Թբիլիսիում մեկնարկել է «Մետաքսի ճանապարհ» ֆորումը
Հոկտեմբերի 15-16-ը Թբիլիսիում առաջին անգամ անցկացվում է «Մետաքսի ճանապարհ» ֆորումը, որը հրավիրվել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի նախաձեռնությամբ, հայտնում է Գրուզիա Օնլայանը:
Միջազգային նման խոշոր միջոցառման կազմակերպիչը Վրաստանի կառավարությունն է, համակազմակերպիչը՝ Չինաստանը, գործընկերը՝ Զարգացման ասիական բանկը (ADB):
Վրացական կողմից ֆորումի կազմակերպիչն է Վրաստանի էկոնոմիկայի ու կայուն զարգացման նախարարությունն ու ԱԳՆ-ն:
Թբիլիսյան ֆորումին մասնակցում է շուրջ 30 երկրի կառավարության ներկայացուցիչ (Հայաստան, Ադրբեջան, Չինաստան, ԱՄԷ, Թուրքիա, ԱՄՆ, Հարավային Կորեա, Աֆղանստան, Սլովենիա, Հունգարիա, Իտալիա, Չեխիա, Ղազախստան), այդ թվում՝ փոխվարչապետեր, նախարարներ, ինչպես նաև 20 միջազգային, ֆինանսական ու դոնորական կազմակերպություններ:

Georgia’s capital Tbilisi is hosting the inaugural Silk Road Forum, which is being attended by around 1,000 honourable guests from all over the world and ancient Silk Road, Agenda.ge reports.
Today and tomorrow, October 15-16, government representatives from 30 countries, 20 international financial and donor organisation officials and envoys from about 300 large Chinese companies are participating in two-day forum.
The Tbilisi Silk Road Forum aimed to establish a platform for an annual high level meeting where regional partners could get together and explore opportunities, align visions and enhance bilateral partnerships in four main areas of cooperation: transport, energy, trade and business-to-business contacts.
The Tbilisi Silk Road Forum was a joint effort by the Georgian and Chinese governments and the Asian Development Bank (ADB) to promote the sharing of ideas, experiences and expertise along the revived Silk Road and beyond.