ԱՄՆ-ն Ուկրաինային ռազմական օգնություն կտրամադրի
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատն ընդունել է 2016 ֆինանսական տարում ամերիկյան պաշտպանության ծախսերի օրինագիծը, ռազմական բյուջեի տեքստն ուղարկվել է նախագահին:
ԱՄՆ պաշտպանության բյուջեն նախատեսում է 300 մլն դոլար հատկացնել Կիևին անհրաժեշտ աջակցություն ցույց տալու համար: Փաստաթղթում նաև նշվում է Կիևին հետախուզական տեղեկություն տրամադրելու մասին:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել է, որ Բարաք Օբաման Գլխավոր ասամբլեայի ժամանակ հայտնել էր, որ Կիևին պաշտպանական տեսակի զինտեխնիկա տրամադրելու մասին:

Конгресс США одобрил оказание военной помощи Украине
Сенат Конгресса США одобрил бюджет на оборону на 2016 год в размере $612 млрд., текст направлен на подпись президенту Бараку Обаме, пишет Интерфакс.
В частности, бюджет предусматривает возможность начала поставок различного вида оружия на Украину. В документе также говорится о возможности передачи Киеву разведывательной информации. На эти цели выделено $300 млн.
Ранее глава Украины Петр Порошенко заявил, что Барак Обама на Генассамблее ООН сообщил, что подписал распоряжение о выделении Киеву контрбатарейных станций для оборонных целей.