Moreover, he also noted that Georgia has already received all the necessary tools for moving towards alliance.
NATO Secretary General, probably, referred to the package of special measures provided in Wales, which is still not fully realized. But in order not to disappoint Georgian colleagues, NATO Secretary General introduced an interesting thesis, which was successfully adopted by Georgian authorities, that is; "More NATO in Georgia and more Georgia in NATO." Taking into consideration Georgia's several years’ unsuccessful propaganda for accession to NATO, we can assume that this thesis will be used quite actively in work with community.
As for NATO-Georgia joint training center, then it is already on the agenda for about a year. The opening of the center was the component of the special package given to Georgia in September 2014 at a NATO summit in Wales.
Joint center opening ceremony was held in "Krtsanis" National Training Center, near Tbilisi.  It is noteworthy that the joint training and assessment center represents network of diverse facilities, which, besides a part of "Krtsanisi" training center, includes the military training ground of Vaziani, Orfolo, as well as a part of mountain –rifle training ground of Sachkheryan.
It is noteworthy that the visit of NATO's Head was considered by the Georgian side as the best time to organize a loud opening of the training center, without taking into consideration the important fact that the basic structures for the construction or reconstruction of some facilities have not even begun. In other words, although opened, the center is still unlikely to be able to fully serve its long-term goal, that is to contribute to Georgia, as well as  NATO member and partner countries by organizing military trainings.
In this regard, Georgian Chief of General Staff Vakhtang Kapanadze has already announced that all the infrastructures of the joint training center must be created in stages, and according to him such haste is connected with the desire to start training a day before.
It can be only assumed, what was the real reason and repercussions of opening the center in haste. However, on the one hand, by the opening ceremony the authorities tried to lift their rating, taking into consideration the campaign of parliamentary elections, which will start in September, on the other hand, they tried to show the long-awaited progress towards Euro-Atlantic integration, as well as to disperse the public concerns connected with the movement of signs on Georgian-South Ossetian border.
It is noteworthy that there were clear concerns of the Georgian leadership because of possible reaction of Russia. It is also expressed in Georgia’s Prime Minister Irakli Garibashvili’s speech, who stressed that NATO military base should not be confused with the training center. Moreover, he emphasized that the center will contribute to regional security.
However, as expected, Moscow does not agree with such training center qualifications. The representative of while the very center - as a "serious destabilizing factor for regional security." The Russian side has even made parallels with the events of 2008, warning about the possible consequences.
Summing up Stoltenberg's visit to Georgia, we can note that despite the Euro-Atlantic prospects remained dim, and Russia acquired a new reason for concern, nevertheless the opening of the center, even in a symbolic way, is an important event for the region, because it became a new component of the security of South Caucasus architecture which must be taken into account from now.