Հույն լրագրողները գործադուլ են հայտարարել Օլանդի այցի օրը
Լրագրողների խոշորագույն հունական արհմիությունը հայտարարել է ուրբաթ նախազգուշական 24-ժամյա համահունական գործադուլի անցկացման մասին՝ ի նշան ԶԼՄ-ների մասին օրենքում փոփոխությունների դեմ բողոքի, հայտնում է euromag-ը։
Գործադուլը հայտարարվել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի՝ Աթենք այցի օրը։ Այդ այցին Հունաստանի կառավարությունը չափազանց մեծ նշանակություն է տալիս, և այն դարձել է տեղի ԶԼՄ-ների գլխավոր նորությունը։
Բողոքը կապված է հեռուստատեսային հեռարձակման լիցենզավորման մասին օրինագիծը խորհրդարան մտցնելու հետ։ Օրենքի ընդունումը կարող է հանգեցնել մասնավոր հեռուստաալիքների մեծ մասի փակմանը։

Греческие журналисты объявили забастовку в день визита Олланда
Крупнейший греческий профсоюз журналистов объявил о проведении в пятницу предупредительной суточной всегреческой забастовки в знак протеста против изменений в законах о СМИ, передает euromag.
Забастовка объявлена в день визита в Афины президента Франции Франсуа Олланда, которому правительство Греции придает чрезвычайно важное значение и который стал главной новостью в местных СМИ.
Протест связан с внесением в парламент законопроекта о лицензировании телевизионного вещания. Принятие закона может привести к закрытию большинства частных телеканалов.