«Թուրքական հոսքը» սպառե՞լ է իրեն
Վերջին շրջանում պարբերաբար ուշադրության կենտրոնում էր հայտնվում «Թուրքական հոսք» գազատարի կառուցման նախագիծը, իսկ լուսաբանումները հիմնականում վերաբերում էին դրա այս կամ այն կոմպոնենտին, գազի արժեքի շուրջ բանակցություններին և այլ խնդիրների:
Օրերս, սակայն, ռուսական կողմը հանդես եկավ տվյալ նախագծի հետ կապված երկու բավական կարևոր հայտարարություններով: Մասնավորապես հայտարարվեց, որ «Թուրքական հոսք» խողովակաշարի նախագիծը, որը պետք է կազմված լիներ 15.75 մլրդ մ/խ հզորությամբ 4 ճյուղերից և ունենալու էր ընդհանուր առմամբ 63 մլրդ մ/խ տարեկան թողունակություն, կփոփոխվի, իսկ տարեկան թողունակությունը կկրճատվի մոտ երկու անգամ՝ կազմելով տարեկան մինչև 32 մլրդ մ/խ գազ: Մյուս կարևոր լուրը վերաբերում է նախագծի ժամկետներին: Ըստ ռուսական կողմի որոշման՝ նախագծի իրականացման մեկնարկը, որը նախատեսված էր այս տարվա վերջին, հետաձգվել է մեկ տարով` մինչև 2017թ.-ի վերջ:
Նման փոփոխությունները, անշուշտ, մեծ արձագանք առաջացրին փորձագիտական շրջանակներում՝ դառնալով տարբեր մեկնաբանությունների և վերլուծությունների առարկա: Չնայած առկա տարբեր մոտեցումներին՝ փորձենք ներկայացնել նման որոշումների և կողմերի գործելաոճի հնարավոր դրդապատճառները: Նախ նշենք, որ «Թուրքական հոսք» նախագիծն ունի արդեն շուրջ ինը ամսվա պատմություն, սակայն ռուսական և թուրքական կողմերն օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ մի շարք պատճառներով մինչ այժմ չեն կարողացել գալ հստակ համաձայնության ու տալ նախագծի մեկնարկը, դեռևս չի կնքվել անգամ միջկառավարական համաձայնագիրը: Վերջինիս ձգձգման պաշտոնական պատճառաբանությունը Թուրքիայում առկա քաղաքական անկայունությունն էր, և այս առումով բավական կարևորվում էին նոյեմբերի 1-ին նախատեսված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները:
Հատկանշական է նաև այն հանգամանքը, որ թե՛ Թուրքիան, թե՛ Ռուսաստանն այս ընթացքում բավական հաջող օգտագործել են տվյալ նախագիծը՝ որպես մանիպուլյացիոն գործիք ինչպես ԵՄ-ի հետ, այնպես էլ երկկողմ հարաբերություններում: Թուրքիան, մասնավորապես, բավական կոշտ բանակցություններ սկսեց ներկրվող ռուսական գազի գնի շուրջ՝ պահանջելով 15%-ի աննախադեպ զեղչ: Անկարան «Թուրքական հոսքի» գործոնը բավական հաջողությամբ օգտագործում էր նաև Եվրոպայի հետ հարաբերվելիս՝ հստակ գիտակցելով, որ տվյալ նախագիծը TANAP նախագծի (Տրանսանատոլիական գազատարի) մրցակիցն է և ժամկետներով պայմանավորված՝ կարող է շեշտակիորեն նվազեցնել տվյալ նախագծի արդյունավետությունը, որը կոչված է Եվրոպայի համար ապահովելու այլընտրանքային էներգետիկ ռեսուրսներ:
Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ փորձ արվեց «Թուրքական հոսք» նախագծի վերջին փոփոխությունները կապել Թուրքիայի օդային սահմանը ռուսական ինքնաթիռների կողմից հատելու միջադեպերի հետ, սակայն կարող ենք ենթադրել, որ դա ընդամենը առիթ դարձավ, որպեսզի կողմերը սկսեն խոսել առավել բաց: Այս տեսանկյունից կարելի է հատկապես առանձնացնել Էրդողանի հայտարարությունները, որտեղ նա սպառնում էր, որ Թուրքիան կարող է ներկրվող ռուսական գազը փոխարինել այլ աղբյուրներից ստացվող գազով: Էրդողանի նման սպառնալիքները կարելի է որակել ոչ այլ ինչ, քան պոպուլիզմ, քանզի նրա հայտարարությունը, մեղմ ասած, այդքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը:
Նախ Էրդողանը, փորձելով գերագնահատել Թուրքիայի նշանակությունը Ռուսաստանի համար, նշել էր, որ իր երկիրը ռուսական գազի ներկրման ծավալներով առաջինն է, սակայն իրականում առաջին տեղում ոչ թե Թուրքիան է, այլ Գերմանիան: Բացի այդ՝ Էրդողանը ռուսական գազից հրաժարվելու հնարավորության մասին է խոսում այն ժամանակ, երբ նույն թուրքական կառավարությունը դիմել է «Գազպրոմին» «Կապույտ հոսքով» ներկրվող ռուսական գազի ծավալները 3 մլրդ մ/խ-ով ավելացնելու խնդրանքով:
Այժմ Թուրքիան Ռուսաստանից տարեկան ներկրում է 27 մլրդ մ/խ գազ, Իրանից՝ շուրջ 10 մլրդ մ/խ, ևս 12 մլրդ մ/խ՝ Ադրբեջանից, Թուրքմենստանից, Ալժիրից, Նիգերիայից և այլ երկրներից: Սակայն ներկրումների առումով բավական առանցքային խնդիր է գազի արժեքը, և այս տեսանկյունից ռուսական գազը թերևս ամենաէժանն է՝ 240$ (համեմատության համար նշենք, որ իրանական գազի արժեքը կազմում է 330$): Հաշվի առնելով այս գործոնները և այն հանգամանքը, որ 2020թ.-ին Թուրքիայի գազի տարեկան պահանջարկը ներկայիս 50 մլրդ մ/խ-ից կհասնի 60-65 մլրդ մ/խ-ի՝ միամտություն կլինի կարծել, թե Թուրքիային հեշտությամբ կհաջողվի հրաժարվել ռուսական գազից, ավելին՝ այս ամենը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ «Թուրքական հոսքի» երկու ճյուղի կառուցումից քիչ անց թուրքական կողմն ամեն կերպ կփորձի զարգացնել նախագիծը՝ վերականգնելով նրա նախնական հզորությունը:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա այս առումով իրավիճակն առավել հետաքրքիր է: Ռուսաստանը ևս բավական հաջողությամբ էր կիրառում «Թուրքական հոսքի» խաղաքարտը ԵՄ-ի հետ շփումներում, ավելին՝ հենց այդ խաղաքարտի հաջող օգտագործման շնորհիվ ռուսական կողմը հաջողություն արձանագրեց «գազային» մեկ այլ «ճակատում»: Խոսքը վերաբերում է «Հյուսիսային հոսք-2» նախագծին, որը
գրեթե կկրկնապատկի Հյուսիսային հոսքի հզորությունը (հասցնելով տարեկան 110 մլրդ մ/խ-ի), որով Ռուսաստանից Բալթիկ ծովի հատակով գազ է մատակարարվում Գերմանիա, իսկ այնտեղից՝ այլ եվրոպական երկրներ: «Հյուսիսային հոսք-2» խողովակաշարի կառուցման բաժնետիրական ընկերության՝ New European Pipeline AG համաձայնագիրն արդեն կնքվել է սեպտեմբերի սկզբին, և մի շարք եվրոպական ընկերությունների (E.On, Shell, OMV, BASF/Wintershall, Engie) ներգրավումն այս նախագծում բավական մեծացնում է դրա կյանքի կոչման հնարավորությունները: Անշուշտ, այս հարցում չենք կարող բացառել ԵՄ որոշակի «դիմադրությունը», քանզի նոր խողովակաշարն առավել կմեծացնի նրա կախվածությունը ռուսական գազից, սակայն, ինչպես ցույց է տալիս փորձը, ամեն ինչի շուրջ հնարավոր է պայմանավորվել:
Այսպիսով, օգտագործելով «Թուրքական հոսքի» խաղաքարտը, Ռուսաստանը բավական արագացրեց «Հյուսիսային հոսք-2-ի» շուրջ համաձայնության ձեռքբերումը: Թերևս, դրանով է պայմանավորված այն հանգամանքը, որ «Թուրքական հոսքի» կարևորությունը ռուսական կողմի համար համեմատաբար նվազեց: Այս մասին է վկայում նաև այն, որ մինչև սեպտեմբեր ՌԴ-ն ակտիվորեն փորձում էր զարգացնել «Թուրքական հոսքի» նախագիծը, գտնել այն շարունակելու տարբերակներ և մեկնարկել խողովակաշարի կառուցումը հնարավորինս շուտ (նպատակ ունենալով TANAP-ից շուտ գազը հասցնել Եվրոպա), իսկ այժմ ռուսական կողմն ինքը հետաձգեց նախագծի իրագործման ժամկետը և անգամ կրկնակի կրճատեց նրա հզորությունը: Նման պայմաններում «Թուրքական հոսքը» «Կապույտ հոսքի» նմանությամբ կդառնա ոչ այլ ինչ, քան Թուրքիա ռուսական գազ արտահանող խողովակաշար, ինչի զարգացման և հզորության մեծացման դեպքում միայն այն կարելի է դիտարկել Եվրոպա գազի արտահանման լուրջ ուղի:
Ամփոփելով նշենք, որ «Թուրքական հոսքի» շուրջ զարգացումները բավական հետաքրքիր խաղ էին, որում բոլոր կողմերը փորձեցին ստանալ որոշակի դիվիդենտներ: Նախագծի նոր հզորությունը և իրագործման մեկնարկը կարճաժամկետ կտրվածքով դեռևս ձեռնտու են կողմերին, սակայն առավել երկարաժամկետ հեռանկարում այն կարիք կունենա նոր փոխակերպումների:

Исчерпал ли себя "Турецкий поток"?
В последнее время в центре внимания общественности периодически оказывался проект газопровода "Турецкий поток". Освещение в прессе касалось той или иной компоненты, переговоров вокруг цены на газ и других вопросов. Однако на днях российская сторона выступила с двумя достаточно важными заявлениями по данному проекту. В частности, говорилось о том, что проект газопровода "Турецкий поток", который должен был состоять из 4-ех ветвей, каждая мощностью в 15.75 млрд куб метров в год и с общей годовой пропускной способностью в 63 млрд куб метров, будет изменен, а годовая пропускная способность упадет почти в два раза - до 32 млрд куб метров. Другая важная новость касалась сроков выполнения проекта. По решению российской стороны, старт строительства проекта, который, как предполагалось ранее, будет дан в конце этого года, перенесен на год – до конца 2017-го года.
Подобные изменения, конечно, нашли широкий резонанс в экспертных кругах, став предметом различных интерпретаций и анализа. Несмотря на существующее различие в подходах, попытаемся представить предпосылки подобных решений, а также тактику сторон. Во-первых, отметим, что проект "Турецкий поток" имеет уже девятимесячную историю, однако российская и турецкая стороны по ряду объективных и субъективных причин до сих пор не смогли прийти к соглашению и дать старт проекту. До сих пор не подписано даже межправительственное соглашение. Официальная причина затяжки с последней - существующая в Турции политическая нестабильность, и в этом смысле придается особая важность досрочным парламентским выборам 1-го ноября.
Знаменательно и то обстоятельство, что как Турция, так и Россия за этот период довольно-таки удачно использовали этот проект в качестве инструмента манипуляции как в отношениях с ЕС, так и в двусторонних - между собой. В частности, Турция начала довольно жесткие переговоры вокруг цены за российский газ, требуя беспрецедентной 15%-ой скидки. Анкара удачно использовала фактор "Турецкого потока" также в отношениях с Европой, четко осознавая, что данный проект является соперником проекта TANAP (Трансанатолийский газопровод) и, обусловленный сроками, может резко понизить эффективность последнего, который призван обеспечить альтернативные энергоресурсы для Европы.
Знаменательно то обстоятельство, что была сделана попытка связать последние изменения проекта "Турецкий поток" с нарушениями воздушного пространства Турции российским самолетом, однако можно предположить, что это стало лишь поводом, чтобы стороны говорили более открыто. С этой точки зрения особо можно выделить заявления Эрдогана, в которых он угрожал, что Турция может заменить импортируемый российский газ газом, получаемым из других источников. Подобные угрозы Эрдогана можно характеризовать не более чем как популизм, поскольку заявление, мягко сказать, не совсем соответствует действительности.
Во-первых, Эрдоган, пытаясь преувеличить роль Турции для России, отметил, что его страна по объемам импортируемого российского газа является первой. Однако на самом деле первой является не Турция, а Германия. Кроме того, Эрдоган говорит о возможности отказа от российского газа в то время, когда то же турецкое правительство обратилось к "Газпрому" с просьбой увеличить на 3 млрд кубометров объемы импортируемого российского газа по "Голубому потоку".
Сейчас Турция импортирует из России 27 млрд куб метров газа в год, из Ирана примерно 10 млрд куб метров, еще 12 млрд куб метров из Азербайджана, Туркменистана, Алжира, Нигерии и других стран. Однако в импорте газа центральным вопросом является его цена, и с этой точки зрения российский газ самый дешевый - 240$ (для сравнения отметим, что цена иранского газа составляет 330$). Учитывая эти факторы и то обстоятельство, что в 2020-ом годовая потребность Турции в газе достигнет с нынешних 50 млрд куб метров до 60-65, будет наивностью предполагать, что Турция легко откажется от российского газа. Более того, это все дает основание предположить, что после построения двух веток "Турецкого потока" турецкая сторона всячески попытается развить проект, восстановив его первоначальную мощность.
Что касается России, то в этом смысле ситуация более интересна. Россия также достаточно удачно использовала козырную карту "Турецкого потока" в отношениях с ЕС. Более того, благодаря удачному использованию этого козыря, Россия зафиксировала успехи на другом "фронте". Речь идет о проекте "Северный поток - 2", который почти удвоит мощность "Северного потока" (доведя до 100 млрд куб метров в год), по которому по дну Балтийского моря поставляется газ в Германию, а оттуда в другие европейские страны. Соглашение по созданию акционерного общества New European Pipeline AG для "Северного потока - 2" уже подписано в начале сентября, а подключение ряда европейских компаний (E.On, Shell, OMV, BASF/Wintershall, Engie) к проекту сильно увеличивает возможности его реализации. Безусловно, в этом вопросе нельзя исключать некоторое "сопротивление" ЕС, поскольку новый трубопровод более увеличит его зависимость от российского газа. Однако, как показывает опыт, можно достичь соглашения в любом вопросе.
Таким образом, используя козырь "Турецкого потока", Россия в достаточной степени ускорила достижение соглашения вокруг "Северного потока - 2". Возможно, именно этим обусловлено то обстоятельство, что важность "Турецкого потока" для российской стороны относительно уменьшилась. Об этом свидетельствует и то, что до сентября РФ активно пыталась развить проект "Турецкий поток", найти варианты его продолжения и начать строительство по возможности раньше (имея намерение доставить газ в Европу раньше TANAP-а). А сейчас российская сторона сама отложила сроки реализации проекта и даже вдвое уменьшила его мощность. В подобных условиях "Турецкий поток", как и "Голубой поток", станут не чем иным, кроме как трубопроводами, поставляющими российский газ в Турцию, и лишь при их развитии и увеличении мощностей можно рассматривать как серьезное направление для поставок газа в Европу.
Обобщая, отметим, что развитие событий вокруг "Турецкого потока" можно назвать достаточно интересной игрой, в которой все стороны попытались получить определенные дивиденды. Новые мощности проекта и начало его эксплуатации пока еще выгодны сторонам в кратковременной перспективе, однако в долговременном плане он нуждается в новых изменениях.