Թուրք մտավորական. Թուրքիան շարժվում է դեպի նոր մղձավանջ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը թուրք մտավորական, գրող-հրապարակախոս, ակտիվիստ Սաիթ Չեթինօղլուի հետ:
Ինչպե՞ս կգնահատեք Թուրքիայում նախընտրական քաղաքական իրավիճակը: Ի՞նչ կասեք հասարակական տրամադրությունների մասին:
- Նոյեմբերի 1-ին վերստին կայանալիք ընտրությունները կարելի է անվանել Էրդողանի «գոյատևման ճակատամարտ»: Նախքան ընտրությունները կատարված հասարակական հարցումների արդյունքներից արդեն պարզ է, որ հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքները չեն փոփոխվելու:
Թուրքիայի հասարակությունը արտացոլում է Էրդողանի կողմանկիցների և իր կուսակցության (AKP), ծայրահեղ ազգայնականների (MHP), քեմալական ազգայնամոլների (CHP) և քուրդ ազգայնականների (HDP) միջև մասնատված իրավիճակը:
Հունիսի 7-ի ընտրությունները, նախագահական նոր համակարգ ստեղծելու և «Fujimori»ի նման քաղաքացիական հեղաշրջում կատարելու ոգևորվածությունը վերացնելով՝ վերջապես բացահայտեց Էրդողանի և նրա կուսակցության (AKP) անկումը: Նոյեմբերի 1-ին վերստին կայանալիք ընտրությունների արդյունքները կլինեն սրա վերահաստատումը: Որևէ նոր բան տեղի չի ունենա:
Այս պատճառով Էրդողանի կուսակցության համար հիմա առաջնահերթ մտահոգություն է պահպանել ներկա ընտրազանգվածը: Եթե հունիսի 7-ի ընտրություններում AKP-ի ընտրազանգվածից ձայներ ստացած HDP-ն ավելացնի իր ձայներն այս ընտրություններին, ապա սա Էրդողանի համար ճակատագրական և մահացու կլինի:
Ներկայիս լարված և պատերազմական իրավիճակում Էրդողանի կուսակցությունը կարող է ազգայնական շրջանակներից ձայն ստանալու հույս ունենալ, սակայն դրա իրականացումը շատ դժվար է: Թուրքիայի հասարակության առնվազն 60 տոկոսի համար Էրդողանի հեղինակությունը զրոյի է հավասարվել:
Էրդողանի ռազմավարությունն այժմ հակառակորդ կուսակցությունների ոտքերից ներքև քաշելն է: Ինչպես նախորդ ընտրությունների ժամանակ, այս անգամ նույնպես երկու ազգայնական կուսակցությունները կաջակցեն միմյանց՝ ընդդեմ Էրդողանի: Սա առանձին հարված կլինի նույնիսկ մեկ ձայնի կարիքն ունեցող AKP-ի դեպքում:
Իհարկե, սա կիրականանա միայն այն դեպքում, եթե ընտրախախտումներ, կեղծիքներ և քվեների կազմակերպված գողություն չլինի:
Ժողովրդի մեծամասնությունը դիմադրում է Էրդողանի և նրա կուսակցության շանտաժներին: Թե՛ «Գեզի» զբոսայգու ցույցերի ժամանակ, թե՛ հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքում Էրդողանը պարտության մատնվեց: Հոգեբանական առավելությունն անցել է Էրդողանի հակառակորդներին:
2014թ.-ի դեկտեմբերի մեծ կաշառակերության բացահայտման դեպքը Էրդողանին խուճապի մատնեց, սակայն չկարողացավ «Գեզի» զբոսայգու ցույցերի նման ցասում առաջացնել:
Եթե աշխարհի ցանկացած երկրում այս դեպքի նման բացահայտում արվեր, կառավարությունն անկասկած բջիջների կբաժանվեր: Սակայն, ահավասիկ, Էրդողանի իշխանությունը բռնությամբ շարունակվում է:
Ցեղասպանության, զանգվածային գողության և հափշտակման իրողության վրա հիմնված և որպես հետևանք կայացած ներկա հասարակությունը օտար չէ ֆաշիզմին, ազգայնականությանն ու հետադիմությանը: Թուրքիայի խնդիրները խորապես կապված են 1915 թ.-ի Ցեղասպանության հետ:
Վերջերս շատ է բարձրաձայնվում Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումների և լրատվամիջոցների նկատմամբ ճնշումների մասին: Որքանո՞վ են դրանք լուրջ և ի՞նչ ազդեցություն կունենան ընտրությունների վրա:
Մարդու իրավունքների ոտնահարումները մեծ անհանգստության առիթ չեն միջին շերտի հասարակության համար, քանի որ Թուրքիայում քաղաքացիական գիտակցությունը խիստ ցածր է: Երանի թե դրանք ազդեին ընտրությունների վրա: Այդ դեպքում հնարավոր կլիներ ստեղծել կատարյալ միջավայր:
Անկարայի` հոկտեմբերի 10-ի սպանդը աճող զանգվածային սպանությունների գագաթնակետն էր, ինչի հետևանքով ավելի քան 100 մարդ մահացավ: Մադրիդում 2004 թվականին գնացքի պայթյունից մահացավ 200 մարդ, որից հետո երկրի վարչապետ Ազնարը չքվեց քաղաքական ասպարեզից: Նման մադրիդյան զարգացումներ կարելի էր ակնկալել, սակայն գիտակցության մակարդակով հասարակությունները տարբեր են, հետևաբար Իսպանիայի օրինակին հնարավոր չէ հասնել:
Ինչպե՞ս բացատրել այն երևույթը, երբ կոտորածների նկատմամբ պատասխանատվություն չստանձնող պատասխանատուները հրապարակավ՝ հանրության առջև, զանգվածային սպանությունները ներկայացնում են որպես հերթական միջադեպ և դրա մասին խոսում են այնքան հեշտությամբ, կարծես նման դեպք չի պատահել:
- Հնարավո՞ր է, որ այս անգամ էլ Թուրքիան նույն իրավիճակի առջև կանգնի, ինչ նախորդ ընտրությունների ժամանակ, և հնարավոր չլինի կազմել կոալիցիա:
Հավանական է, որ նոյեմբեր 1-ի ընտրությունների արդյունքները լինեն նույնը, սակայն ի տարբերություն նախորդի՝ հնարավոր է, որ կազմվի AKP-MHP կոալիցիա: Այնուամենայնիվ, այս կոալիցիայի գործունեության երկարատև լինելու հնարավորությունը շատ փոքր է:
Արևմուտքը նախընտրում է, որ Էրդողանը հեռանա ժողովրդավարական ճանապարհով: Վերջերս շրջանառվող հինգերորդ կուսակցության մասին խոսակցությունները սրա դրսևորումներից մեկն են, քանի որ նշված կուսակցությունը կհիմնադրվի AKP-ից դուրս եկած մի խմբի կողմից:
Եթե կոալիցիա չստեղծվի, և Էրդողանը ժողովրդավարական ճանապարհով չհեռանա, կմնա միայն Եգիպտոսի Ալ-Սիսիի տարբերակը:

Турция движется к новому кошмару
Представляем вниманию читателей эксклюзивное интервью ИАА "Армедиа" с представителем турецкой интеллигенции, писателем-публицистом, гражданским активистом Саитом Четиноглу.
- Как Вы оцените предвыборную политическую ситуацию в Турции? Что скажете об общественных настроениях?
- Повторные выборы 1-го ноября можно назвать "битвой за выживание" Эрдогана. Из проведенных перед выборами общественных опросов уже ясно, что результаты выборов 7-го июня не изменятся. Турецкое общество отражает разрозненную ситуацию между сторонниками Эрдогана и его партии (AKP), радикальных националистов (MHP), кемалистских националистов (CHP) и курдских националистов (HDP).
Выборы 7-го июня, загасив восторг по поводу создания новой президентской системы и свершения политического переворота, подобно Фухимори[*], окончательно показали крах Эрдогана и его партии (AKP). Результаты предстоящего 1-го ноября выборов явятся подтверждением сказанного. Ничего нового не произойдет.
По этой причине для партии Эрдогана сейчас первоочередной заботой является сохранение своих избирателей. Если на выборах 7-го июня HDP переманит избирателей AKP и увеличит голоса в свою пользу, то это для Эрдогана будет трагедией и (политической) смертью.
В нынешней напряженной и военной ситуации партия Эрдогана может лелеять надежду получить голоса из националистических кругов, однако осуществление этого очень затруднительно. Как минимум для 60% турецкого общества авторитет Эрдогана равен нулю.Тактика Эрдогана ныне заключается в том, чтоб потянуть за ноги вниз своих соперников. Как и при предыдущих выборах - и на этот раз две нациналистические партии снова будут сотрудничать друг с другом - против Эрдогана. Это будет направленный удар по нуждающемуся даже в одном голосе AKP.
Конечно, сказанное осуществится лишь в том случае, если не будут нарушения во время выборов – подтасовки, организованная кража голосов.
Большинство народа противостоит шантажу Эрдогана и его партии. И во время демонстраций в парке Гези, и в результате выборов 7-го июня Эрдоган потерпел поражение. Психологическое преимущество перешло к противникам Эрдогана.
Разоблачение большого коррупционного дела в декабре 2014-го повергло Эрдогана в панику, однако не сумело вызвать гнев, подобно демонстрациям в парке Гези.
Если в любой стране мира было бы совершено подобное разоблачение, правительство, несомненно, было бы разрублено на мелкие кусочки. Однако, как видим, власть Эрдогана при помощи насилия еще продолжается.
Нынешнему обществу, основанному и, как следствие, состоявшемуся на геноциде, на факте массовых грабежей и погромов, не чужд фашизм, национализм, регресс. Проблемы Турции глубинным образом связаны с Геноцидом 1915-го года.
- В последнее время часто поднимается вопрос нарушений прав человека и давления на СМИ в Турции. Насколько это серьезно и какое влияние это будет иметь на выборы?
- Для среднего слоя общества нарушения прав человека не являются предметом большого беспокойства, посколько в Турции гражданское сознание находится на довольно-таки низком уровне. Хотелось бы, чтобы это подействовало на выборы. В таком случае было бы возможно создать идеальную среду.
Побоище 10-го октября в Анкаре было вершиной нарастающих массовых убийств, вследствие чего погибло более 100 человек. В Мадриде, в 2004-ом, в результате взрыва в поезде погибло 200 человек, после чего премьер-министр страны Азнар исчез с политической арены. Развитий, подобно мадридским, можно было ожидать, однако уровень сознания обществ различен, следовательно, пример Испании для нас недостижим.
Как объяснить явление, когда безответственные ответственные лица представляют перед обществом массовые убийства в качестве очередного происшествия и так легко говорят об этом, будто подобное и не случилось?!
- Возможно ли, что и на этот раз Турция встанет перед той же ситуацией, что была после предыдущих выборов и не будет возможности создать коалицию?
- Вероятно, что 1-го ноября результаты выборов будут теми же. Однако в отличие от предыдущих, возможно, что создастся коалиция AKP-MHP. Тем не менее, вероятность долговременного существования этой коалиции очень мала.
Запад предпочитает, чтобы Эрдоган ушел демократическим путем. Идущие в последнее время разговоры о пятой партии – одно из проявлений сказанного, поскольку новая партия будет основана одной из отколовшейся от AKP группой.
Если не будет создана коалиция и Эрдоган не уйдет демократическим путем, останется лишь египетский вариант Аль-Сиси. Турция движется к новому кошмару.
[*] Альберто Фухимори (Фудзимори), президент Перу с 1990-го по 2000-й годы. Известен тем, что 5 апрел 1992-го года инициировал "самопереворот" (т.н. "Фухи-переворот") и свергнул собственное правительство с целью расширить собственные полномочия и распустить Конгресс. В ноябре 1992-го года распустив Конгресс, Фухимори провел новые выборы, добившись большинства для созданной перед выборами собственной партии. Таким образом, Фухимори получил практически неограниченную авторитарную власть, которую закрепил проведенный в октябре 1993-го года референдум по новой Конституции, серьезно расширившей полномочия президента. (примечание - ИАА "Армедиа")