Ուկրաինայի սահմանադրական փոփոխություններ. ի՞նչ են ցանկանում կողմերը
Ուկրաինայում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումներն օրերս հանգեցրին զանգվածային բախումների և ծայրահեղական ուժերի կողմից Գերագույն Ռադայի գրոհին, որտեղ քննարկվում էր Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու նախագիծը: Անդրադառնանք Սահմանադրական փոփոխությունների նպատակին և կողմերի դիրքորոշումներին:
Ուկրաինայի Սահմանադրության մեջ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը սահմանվել է ուկրաինական ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված Մինսկի համաձայնագրով: Համաձայնագրում ամրագրվել է, որ «մինչև 2015թ. ավարտն Ուկրաինայում պետք է ընդունվի նոր Սահմանադրություն, որի հիմնական բաղադրիչը պետք է լինի ապակենտրոնացումը (հաշվի առնող Դոնեցկի և Լուգանսկի առանձին շրջանների առանձնահատկությունները` համաձայնեցված այդ շրջանների ներկայացուցիչների հետ), ինչպես նաև Դոնեցկի և Լուգանսկի առանձին շրջանների հատուկ կարգավիճակի վերաբերյալ մշտական օրենսդրության ընդունումը»։
Ուկրաինական իշխանություններն այժմ նպատակ են հետապնդում չտապալել ճգնաժամի կարգավորման գործընթացը՝ միաժամանակ չգնալով մեծ զիջումների:
Հասարակության լայն շրջանակների և հատկապես առավել ծայրահեղական տրամադրված զանգվածի համար ընդունելի չէ Լուգանսկին և Դոնեցկին հատուկ կարգավիճակի շնորհումը: Դա նրանց կողմից ընկալվում է, որպես Ուկրաինայի ֆեդերալիզացիայի քայլ և սպառնալիք տարածքային ամբողջականությանը: Ուստի Մայդանի առավել ծայրահեղական շերտն այս համաձայնագիրը չափազանց մեծ զիջում է համարում Կիևի կողմից և Պորոշենկոյին մեղադրում է ուկրաինական պետական շահի դավաճանության մեջ: Այստեղ իրենց դերակատարումն են ունենում նաև մայդանի այն ուժերը, որոնք իշխանության ձևավորումից հետո հայտնվեցին լուսանցքում՝ չկարողանալով բավարարել իրենց քաղաքական հավակնությունները: Պատահական չէ, որ օգոստոսի 31-ի ցույցի առավել ակտիվ մասնակիցներից մեկը Տյագնիբոկն էր, որ Յացենյուկի և Կլիչկոյի հետ ժամանակին փորձում էր ստանձնել Մայդանի հեղափոխության ղեկավարությունը:
Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ներկայացուցիչներն իրենց հերթին ձգտում են առավել մեծ ինքնավարության և դրա առավել կայուն ամրագրման: Նրանք պահանջում են Դոնեցկի և Լուգանսկի հատուկ կարգավիճակն ամրագրել Սահմանադրությամբ, ոչ թե առանձին օրենքով: Օրենքում փոփոխություն կատարելու համար հետագայում անհրաժեշտ կլինի խորհրդարանի ձայների պարզ մեծամասնությունը, իսկ Սահմանադրությունը փոխելը շատ ավելի բարդ է:
Պորոշենկոն, իր հերթին, փորձում է, կատարելով Մինսկի համաձայնագրի պահանջները, խուսափել հատուկ կարգավիճակի ամրագրումից: Ներկայացված սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթը ենթադրում է ՏԻՄ կառուցվածքային փոփոխություններ, դրանց որոշ լիազորությունների ավելացում: Լուգանսկի և Դոնեցկի շրջանների հատուկ կարգավիճակի հիշատակումից խուսափելու համար Սահմանադրության ամփոփիչ դրույթներում ամրագրվում է այս շրջանների կառավարման յուրահատկությունների առկայությունը, որոնք սահմանվում են առանձին օրենքով: Միաժամանակ, Պորոշենկոյի կողմնակիցներն իրենց հրապարակային ելույթներում վստահեցնում են հանրությանը, որ այս օրենքը Լուգանսկում և Դոնեցկում շատ ավելի քիչ ինքնուրույնություն է ենթադրում, քան Ուկրաինայի այլ շրջաններում և որ հետագայում այն կարելի է փոփոխությունների ենթարկել:
Բացի այդ՝ Պորոշենկոյի կողմից առաջարկվող Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, ընդլայնելով ՏԻՄ լիազորությունները, միաժամանակ պահպանում է նախագահի լծակները նրանց հանդեպ: Ենթադրվում է ձևավորել նախագահի կողմից նշանակվող պրեֆեկտի պաշտոն, որը կվերահսկի համայնքների գործունեությունն ու որոշումների հակասահմանադրական լինելու դեպքում լիազորված կլինի կասեցնել դրանց գործունեությունը: Միաժամանակ, համայնքների կողմից երկրի տարածքային ամբողջականությանը և անվտանգությանը սպառնալիք ներկայացնող որոշման ընդունման դեպքում նախագահը ևս լիազորություն կունենա կասեցնելու այդ որոշումը և նույնիսկ հեռացնելու համայնքի ղեկավարին՝ հայտարարելով արտահերթ ընտրություններ:
Հանրության դժգոհությունը հարուցում է նաև սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացում հանրային քննարկումների, լսումների բացակայությունն ու դրանք հանրաքվեի չդնելը: Բնական է, որ դա արվում է երկրի ներկայիս անկայուն քաղաքական իրավիճակում լրացուցիչ լարվածությունից խուսափելու և գործընթացի տապալման հավանականությունը նվազեցնելու համար:
Մեծ է պաշտոնական Կիևի վրա նաև արտաքին ճնշումը, քանի որ թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Արևմուտքը պահանջում են հետևել Մինսկի գործընթացի տրամաբանությանը և կատարել ստանձնած պարտավորությունները:
Սահմանադրության փոփոխությունն ու Լուգանսկի և Դոնեցկի կարգավիճակի հարցի լուծումն այն անկյունաքարային դրույթներն են, որի շուրջ համաձայնության դեպքում հնարավոր է խոսել ճգնաժամի կարգավորման իրական առաջընթացի մասին: Սակայն դրա համար իրական քաղաքական կամք ու փոխադարձ վստահություն է անհրաժեշտ, իսկ առկա իրավիճակը փաստում է դրանց իսպառ բացակայությունը: Հազիվ թե Պյոտր Պորոշենկոյի քաղաքական կապիտալն ու հեղինակությունը բավարարեն թե՛ երկրի ներսում, թե՛ դրսում սահմանադրական փոփոխությունների այս տարբերակն ընդունելի դարձնելու և հարցը կարգավորելու համար:

Constitutional Changes in Ukraine: What Do the Sides Want?
The political development in Ukraine the other day resulted in the mass clashes and in the attacks of the extremist forces at the Verkhovna Rada of Ukraine, where the draft amendments to the Constitution were discussed. Let’s shed light on the aim of constitutional changes as well as on the positions of the sides on those changes.
The necessity of the constitutional changes was defined in the Minsk Agreement aimed at overcoming the Ukrainian crisis. The agreement states that "until the end of 2015, a new constitution should be adopted in Ukraine, the main components of which should be decentralization (taking into consideration peculiarities of Donetsk and Lugansk that were agreed by the representatives of those regions), as well as the adoption of permanent legislation on the status of Donetsk and Lugansk."
The authorities of Ukraine at present aim at not disrupting settlement process of the crisis at the same time not being prone to big concessions.
For the wide cycles as well as for the extremist segments of the society giving special status to Donetsk and Lugansk is not acceptable. They perceive it as a step towards federalization and a threat to Ukraine’s territorial integrity. Consequently, the most extremist sector of Maiden views it as a too big concession by Kiev and blames Poroshenko for betraying national interests of Ukraine. In this case those forces of Maiden, who after the formation of the government were marginalized unable to satisfy their political ambitions, also have their role. It is not by chance that one of the most active participants in August 31 protests was Tyahnybok, who along with Klitschko and Yatsenyuk, aimed at heading Maiden revolution.
In their turn the representatives of Donetsk and Lugansk Democratic republics strive for more autonomy and for utmost stabilization of that autonomy. They demand the special status of Donetsk and Lugansk to be defined in the Constitution and not in a separate law. In order to make a change in the law the pure majority of the voices in the Parliament will be needed, while changes in the Constitution will be much more difficult.
Poroshenko, in his turn, tries to meet the demands of Minsk agreement without defining special status for those two regions. Present package of draft amendments presupposes structural changes in local government and more power for local governing bodies. In order to avoid directly mentioning the status of Donetsk and Lugansk in the final provisions of the Constitution, only the existing administrative peculiarities of those regions are defined which are set in the separate law.
Besides, the constitutional amendments proposed by Poroshenko, along with extending the power of local governing bodies, preserves presidential leverages on them. The position of a prefect, who will be appointed by the president, is supposed to be established which will oversee the activities of municipalities and will be authorized to suspend their activities in case they do not correspond with the Constitution.  In addition, in case they take decision that represent a threat for the country’s territorial integrity, president will be authorized again to suspend the decision and even to remove the head of the community from his/her position calling for early elections.
The society is also concerned by the absence of public discussion and hearings on the constitutional changes and by the fact that they are not confirmed by a referendum. However, it can be explained by the unwillingness to cause another tension in the country in the face of present unstable political atmosphere and to reduce the possibility of the process failure. The external pressure on Kiev is also high because both Russia and the West demand to follow the logic of the Minsk agreements and to fulfill all the undertaken obligations.
The change in the Constitution and status of Donetsk and Lugansk present one of those cornerstones the agreement around which will result in the real progress in the resolution of the crisis. However, it demands real political and mutual trust, about the absence of which present situation speaks. It is hard to believe that Poroshenko’s political capital and reputation will be enough both externally and internally to make this constitutional change acceptable.