Ջեֆրի Դոնալդսոն. Մենք պետք է մարտահրավեր նետենք այն կարծրատիպին, որ մշտապես ապրելու ենք հակամարտության պայմաններում
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը Հյուսիսային Իռլանդիայի քաղաքական գործիչ, Դեմոկրատ ունիոնիստներ (Democratic Unionist) կուսակցության պատգամավոր Ջեֆրի Մարկ Դոնալդսոնի հետ: Հարցազրույցն իրականացվել է Երևանում սեպտեմբերի 25-ից 28-ը կայացած «Խաղաղության ճանապարհի դժվարությունները. դասեր Հյուսիսային Իռլանդիայի և Շոտլանդիայի փորձից» թեմայով սեմինարի շրջանակներում*:
-Ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները սեմինարից:
- Մենք եկել ենք Հայաստան՝ կիսելու Հյուսիսային Իռլանդիայի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի մեր փորձը: Մենք գիտակցում ենք, որ բոլոր հակամարտությունները տարբեր են, և յուրաքանչյուր հակամարտության լուծումը ևս տարբեր է: Այնպես որ, մենք չենք եկել այստեղ առաջարկելու, որ մեր հակամարտության համար գտած լուծումներն ու պատասխանները կարող են հեշտությամբ կիրառվել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում: Այնուամենայնիվ, կարծում ենք, որ կան դասեր, որոնք կարող ենք քաղել Հյուսիսային Իռլանդիայի հակամարտության կարգավորման գործընթացից: Մենք մեծ աշխատանք ենք արել մեր փորձն աշխարհի այլ մասերում տարածելու համար, և ես ողջունում եմ Երևան գալու և խաղաղ կարգավորման գործընթացում  ներգրավված շատ ազդեցիկ մարդկանց հետ այդ փորձը կիսելու  հնարավորությունը:
- Ձեր ելույթներից մեկի ժամանակ առաջադրեցիք մի թեզ, ըստ որի՝ հակամարտությունը ոչնչացում է դրա բոլոր կողմերի համար: Ի՞նչ է հարկավոր հակամարտող կողմերին՝ նման գիտակցության գալու համար:
- Երբ հակամարտությունը տևում է երկար տարիներ, դա  հյուծիչ է, այն առաջացնում է բազմաթիվ խնդիրներ հակամարտությունում ապրող  հասարակությունների համար: Հյուսիսային Իռլանդիայում մեր հակամարտությունն ընթանում էր երեսուն տարի: Եվ ես կարծում եմ, որ մարդիկ հարմարվել էին  հակամարտությանը, քանի որ նրանք կարծում էին, որ դա այդպես էլ պետք է լինի: Հետևաբար, նրանք լուծում գտնելու շատ ցածր ակնկալիքներ ունեին:  Այսպես,  կառավարությունը նախ դիմել է հեռուստատեսությամբ գովազդային արշավի՝ մարտահրավեր նետելով այն մտքին, որ մենք պետք է ապրենք հակամարտությունում ամբողջ ժամանակ: Յուրաքանչյուր հակամարտություն մարդկային հարաբերություններում ճեղքվածք է, և բոլորը, ովքեր մասնակցում են հակամարտությանը, մարդկային էակներ են, նրանք ունեն իրենց սեփական ընտանիքները:  Այն մարդիկ, ովքեր անմիջականորեն ներգրավված են հակամարտության մեջ, երկար տարիներ են կորցրել, որպեսզի լինեն իրենց ընտանիքների հետ:
Հակամարտությունում կարևոր է նաև, թե ինչպես եք պատրաստվել բանակցություններին: Եթե դուք լավ չեք պատրաստված, ապա նվազում է հաջող բանակցությունների ձեր հնարավորությունը: Այնպես որ, այն ամենի մի մասը, ինչ անում ենք այստեղ՝ Երևանում, բանակցությունների պատարստվելու մեր փորձը կիսելն է: Մենք այստեղ ենք կիսվելու, թե որոնք էին հիմնական որոշումները, որ մենք նախապես ենք ընդունել, և թե ինչպես ենք մենք իրականացրել փաստացի բանակցային գործընթացը:
- Դուք նշեցիք կառավարության կողմից կազմակերպված գովազդային արշավի մասին: Կցանկանայի, որ դուք ավելի մանրամասն ներակայացնեիք վերջինիս ուղերձները:
- Կառավարության կողմից ձեռնարկված հետազոտությունը ցույց էր տվել, որ կռվողների վրա (մարդիկ, ովքեր անմիջականորեն ներգրավված են զինված խմբավորումներում) բավական մեծ ազդեցություն են ունենում նրանց ընտանիքները: Դուք կարող էիք տեսնել այդ ազդեցիկ հարաբերությունները, երբ ընտանիքը գալիս էր նրանց բանտում այցելելու:
Կառավարությունը՝ որպես գովազդային արշավի մաս, ստեղծեց ահաբեկչի և նրա որդու հարաբերությունների մասին սոցիալական գովազդ (թե ինչպես որդին նայեց հորը և տպավորվեց ահաբեկչությունում նրա մասնակցությունից): Ավելի ուշ, որդին մեծացել էր, ներգրավվել ահաբեկչության մեջ և սպանվել: Գովազդը պատկերում էր հոր վիշտը, ով հասկացել է, որ իր ազդեցությամբ է իր որդին ներգրավվել բռնության մեջ, և ինքն է պատասխանատու որդու մահվան համար:
Գովազդում կար նաև հարցադրում. «Ո՞րն այս ամենի արժեքը, ի՞նչ ենք մենք ձեռք բերելու բացի մարդկանց կորցնելուց և մեր սեփական ընտանիքները ոչնչացնելուց»:
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ այդ գովազդները շատ ազդեցիկ էին և զինված խմբերի ղեկավարությանը բերում էին այն գիտակվման, որ հակամարտությունը կարող է տևել շատ երկար տարիներ, սակայն այդ ընթացում շատ քիչ բան կարելի է ձեռք բերել:
- Հաճախ նշվում է, որ իրավապաշտպան կազմակերպությունները պետք է ավելի մեծ ազդեցություն ունենան հակամարտություններում: Սակայն, չճանաչված պետությունների պարագայում չճանաչվածության պատճառով մարդիկ հաճախ զրկված են մարդասիրական օգնություն ստանալու հնարավորությունից: Ի՞նչ պետք է անել այս խնդիրը լուծելու համար:
- Ես կարծում եմ, որ քաղաքացիական հասարակության դերը շատ կարևոր է խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Քաղաքական առաջնորդները միայնակ չեն կարող բերել խաղաղություն, խաղաղությունը պետք է կառուցել ներքևից: Միջազգային հանրությունը չի կարող անել ավելին խաղաղություն կառուցելու համար, նրանք կարող են ներգրավել քաղաքացիական հասարակությանը և աջակցություն տրամադրել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:
Եթե մարդու իրավունքների չարաշահումների քննադատություն կա, միջազգային հանրությունն, իհարկե, պետք է դերակատարում ունենա մարդու իրավունքների չարաշահումների մոնիտորինգում, բայց ավելի լավ է, երբ այդ մոնիտորինգը կատարվում է տեղական կազմակերպությունների կողմից, քանի որ նրանք տեղյակ են տեղերում առկա իրավիճակին:
Այսպիսով, պետք է ունենանք ուժեղ քաղաքացիական հասարակություն՝ խաղաղության կառուցման, կայացման դրական ներդրումով և խաղաղ գործընթացին և քաղաքացիական հասարկության ուժեղացմանն աջակցող միջազգային հանրության համադրութուն:
- Հակամարտության կարգավորման հարցում կարևոր է, որ հակամարտող կողմերի կառավարությունները պատրաստեն իրենց հասարակությունները խաղաղության: Սակայն հաճախ մենք ունենք դեպքեր, երբ մի կողմը պատրաստում է իր հասարակությունը խաղաղության, իսկ մյուսը՝ ոչ: Այստեղ մենք գործ ունենք անհամաչափության խնդրի հետ: Չե՞ք կարծում, որ հնարավոր չէ միշտ ունենալ միակողմանի գործընթաց:
- Դուք բացարձակապես ճիշտ եք: Դա շատ կարևոր է, որ հակամարտության երկու կողմերն էլ պատրաստեն իրենց հասարակություններին խաղաղության պայմանագրի, քանի որ դա կպահանջի փոխզիջումներ երկու կողմերից:  Դուք պետք է բավարարեք հանրային ակնկալիքները, իսկ առաջնորդը լավն է, քանի դեռ նա կարողանում է մարդկանց իր հետ տանել:
Շատ հաճախ խաղաղության գործընթացները ձախողվում են միայն այն պատճառով, որ առաջնորդները չեն կարողանում իրենց ժողովուրդներին իրենց հետ տանել: Ողջ աշխարհում կան նման բազմաթիվ օրինակներ: Այնպես որ, եթե մի կողմը չի պատրաստում իր ժողովրդին համաձայնության, դա վնաս է հասցնում հաջող արդյունքի հեռանկարին: Այն խաթարում է խաղաղ ելքով հեռանկարը: Եթե դու չես պատրաստում քո ժողովրդին խաղաղության պայմանագրի, որը պարտադիր ներառում է փոխզիջում, կա ավելի մեծ հավանականություն, որ մարդիկ կմերժեն համաձայնագիրը:
Կարևոր է, որ առաջնորդներն առաջնորդեն, բանակցեն և կառուցեն խաղաղություն բարձր մակարդակի վրա, բայց նրանք նաև պետք է աշխատեն քաղաքացիական հասարակության հետ խաղաղ համաձայնագրի հեռանկարը պատրաստելու համար:
- Իսկ ինչպե՞ս է հասարակության հետ տարվող աշխատանքը փոխկապակցվում բանակցային սեղանի մոտ կողմերի վարքագծի հետ:
-Հրաշալի հավասարակշռություն է, մի կողմից՝ ժողովրդին փոխզիջման պատրաստելը, իսկ մյուս կողմից՝ թույլ բանակցող չերևալը:
Եթե ձեր մրցակիցը կարծում է, որ դուք թույլ բանակցող եք, նա պիտի շահագործի այդ թուլությունը: Այսպիսով, դուք պետք է քրտնաջան աշխատեք բանակցություններում  ուժեղ լինելու, և միևնույն ժամանակ պատրաստեք ժողովրդին փոխզիջման հնարավորության:
Կարծում եմ, որ սա այն դեպքն է, որտեղ Track 2-ի մոտեցումը կարող է օգտակար լինել, քանի որ ղեկավարը բանակցությունների սեղանի շուրջ պետք է լինի ուժեղ և խոսի իր վերին գծերի մասին, սակայն փոխզիջումներն անհրաժեշտ են վերևի գծերում հասնելու նրան ինչ մենք կոչում ենք ներքևի գիծ՝ համաձայնության միանգամայն էական բաղադրիչներ:
Արդյոք դուք համաձայն կլինե՞ք դրա հետ բանակցային սեղանի շուրջ հրապարակավ: Հավանաբար՝ ոչ:
Դա է պատճառը, որ միջնորդավորված երկխոսությունը՝ նույնիսկ երկկողմ մասնավոր երկխոսությունը,  յուրաքանչյուր բանակցային գործընթացի կենտրոնական բաղադրիչն է, քանի որ այն օգնում է յուրաքանչյուր կողմին հասկանալ, թե ինչ զիջումներ են պահանջվում: Որպես բանակցող ես պետք է իմանամ, թե ինչ եմ պահանջում, բայց ես նաև պետք է իմանամ, թե ինչ է իմ մրցակիցը պահանջում ինձնից, քանի որ վերջում պայմանավորվածություն ձեռք բերվելու համար մենք պետք է օգնենք միմյանց:

Jeffrey Donaldson: We Should Challenge the Idea that We Have to Live in the Conflict All the Time
“Armedia" IAA presents an exclusive interview with a Northern Irish politician and Member of Parliament belonging to the Democratic Unionist Party, Rt. Hon. Jeffrey Donaldson. The interview was taken in the framework of the workshop "The Complexity of Peace Processes: Lessons from Northern Ireland and Scotland Cases" held in Yerevan on September 25-28*.
What are your impressions from the workshop in general?
- We have come to Armenia to share our experience from Northern Ireland peace process.  We recognize that every conflict is different and a solution to each conflict is different, too.  So we are not here to suggest that the solutions and answers we have found to our conflict can be easily applied to the situation with Nagorno-Karabakh conflict. However, we think that there are lessons that can be drawn from Northern Ireland peace process. We have done a lot of work in other parts of the world in sharing our experience and I welcome the opportunity to come to Yerevan and to share that experience with very influential people involved in the peace process.
During one of your presentations you made the thesis according to which conflict is destructing for all conflicting sides. What do conflicting parties need to come to this understanding?
- When conflict lasts for many years it is debilitating, it causes a lot of problems for the societies living in conflict.  In Northern Ireland our conflict had been going on for thirty years.  And I suppose people got adjusted to the conflict as they thought it was the way it was going to be. Consequently, they had very low expectations of finding a solution. So one of the first ways that the government did was to run an advertising campaign on the television to challenge the idea that we have to live in the conflict all the time. Every conflict is a breakdown in human relationships and the people who take part in the conflict are human beings, they have their own families.  The combatants who have been directly involved in a conflict for many years have lost so much they could do with their families.
In conflict it is also important how you prepare for negotiations. If you are not well prepared, it diminishes your chance of successful negotiations.  So part of what we are doing here in Yerevan is to share our experience of how we prepared for the negotiations. We are here to share what were the key decisions that we had to make in advance and of how we conducted actual negotiation process.
You have mentioned about advertising campaign organized by the government. I would like you to elaborate more on the concrete messages of that campaign.
- The research undertaken by the government suggested that one of the strongest influences on the combatants, on the people directly involved in the armed groups, was their families. You could see this when the family of combatants came to visit them in prison, how influential that relationship was.
So government as a part of their advertising campaign ran an advert which was about a terrorist and his relationship with his son (how the son looked at his father and how he was influenced by his father’s involvement in terrorism).  Later the son grew up, he himself was involved in terrorism and was killed. And the advert portrayed the grief of the father who realized that it was his influence that made his son get involved in violence and it was his influence that ultimately was responsible for his son’s death. And the advert was asking: Was it worth this? What are we gaining by doing this except losing people, destroying our own families?
The research showed that those adverts were very powerful, very influential in bringing the leadership of the armed groups to the realization that conflict can go on for many more years and very little would be achieved.
It is often mentioned that human right organizations should have greater influence in conflicting situations. However, in case of non-recognized states, because of non-recognition people often are devoid of receiving humanitarian aid. What should be done to overcome this problem?
- I think that the role of civil society is very important in peace process. Political leaders alone cannot bring peace; you have to build peace from the ground up. International community can do more to build peace, they can invest in civil society, and they can provide support for civil society organizations.
If there is criticism of human right abuses, the international community of course has a role to play in monitoring human right abuses, but it is better when that monitoring is done by locally based organizations; the ones that know the situation on the ground.
So you should have a combination of strong civil society making positive contribution to peace building from ground up, and also international community assisting the peace process and supporting the development of strong civil society.
For conflict resolution it is important that governments of conflicting parties prepare their societies for peace. However we often have cases when one side prepares its societies for peace while another does not. Here we deal with the problem of unequal asymmetry. Don't you think that it is impossible to always have a unilateral process?
- You are absolutely right. It is very important that both sides in a conflict prepare their societies for peace agreement, because it will require compromises on both sides. You need to meet public expectations and the leader is good as far as he manages to bring people with him.
Very often peace processes fail only because leaders are not able to take their people with them. There are many examples of this across the world.  So if one side is not preparing its people for agreement that damages the prospect of successful outcome. It undermines the prospect of peaceful outcome.  If you are not preparing your people for peace agreement that necessarily involves compromise, there is stronger possibility that people will reject the agreement.
It is important for leaders to lead, to negotiate and to build peace at the high level, but they also should work with civil society to prepare for the prospect of a peace agreement.
How is the work with society interconnected with the behavior of the sides around the negotiation table?
It is a fine balance between, on the one hand working to prepare your people for a compromise and on the other hand not being seen as a weak negotiator. If your opponent thinks you are weak negotiator, he will exploit that weakness. So you have to work hard at being strong in negotiations, and at the same time also preparing your people for the possibility of compromise.
I think this is where Track 2 approach can be helpful, because a leader around a negotiating table has to be strong and talk about his/her top line, but compromises are required on that top line to reach what we call bottom line, absolute, essential components of an agreement. Will you agree with that on negotiation table on public? Probably not.
That is why mediated dialogue of even bilateral private dialogue is central component of every negotiating process because it helps each side to understand what compromises are required. As a negotiator I need to know what I require, but I also need to know what my opponent requires from me because at the end, for an agreement to be reached we need to help each other.
*The workshop was conducted by Marttii Ahtisaari Centre (CMI) together with its partner NGO European Integration (EI). The workshop was supported by the British Embassy in Yerevan in the framework of the United Kingdom Conflict, Security and Stability Fund.