Ադրբեջանը շարունակում է իր մեկուսացման քաղաքականությունը
Արևմուտք-Ադրբեջան վատթարացող հարաբերությունների ֆոնին Եվրախորհրդի հայտարարությունը, թե դադարեցնում է մասնակցությունն Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հարցերով համատեղ աշխատանքային խմբում, ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ պարբերաբար հնչող քննադատության պատճառը ոչ թե Եվրոպայի, ինչպես Ադրբեջանն է նշում, «անարդար» վերաբերմունքն է, այլ երկրի իշխանությունների վարած քաղաքականությունը:
ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդն այս որոշման կայացումը հիմնավորել է նրանով, որ 2014թ-ից ի վեր Բաքվում Եվրախորհրդի ներկայացուցչի աշխատանքներում, որի նպատակն էր վերականգնել ադրբեջանական իշխանությունների և քաղաքացիական հասարակության միջև երկխոսությունը, որևէ առաջընթաց չի գրանցել: Ընդհակառակը, ըստ Յագլանդի՝ Ադրբեջանում իրավապաշտպանների հետ կապված իրավիճակն էապես վատթարացել է, աճել է բանտարկված իրավապաշտպանների թիվը:
Մարդու իրավունքների հետ կապված այս խնդիրներն, իհարկե, որևէ մեկի համար նորություն չեն, սակայն նման մակարդակով հնչեցված քննադատությունն ու հատկապես դրան հաջորդող քայլը կարելի է դիտել որպես նոր երևույթ: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Եվրոպան պարբերաբար քննադատում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքի խախտումները և սեփական հանրության նկատմամբ բռնաճնշումները: Այնուամենայնիվ, ինչպես փորձն ու ժամանակը են ցույց տալիս, այս հայտարարությունները ոչ միայն որևէ իրավիճակ չեն փոխում, այլև լիովին առհամարվում են, իսկ Ադրբեջանի ներքաղաքական իրավիճակն էլ ավելի է վատթարանում: Գուցե հենց անվերահսկելի իրավիճակ ունենալու վտանգն էր, որ Եվրոպային ստիպեց հայտարարություններից անցնել կոնկրետ գործողությունների, ինչն էլ պատճառ հանդիսացավ Ադրբեջանի և Եվրոպայի միջև հարաբերությունների վատթարացման:
Ադրբեջան-Եվրոպա հարաբերություններում այս նոր փուլի մեկնարկը տրվեց Եվրախորհրդարանի կողմից Ադրբեջանի վերաբերյալ բանաձևի ընդունմամբ, որը կրկին ուղղված էր մարդու իրավունքների խախտումներին: Սովորաբար Ադրբեջանի դեմ հնչող ցանկացած քննադատություն վերջինիս կողմից հիստերիկ արձագանքի է արժանանում, որին, այնուհետև, հաջորդում են քայլեր, հաճախ զուրկ որևէ տրամաբանությունից, որոնք ավելի են հեռացնում Ադրբեջանին Եվրոպայից՝ հանգեցնելով նրա մեկուսացմանը:
Եվրախորհրդարանի կողմից այս բանաձևի ընդունումը բավականին անսպասելի էր Ադրբեջանի համար, ինչն արտահայտվեց դրան հաջորդած վերջինիս գործողություններով: Ադրբեջանի խորհրդարանը բանաձև ընդունեց, որով դադարեցրեց իր անդամակցությունը «Եվրանեսթ» Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանական վեհաժողովին, ինչպես նաև դադարեցրեց ԵՄ-Ադրբեջան միջխորհրդարանական համագործակցությունը: Ավելին, բանաձևում կառավարությանը կոչ արեց վերանայել ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրում Ադրբեջանի մասնակցությունը:
Իսկ Եվրախորհրդի այս քայլին հետևած Ադրբեջանի գործողություններն առայժմ սահմանափակվում են պոռթկուն և քննադատական հայտարարություններով: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի՝ նախկինում հնչեցրած սպառնալիքները, թե կարող է անգամ դադարեցնել Եվրոպայի Խորհրդում իր անդամակցությունը, ԵԽ-ի այս քայլը կարող էր լավ առիթ հանդիսանալ այն իրագործելու համար, սակայն դա չի արվել ու դժվար թե արվի հենց հիմա, քանի որ Ադրբեջանն այդ խաղաքարտը կպահի հետագայում որպես շանտաժի գործիք օգտագործելու համար: Իսկ այժմ Ադրբեջանը Եվրոպային մեղադրում է «անարդարության, երկակի ստանդարտների, իր ներքին գործերին միջամտելու» մեջ և, որքան էլ տարօրինակ հնչի, «խորհուրդ է տալիս» Եվրոպային «մտածել սեփական խնդիրների, մասնավորապես՝ միգրանտների իրավունքների պաշտպանության մասին»:

Азербайджан продолжает политику самоизоляции
На фоне ухудшающихся отношений между Западом и Азербайджаном заявление Совета Европы о прекращении своего участия в совместной рабочей группе по вопросам прав человека еще раз показало, что причина периодически звучащей критики в адрес Азербайджана не в несправедливом отношении со стороны Европы, а в политике властей соседней страны.
Генеральный секретарь СЕ Турбьерн Ягланд обосновал принятие данного решения тем, что начиная с 2014-го года в Баку не был зафиксирован какой-либо прогресс в деятельности представителя СЕ, целью которой является налаживание диалога между азербайджанскими властями и гражданским обществом. Наоборот, согласно Ягланду, ситуация с правозащитниками существенно ухудшилась, выросло число арестованных правозащитников.
Приведенные проблемы, связанные с правами человека, конечно, не являются новостью для кого-либо. Однако прозвучавшая на таком уровне критика и особенно последующие шаги можно рассматривать как новое явление. За последний год Европа периодически критиковала нарушения прав человека в Азербайджане и репрессии властей по отношению к собственному обществу. Тем не менее, как показывают время и опыт, звучащие заявления не только не меняют ситуацию, но полностью игнорируются, а внутриполитическая ситуация в Азербайджане еще более ухудшается. Может, именно перспектива неконтролируемости ситуации и заставила Европу перейти от заявлений к конкретным действиям, что и послужило причиной ухудшения отношений между Азербайджаном и Европой.
Старт новой фазы в отношениях Азербайджан-Европа был дан принятием резолюции Европарламента по Азербайджану, в которой вновь говорилось о нарушениях прав человека. Обычно любая критика в адрес Азербайджана удостаивается истеричной реакции со стороны последнего, затем часто следуют лишенные какого-либо смысла шаги, которые еще более удалают Азербайджан от Европы, приводя его к изоляции.
Принятие последней резолюции со стороны Европарламента было достаточно неожиданным для Азербайджана, что проявилось в его последующих действиях. Парламент соседней страны принял резолюцию, согласно которой прекратил свое членство в Евронесте – парламентской ассамблее стран-членов Восточного партнерства, также было прекращено межпарламентское сотрудничество ЕС-Азербайджан. Более того, своей резолюцией парламент Азербайджан призвал правительство  АР пересмотреть участие страны и в программе Восточного Партнерства ЕС.
Что касается ответных действий на шаги Совета Европы, то здесь Азербайджан пока что ограничивается пылкими и осуждающими заявлениями. Учитывая ранее звучащие угрозы о возможном прекращении своего членства в Совете Европы, для Азербайджана данный шаг СЕ вполне может стать хорошим поводом их реализовать. Однако этого не было сделано и вряд ли будет сделано именно сейчас, поскольку Азербайджан припрячет эту "козырную карту" для дальнейшего использования в качестве орудия шантажа. А пока Азербайджан обвиняет Европу "в несправедливости, применении двойных стандартов, во вмешательстве во внутренние дела страны" и, сколь бы это ни звучало странно, "дает советы" Европе "думать о собственных задачах, в частности, о защите прав мигрантов".