Նեթանյահուն հրաժարվել է ընդունել սիրիացի փախստականներին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մերժել է երկրում սիրիացի փախստականներին ընդունելու ընդդիմության կոչը և խոստացել է ավելի ամրացնել սահմանը հարևան երկրների հետ` ահաբեկչության և անօրինական ներգաղթյալների դեմ պայքարելու համար, հաղորդում է РИА Новости-ն:
Միևնույն ժամանակ կառավարության ղեկավարը չի համաձայնել անտարբերության մեղադրանքների հետ: Նա հիշեցրել է, որ Իսրայելն արդեն բժշկական օգնություն է ցուցաբերել շուրջ հազար սիրիացիների, որոնք վիրավորվել են քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում:
«Սակայն Իսրայելը փոքր, շատ փոքր երկիր է, որը զրկված է դեմոգրաֆիկ և աշխարհագրական խորությունից: Այդ պատճառով մենք պետք է վերահսկենք մեր սահմանները` պաշտպանելով ինչպես անօրինական ներգաղթյալներից, այնպես էլ ահաբեկիչներից»,- ասել է Նեթանյահուն:

Израиль не станет принимать беженцев из Сирии
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отклонил призыв оппозиции принять в стране беженцев из Сирии и пообещал еще больше укрепить границу с соседними странами для борьбы с терроризмом и нелегальной миграцией, сообщает РИА Новости.
При этом глава правительства отверг упреки в безразличии. Он напомнил, в частности, что Израиль уже оказал медицинскую помощь примерно тысяче сирийцев, раненных в ходе гражданской войны.
"Однако Израиль - маленькая, очень маленькая страна, которая лишена демографической и географической глубины. Поэтому мы должны контролировать наши границы, оберегая их как от нелегальных мигрантов, так и террористов", - сказал Нетаньяху, выступая на заседании кабинета.