ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցությունն անիրատեսական է
Սիրիական հակամարտությունն ու դրա հետևանքով առաջացած միգրացիոն ճգնաժամը ԵՄ-ի համար մի շարք խնդիրներ հարուցեցին, որոնք վերաբերում են ոչ միայն սոցիալական ոլորտին: Հերթական անգամ ի հայտ եկան ԵՄ անդամ երկրների միջև առկա տարաձայնություններն ու շահերի հակադրումները, ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայացքները մի շարք հարցերում սկսեցին հակասել միմյանց: Դրա հետ մեկտեղ՝ ԵՄ-ն ստիպված եղավ փոխել տոնայնությունը Թուրքիայի հետ հարաբերություններում:
Թուրքիան ԵՄ-ի համար մեծացրեց իր կշիռը՝ ի հաշիվ սիրիացի փախստականներին իր մոտ պահելու և նրանց հոսքը ԵՄ կասեցնելու հնարավորության: Խնդրի հետ կապված՝ ԵՄ-ին և Թուրքիային հաջողվեց հաստատել Միգրացիոն ճգնաժամին առնչվող Գործողությունների ծրագիր:
ԵՄ-ն ցանկանում է համոզված լինել, որ Թուրքիան կապահովի անհրաժեշտ պայմանները՝ թույլ չտալու համար իր մոտ գտնվող սիրիացի միգրանտների հոսք ԵՄ, և կանի ավելին՝ վերջիններիս ընձեռելով աշխատելու հնարավորություն: Դրա դիմաց Թուրքիան բնականաբար ստացավ ֆինանսական աջակցություն և փորձեց բարձրացնել իր իմիջը՝ պահանջելով իրեն ճանաչել ապահով երկիր, արագացնել վիզաների ազատականացման և ԵՄ-ին իր անդամակցության գործընթացները:
Ինչ վերաբերում է վիզաների ազատականացմանը, բանակցություններն այս պահին վերաբերում են բացառապես գործնական այցով ԵՄ մեկնողներին: Գործընթացի առաջմղման համար Թուրքիային 72 նախապայման է առաջադրվել, որոնց կատարումն անհրաժեշտ է ազատականացման ստորագրման համար: Բացի այդ՝ դեռևս լիարժեք չի իրագործվում նաև 2014թ. հոկտեմբերին ուժի մեջ մտած Ռեադմիսիայի համաձայնագիրը, որը նույնպես կարևոր նախապայման է ազատականացման համար:
ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները մեկնարկել են 2005թ.-ին, սակայն այս գործընթացն ավելի բարդ է, քան ԵՄ անդամակցության թեկնածու ցանկացած այլ երկրի պարագայում: Եվրոպան, այն էլ այսօր, պատրաստ չէ իր դռները բացել 76 միլիոնանոց մահմեդական բնակչություն ունեցող Թուրքիայի առաջ:
Եթե նույնիսկ ԵՄ-ն այսօր նպատակ ունենա որևէ կերպ Թուրքիայի «սիրտը շահելու», դա դժվար թե անդրադառնա անդամակցության գործընթացի վրա: ԵՄ-Թուրքիա բանակցային փաթեթը բաղկացած է 35 գլուխներից, որոնցից բանակցությունների համար բացվել են 14-ը, իսկ համաձայնեցվել և փակվել է միայն մեկը՝ առնչվող գիտությանը և հետազոտություններին: Գլուխներից 8-ի շուրջ բանակցություններն արգելափակված են ԵՄ խորհրդի որոշմամբ, ևս 6 գլուխների բանակցման դեմ իր վետոյի իրավունքն է կիրառել Կիպրոսը, 3-ի դեմ՝ Ֆրանսիան:
Ուստի չնայած Թուրքիան այսօր բավական մեծ կարևորություն է ձեռք բերել ԵՄ-ի համար, և նրան կարող են որոշակի զիջումներ արվել, դրանք, ամենայն հավանականությամբ, կվերաբերեն կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին միջազգային դիտորդների գնահատականներին, քրդերի հանդեպ վերջինիս վարած քաղաքականության վերաբերյալ արձագանքին, միգուցե որոշ չափով նաև հասարակության առանձին շերտերի համար վիզաների ազատականացման գործընթացին: Սպասել, որ ԵՄ-ն կընդունի Թուրքիային իր ընտանիք, առավել քան անիրատեսական է:
Մյուս կողմից՝ Թուրքիայի ներքաղաքական գործընթացների հանդեպ ԵՄ-ի մեղմ գնահատականները նույնպես մի շարք վտանգներ են պարունակում և դառնում են Էրդողանի կողմից բռնաճնշումների և արտաքին քաղաքականության մեջ ռազմատենչ հռետորաբանության ուժգնացման պատճառ:

Членство Турции в ЕС нереально
Сирийский конфликт и вызванный им миграционный кризис породили ряд проблем для ЕС, и эти проблемы относятся не только к социальной сфере. В очередной раз проявились существующие между странами ЕС разногласия, противостояние интересов. Взгляды высокопоставленных чиновников ЕС в некоторых вопросах стали противоречить друг другу.
Одновременно с этим ЕС был вынужден изменить свой тон в отношениях как с Россией, так и с Турцией. Турция увеличила свой вес для ЕС за счет содержания сирийских беженцев у себя и уменьшения возможности направления их потока в ЕС. ЕС и Турции удалось утвердить Программу действий, связанных с миграционным кризисом. ЕС желает убедиться, что Турция обеспечит необходимые условия для недопущения потока находящихся у него сирийских мигрантов и сделает более, предоставив последним возможность работать. Взамен Турция, естественно, получила финансовую помощь и попыталась поднять свой имидж, требуя у ЕС признать себя обеспеченной страной, ускорить процессы либерализации виз и членства в ЕС.
Что касается либерализации виз, переговоры на данный момент касаются исключительно тех, кто совершает деловые визиты в ЕС. Для прогресса в процессе Турции предложены 72 предусловия, исполнение которых необходимо для подписания либерализации виз. Кроме того, возможно, не полностью реализуется также вступившее в силу в 2014-ом году Соглашение о реадмиссии, что также является важным предусловием для либерализации виз. Переговоры о членстве Турции в ЕС начались в 2005-ом году. Однако этот процесс более сложен, чем в случае с любым другим кандидатом. Европа, тем более сегодня, не готова открыть свои двери перед имеющей 76-миллионное мусульманское население Турцией.
Если даже сегодня Европа имеет цель каким-то образом ублажить Турцию, это вряд ли отразится на процессах членства. Переговорный пакет ЕС-Турция состоит из 35-и глав, из которых для переговоров открыты лишь 14, а согласована и закрыта лишь одна глава, которая касается науки и исследований. Переговоры вокруг 8-и глав застопорены по решению Совета ЕС, на переговоры по шести главам свое вето наложил Кипр, по трем – Франция.
Следовательно, несмотря на то, что Турция сегодня приобрела достаточно большую важность для ЕС и последняя может пойти на определенные уступки, однако это, по всей видимости, будет касаться оценок международных наблюдателей по предстоящим парламентским выборам, реакции на политику Турции по отношению к курдам, также, может, в некоторой степени либерализации виз для отдельных слоев общества.
Ожидать, что ЕС примет Турцию в свою семью, более чем не реалистично. С другой стороны, мягкие оценки в отношении внутриполитических процессов в Турции также содержат ряд опасностей и становятся причиной репрессий, усиления воинственной риторики во внешней политике со стороны Эрдогана…