Թուրք մտավորական. Թուրքիան շարժվում է դեպի նոր մղձավանջ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը թուրք մտավորական, գրող-հրապարակախոս, ակտիվիստ Սաիթ Չեթինօղլուի հետ:
Ինչպե՞ս կգնահատեք Թուրքիայում նախընտրական քաղաքական իրավիճակը: Ի՞նչ կասեք հասարակական տրամադրությունների մասին:
- Նոյեմբերի 1-ին վերստին կայանալիք ընտրությունները կարելի է անվանել Էրդողանի «գոյատևման ճակատամարտ»: Նախքան ընտրությունները կատարված հասարակական հարցումների արդյունքներից արդեն պարզ է, որ հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքները չեն փոփոխվելու:
Թուրքիայի հասարակությունը արտացոլում է Էրդողանի կողմանկիցների և իր կուսակցության (AKP), ծայրահեղ ազգայնականների (MHP), քեմալական ազգայնամոլների (CHP) և քուրդ ազգայնականների (HDP) միջև մասնատված իրավիճակը:
Հունիսի 7-ի ընտրությունները, նախագահական նոր համակարգ ստեղծելու և «Fujimori»ի նման քաղաքացիական հեղաշրջում կատարելու ոգևորվածությունը վերացնելով՝ վերջապես բացահայտեց Էրդողանի և նրա կուսակցության (AKP) անկումը: Նոյեմբերի 1-ին վերստին կայանալիք ընտրությունների արդյունքները կլինեն սրա վերահաստատումը: Որևէ նոր բան տեղի չի ունենա:
Այս պատճառով Էրդողանի կուսակցության համար հիմա առաջնահերթ մտահոգություն է պահպանել ներկա ընտրազանգվածը: Եթե հունիսի 7-ի ընտրություններում AKP-ի ընտրազանգվածից ձայներ ստացած HDP-ն ավելացնի իր ձայներն այս ընտրություններին, ապա սա Էրդողանի համար ճակատագրական և մահացու կլինի:
Ներկայիս լարված և պատերազմական իրավիճակում Էրդողանի կուսակցությունը կարող է ազգայնական շրջանակներից ձայն ստանալու հույս ունենալ, սակայն դրա իրականացումը շատ դժվար է: Թուրքիայի հասարակության առնվազն 60 տոկոսի համար Էրդողանի հեղինակությունը զրոյի է հավասարվել:
Էրդողանի ռազմավարությունն այժմ հակառակորդ կուսակցությունների ոտքերից ներքև քաշելն է: Ինչպես նախորդ ընտրությունների ժամանակ, այս անգամ նույնպես երկու ազգայնական կուսակցությունները կաջակցեն միմյանց՝ ընդդեմ Էրդողանի: Սա առանձին հարված կլինի նույնիսկ մեկ ձայնի կարիքն ունեցող AKP-ի դեպքում:
Իհարկե, սա կիրականանա միայն այն դեպքում, եթե ընտրախախտումներ, կեղծիքներ և քվեների կազմակերպված գողություն չլինի:
Ժողովրդի մեծամասնությունը դիմադրում է Էրդողանի և նրա կուսակցության շանտաժներին: Թե՛ «Գեզի» զբոսայգու ցույցերի ժամանակ, թե՛ հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքում Էրդողանը պարտության մատնվեց: Հոգեբանական առավելությունն անցել է Էրդողանի հակառակորդներին:
2014թ.-ի դեկտեմբերի մեծ կաշառակերության բացահայտման դեպքը Էրդողանին խուճապի մատնեց, սակայն չկարողացավ «Գեզի» զբոսայգու ցույցերի նման ցասում առաջացնել:
Եթե աշխարհի ցանկացած երկրում այս դեպքի նման բացահայտում արվեր, կառավարությունն անկասկած բջիջների կբաժանվեր: Սակայն, ահավասիկ, Էրդողանի իշխանությունը բռնությամբ շարունակվում է:
Ցեղասպանության, զանգվածային գողության և հափշտակման իրողության վրա հիմնված և որպես հետևանք կայացած ներկա հասարակությունը օտար չէ ֆաշիզմին, ազգայնականությանն ու հետադիմությանը: Թուրքիայի խնդիրները խորապես կապված են 1915 թ.-ի Ցեղասպանության հետ:
Վերջերս շատ է բարձրաձայնվում Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումների և լրատվամիջոցների նկատմամբ ճնշումների մասին: Որքանո՞վ են դրանք լուրջ և ի՞նչ ազդեցություն կունենան ընտրությունների վրա:
Մարդու իրավունքների ոտնահարումները մեծ անհանգստության առիթ չեն միջին շերտի հասարակության համար, քանի որ Թուրքիայում քաղաքացիական գիտակցությունը խիստ ցածր է: Երանի թե դրանք ազդեին ընտրությունների վրա: Այդ դեպքում հնարավոր կլիներ ստեղծել կատարյալ միջավայր:
Անկարայի` հոկտեմբերի 10-ի սպանդը աճող զանգվածային սպանությունների գագաթնակետն էր, ինչի հետևանքով ավելի քան 100 մարդ մահացավ: Մադրիդում 2004 թվականին գնացքի պայթյունից մահացավ 200 մարդ, որից հետո երկրի վարչապետ Ազնարը չքվեց քաղաքական ասպարեզից: Նման մադրիդյան զարգացումներ կարելի էր ակնկալել, սակայն գիտակցության մակարդակով հասարակությունները տարբեր են, հետևաբար Իսպանիայի օրինակին հնարավոր չէ հասնել:
Ինչպե՞ս բացատրել այն երևույթը, երբ կոտորածների նկատմամբ պատասխանատվություն չստանձնող պատասխանատուները հրապարակավ՝ հանրության առջև, զանգվածային սպանությունները ներկայացնում են որպես հերթական միջադեպ և դրա մասին խոսում են այնքան հեշտությամբ, կարծես նման դեպք չի պատահել:
- Հնարավո՞ր է, որ այս անգամ էլ Թուրքիան նույն իրավիճակի առջև կանգնի, ինչ նախորդ ընտրությունների ժամանակ, և հնարավոր չլինի կազմել կոալիցիա:
Հավանական է, որ նոյեմբեր 1-ի ընտրությունների արդյունքները լինեն նույնը, սակայն ի տարբերություն նախորդի՝ հնարավոր է, որ կազմվի AKP-MHP կոալիցիա: Այնուամենայնիվ, այս կոալիցիայի գործունեության երկարատև լինելու հնարավորությունը շատ փոքր է:
Արևմուտքը նախընտրում է, որ Էրդողանը հեռանա ժողովրդավարական ճանապարհով: Վերջերս շրջանառվող հինգերորդ կուսակցության մասին խոսակցությունները սրա դրսևորումներից մեկն են, քանի որ նշված կուսակցությունը կհիմնադրվի AKP-ից դուրս եկած մի խմբի կողմից:
Եթե կոալիցիա չստեղծվի, և Էրդողանը ժողովրդավարական ճանապարհով չհեռանա, կմնա միայն Եգիպտոսի Ալ-Սիսիի տարբերակը:

- How will you assess pre-election political situation in Turkey? What will you add on public moods observed these days?
- November 1 snap elections can be called Erdogan’s "battle for survival". The pre-election public polls show that the results of June 7 elections are not going to change.
The Turkish society reflects the existing division among proponents of Erdogan and his party (AKP), extreme nationalists  (MHP), Kemalist nationalists (CHP) and Kurdish nationalists.
June 7 elections eradicated the excitement for forming new presidential system and for political revolution  (the one like Fuhi-coup*) revealing the collapse of Erdogan and his party (AKP); the reality which will be confirmed by November 1 elections. Nothing new is going to happen.
This is the reason why number one priority today for Erdogan is to keep present electorate. If HDP, which took the votes from AKP during June 7 elections, this time again increases its votes, it will be fatal and deadly for Erdogan.
In the present strained and military situation, Erdogan’s party can get votes from nationalists, which however will be hard to achieve.  For at least 60 percent of Turkish society Erdogan’s reputation went down to zero.
Erdogan’s strategy today is to defeat his opponents. Like it was in case of previous elections, this time again nationalist  parties will support each other against Erdogan. It will be additional blow for AKP which strives for each single vote.
Of course Erdogan’s victory will be possible only in case of election frauds and organized robbery of votes.
Majority of the population resists the chantage by Erdogan and is party. As a result of both Gezi park protests and June 7 elections Erdogan was defeated. Erdogan’s opponents have gained psychological advantage.
The revealed case of corruption in December of 2014 confused Erdogan, but could not cause his fury like it was the case after Gezi park protests.
In any other country of the world such kind of revelation will result in total destruction of the government. In Turkey, however, the violence of Erdogan’s government still continues.
Fascism, nationalism and regression is not alien to the society formed and established on the bases and as a result of Genocide and mass robbery. The problems  nowadays in Turkey are deeply connected to 1915 Genocide.
- The cases of human right violations and pressure against media in Turkey have been often voiced recently. How serious are they and how they will affect on the elections?
- Human right violations are not issue of great concern for middle class, as a civic consciousness is very low in Turkey.  I wish they could affect the elections, because in that case it would be possible to have prefect atmosphere.
The slaughter in Ankara on October 10 was the pick of growing massacres as a result of which 100 people died. In 2004, as a result of train accident, 200 people were killed in Madrid, after which Prime Minister of the country José María Alfredo Aznar López disappeared from the political arena. It was quite possible to expect such kind of developments in Turkey, however the civic consciousness is different in Turkey and in Spain, and it is hard to caught  Spain in this sense.
How can one explain the fact that the organizers of these slaughters not only do not take any responsibility for their actions but also easily speak about them as another incident or something that have not happened.
- Is it possible for Turkey to face the same situation as it was in case of the  previous elections, when it was not possible to form a coalition?
- It is quite possible that the results of November 1 elections will be the same as they were in case of previous elections. However, in contrast to the previous elections AKP and MHP will possibly form a coalition.
The West wants Erdogan to step down in a democratic way. The talks about possible fifth party are a demonstration of this as long as that party will be formed by a group derived from AKP.
If no coalition is formed and Erdogan does not step down in a democratic way, the option of Egypt’s Al-Sisi will be only left.
Turkey again moves to a new nightmare.
* Alberto Fujimori (Fujimori), President of Peru from 1990 to 2000 years. He is known for self-initiated "coup" (so-called "Fuhi-coup") on 5 April of  1992, which aimed at overthrowing the government to expand his own powers. In November of 1992, after Congress was dissolved, Fujimori held new elections and gained majority of votes. Thus, Fujimori got unlimited authoritarian power and conducted a referendum in October of 1993 on the new Constitution aiming at substantially expanding the powers of the president (note added by "Armedia" IAA  ).