ԵՄ­ ղեկավարները դեկտեմբերին կքննարկեն հակառուսական պատժամիջոցների ճակատագիրը
Եվրամիության երկրների ղեկավարները Մինսկի համաձայնագրերի կատարման հետ կապված հակառուսական պատժամիջոցների ճակատագիրը կքննարկեն դեկտեմբերին կայանալիք գագաթնաժողովում, որոշման նախագծի նախապատրաստման տեխնիկական աշխատանք առայժմ չի տարվում և Միությանն առընթեր ԵՄ-­ի երկրների մշտական ներկայացուցիչների և ԱԳ նախարարների խորհրդի մակարդակով կսկսվի հավանաբար նոյեմբերին: Այդ մասին РИА Новости-ին հայտնել Է Եվրամիության ղեկավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրը:
«Ես վստահ եմ, որ դեկտեմբերին դա կլինի օրակարգի կարևոր հարցը, քանի որ մենք կմոտենանք պատժամիջոցների ժամկետի լրանալուն: Այժմ Մինսկի համաձայնագրի կատարումը հետաձգված Է, հարկ կլինի քննարկել՝ այդ կապակցությամբ երկարացնել արդյոք պատժամիջոցները: Այդ հարցի շուրջ բանավեճերը հավանաբար սուր կլինեն»,- ­ասել Է աղբյուրը:
Նրա խոսքով՝ որոշման նախագծի մշակման գործընթացը կսկսվի Միությանն առընթեր ԵՄ երկրների մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեի և ԵՄ­ի պետությունների արտաքին գործերի նախարարների նիստերին:

Источник: Лидеры ЕС обсудят санкции против России в декабре
идеры стран Евросоюза обсудят судьбу антироссийских санкций, увязанных с исполнением Минских соглашений, на саммите в декабре, техническая работа по подготовке проекта решения пока не ведется и начнется на уровне постпредов стран ЕС при союзе и совета глав МИД ЕС, вероятно, в ноябре, сообщил РИА Новости источник, близкий к руководству ЕС.
"Я уверен, что в декабре это будет значимым вопросом повестки дня, поскольку мы приблизимся к моменту истечения санкций. Сейчас выполнение Минских соглашений отложено, нужно будет обсудить, продлевать ли в связи с этим санкции. Дебаты по этому вопросу, наверное, будут серьезными", - сказал источник.
По его словам, процесс выработки проекта решения начнется на заседаниях комитета постпредов стран ЕС при союзе и глав МИД государств Евросоюза.