UWC Dilijan College-ի նախագիծը՝ European Property Awards 2015-ի հաղթող
UWC Dilijan College-ի շենքային համալիրի նախագիծը ճանաչվել է լավագույնը Եվրոպայում՝ դառնալով հեղինակավոր International Property Awards մրցույթի եվրոպական փուլի հաղթողը «Public Services Development» անվանակարգում: Փորձագիտական հանձնախմբի կողմից այն արժանացել է առավելագույն գնահատականի: Նախագիծը ներկայացվել է International Property Awards համաշխարհային մրցույթի եզրափակիչ փուլ, որի հաղթողները հայտնի կդառնան 2015 թ. դեկտեմբերին:
Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ հիմնադրամի հաղորդմամբ, քոլեջի շենքի նախագծի պատվիրատուն «Քեմփ Վենչուրս» ՓԲ ընկերությունն է (Հայաստան), նախագծի գլխավոր ճարտարապետը՝ «Tim Flynn Architects» -ը (Մեծ Բրիտանիա), գլխավոր կապալառուն եւ գլխավոր նախագծողը՝ «RD Group» հոլդինգը (Ռուսաստան):
2015 թվականին UWC Dilijan College-ի շենքը միջազգային մի շարք հեղինակավոր մրցանակների է արժանացել՝ դառնալով «International Property Awards -2015» մրցույթի դափնեկիր՝ «Public Services Development» անվանակարգում (եվրոպական տարածաշրջանում) եւ IGRA «Green Roof Leadership Awards-2015»-ի դափնեկիր՝ «Trendsetting Architecture» անվանակարգում, ինչպես նաեւ հաղթելով դեվելոփերական նախագծերի «FIABCI Prix d’Excellence» միջազգային մրցույթի ռուսաստանյան փուլում՝ «Հանրային սեկտոր» անվանակարգում: Այն նաեւ ԱՊՀ տարածքում միակ կրթական հաստատությունն է, որն արժանացել է BREEAM-ի հավաստագրի՝ էկոլոգիական շինարարության համար:
International Property Awards-ը հիմնադրվել է 1995թվականին, ներկայումս համարվում է միջազգային ամենահեղինակավոր մրցանակներից մեկը, որը շնորհվում է բնակելի, սոցիալական եւ կոմերցիոն անշարժ գույքի ոլորտում: Մրցանակներ շնորհվում են հետեւյալ անվանակարգերում՝ Architecture, Interior Design, Development եւ Agents & Consultants, որոնցից յուրաքանչյուրն, իր հերթին, բաժանվում է ենթաանվանակարգերի: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են ճանաչված փորձագետներ, ովքեր գնահատում են ոչ միայն նախագծերի ճարտարապետությունը, այլեւ «կանաչ» շինարարության, էներգաարադյունավետության եւ կայուն զարգացման ոլորտներում ժամանակակից պահանջներին համապատասխանությունը:
UWC Dilijan College-ի հիմնումը բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի ու նրանց գործընկերների՝ մասնավոր անձանց եւ կազմակերպությունների համատեղ նախագիծն է, որն իրականացրել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը:
UWC Դիլիջան քոլեջը «Աշխարհի միացյալ քոլեջներ» ցանցի (United World Colleges -UWC) լիիրավ անդամ է եւ ունի IB Diploma ծրագրով դասավանդելու Միջազգային բակալավրիատի կազմակերպության հավատարմագիր:

UWC Dilijan College объявлен победителем European Property Awards 2015
UWC Dilijan College стал победителем европейского этапа престижного международного конкурса в сфере недвижимости International Property Award в категории Public Services Development, сообщает пресс-служба фонда "Инициативы развития Армении" (IDeA).
UWC Dilijan College признан лучшим в Европе в номинации Public Services Development и получил наивысшую оценку экспертного жюри - 5 звезд. Проект выдвинут в финал глобальной премии International Property Award, победители которого станут известны в декабре 2015 года.
Заказчик проекта UWC Dilijan College - ЗАО "Kэмп Венчурс" (Армения), главный архитектор проекта строительства - Tim Flynn Architects (Великобритания), генеральный проектировщик и генеральный подрядчик колледжа - холдинг "RD Group" (Россия).
UWC Dilijan College в 2015 году победил в нескольких престижных премиях: школа отмечена наградой IGRA Green Roof Leadership Awards в категории "Архитектура, задающая тренд" и выиграла российский этап международного конкурса FIABCI Prix d’Excellence в номинации "Общественный сектор". Кроме того, UWC Dilijan College является единственным образовательным учреждением на территории СНГ, сертифицированным по стандартам экологического строительства BREEAM.
International Property Award основан в 1995 году и сегодня является одним из самых престижных конкурсов в области недвижимости в мире. Победители определяются в категориях Architecture, Interior Design, Development и Agents & Consultants, каждая из них разделяется на подкатегории. В состав жюри входят признанные эксперты, которые внимательно оценивают не только архитектуру проектов, но и их соответствие современным требованиям в области "зеленого" строительства, энергоэффективности и устойчивого развития.
UWC Dilijan College является совместным проектом филантропов Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд и их партнеров – частных лиц и организаций, который реализуется фондом IDeA. UWC Dilijan является полноправным членом образовательной сети "Колледжи объединенного мира" (United World Colleges - UWC), а также имеет аккредитацию Организации международного бакалавриата на обучение по программе IB Diploma.