Ադրբեջանը մեծացնում է ռազմական ծախսերը
Ադրբեջանը ծրագրում է 2016 թվականին պաշտպանական ոլորտին հատկացնել 1 միլիարդ 837.8 միլիոն մանաթ։ Այդ մասին նշված է Ադրբեջանի պետական բյուջեի նախագծի ներկայացման ժամանակ, որը հրապարակել է երկրի ֆինանսների նախարարությունը, տեղեկացնում է haqqin.az-ը։
Հաջորդ տարվա համար պաշտպանական ծախսերը, 2015 թվականի բյուջետային կանխատեսման համեմատ, աճել են 59.3 միլիոն մանաթով (3.3 տոկոս), իսկ 2015 թվականի բյուջեի կատարման նախագծի համեմատ՝ 77.8 միլիոն մանաթով (4.4 տոկոս)։
Ընդհանուր առմամբ, 2016 թվականին պաշտպանության ու անվտանգության, դատական իշխանությունների, իրավապահ մարմինների ու դատախազության ոլորտներին նախատեսվում է ուղղել պետբյուջեի ընդհանուր ծախսերի 18.3 տոկոսը։
2016 թվականի համար Ադրբեջանի պետբյուջեում եկամուտները կանխատեսվում են 14 միլիարդ 566 միլիոն մանաթի մակարդակի, իսկ ծախսերը՝ 16 միլիարդ 264 միլիոն մանաթի մակարդակի վրա։

Азербайджан увеличивает расходы на оборону
Азербайджан планирует в 2016 году выделить на сферу обороны 1 837,8 миллиона манатов, говорится в презентации проектов государственного и сводного бюджетов Азербайджана на будущий год, обнародованной Министерством финансов страны, передает haqqin.az.
Расходы, предусмотренные на сферу обороны на будущий год, по сравнению с бюджетным прогнозом 2015 года увеличатся на 59,3 миллиона манатов (3,3 процента), а по сравнению с прогнозом исполнения бюджета на 2015 год – на 77,8 миллиона манатов (4,4 процента).
В целом средства, предусмотренные на расходы на оборону и безопасность, содержание судебной власти, правоохранительных органов и прокуратуры, в 2016 году составят 18,3 процента от общего объема расходов госбюджета.
Отметим, что доходы государственного бюджета Азербайджана на 2016 год прогнозируются на уровне 14 566 миллионов манатов, а расходы – 16 264 миллионов манатов.
Дефицит бюджета на 2016 год прогнозируется на уровне 1 698 миллионов манатов, или 2,9 процента от ВВП.