Էրդողանի` պարզունակ թվացող խաղն իրեն արդարացրեց
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Արփինե Հովսեփյանի հետ:
- Ինչպե՞ս կգնահատեիք Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները: Արդյո՞ք դրանք անսպասելի էին:
- Նոյեմբերի 1-ին Թուրքիայում քաղաքական անկայունության, տնտեսական անկման, բռնությունների և ահաբեկչությունների ֆոնին կայացան խորհրդարանական արտահերթ` այս տարվա ընթացքում արդեն երկրորդ ընտրությունները: Հունիսի 7-ին կայացած նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների համեմատ՝ Արդարություն և զարգացում կուսակցությանը հաջողվեց շուրջ 10%-ով բարելավել իր արդյունքները` ստանալով ձայների շուրջ 50%-ը: Մինչդեռ հասարակական կարծիքի բոլոր հարցումները վկայում էին այն մասին, որ ԱԶԿ-ն կարող է ավելի քիչ տեղ ստանալ խորհրդարանում:
ԱԶԿ-ի ստացած 317 տեղը բավարար է առաջիկա 4 տարիներին միակուսակցական կառավարություն ձևավորելու համար, բայց պետք չէ մոռանալ, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հեռահար նպատակն է փոխել երկրի Սահմանադրությունը և կառավարման նախագահական համակարգ մտցնել: Սրա համար ԱԶԿ-ին 367 տեղ էր պետք, թեև 330-ն էլ բավարար է հարցը հանրաքվեի դնելու համար: Սա նշանակում է, որ նոր Սահմանադրության հարցը փակված չէ, Էրդողանը դեռևս այն փոխելու հնարավորություն ունի:
Հաշվի առնելով Էրդողանի մարտավարությունը, որի միջոցով նա կարողացավ «չեզոքացնել» Թուրքիայում ավանդաբար մեծ դերակատարում ունեցող զինվորականությանը, ինչպես նաև վերահսկողություն հաստատել դատական համակարգի վրա, կարելի է վստահորեն ասել, որ առաջիկայում Էրդողանը չի վարանի սահմանադրական փոփոխությունների իրականացմանն ուղղված նոր քայլեր ձեռնարկել:
Գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությանը հաջողվել է աննշան կերպով բարելավել իր դիրքերը` ստանալով ձայների 25,8%-ը` նախորդ 25%-ի փոխարեն: Իսկ Քրդամետ ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունը, որը հունիսին դարձավ Թուրքիայի պատմության մեջ խորհրդարան անցած առաջին քրդական ուժը, զգալի ձայներ է կորցրել: Քրդամետ կուսակցությունն այս անգամ ևս կարողացել է հաղթահարել 10%-անոց շեմը` ստանալով շուրջ 11%-ը` հունիսյան ընտրությունների մոտ 13%-ի փոխարեն: Կուսակցությունում այս արդյունքը կապում են ընտրություններին նախորդած «աննորմալ» ժամանակահատվածի հետ: Մի շարք տեղեկությունների համաձայն՝ ընտրությունների անցկացման ժամանակ բազմաթիվ խախտումներ են գրանցվել, այդ թվում նաև հաղորդագրություններ կան լայնածավալ ընտրախախտումների և արդյունքների կեղծման վերաբերյալ:
- Որո՞նք են այն գործոնները, որ նպաստեցին ԱԶԿ-ի հաղթանակին:
- Եթե կա հաղթող, ի դեմս ԱԶԿ-ի, պետք է լինի նաև պարտվող: Այս անգամ դա Ազգային շարժում կուսակցությունն է, որի ձայները 16 տոկոսից իջել են մինչև 12%: Սա վկայում է այն մասին, որ Թուրքիայում ազգայնական կրքեր բորբոքելն ու դրանից լրացուցիչ դիվիդենտներ ստանալը դեռևս շատ ակտուալ է: Էրդողանի` առաջին հայացքից չափազանց պարզունակ թվացող քայլն իրեն արդարացրեց: ԻՊ-ի դեմ պայքարի իմիտացիայի ներքո պատերազմ սկսելով քրդերի դեմ` Էրդողանը կարողացավ իր կողմը գրավել ազգայնական զանգվածներին: Ինչպես երևում է, ազգայնական արմատներն այնքան խորն են թուրքական հասարակության ներսում, որ անգամ 100 տարի անց հնարավոր է ակտիվացնել դրանք:
Պետք չէ մոռանալ նաև կայունության գործոնի մասին: «Տվեք ինձ 400 պատգամավոր, և ես կապահովեմ խնդիրների խաղաղ լուծումը»̦ - ընտրություններից առաջ հայտարարում էր Էրդողանը: Վերջին 5 ամիսների ընթացքում երկրում պարբերաբար գրանցվող ահաբեկչություններն իրենց ազդեցությունն ունեցան մարդկանց գիտակցության վրա: Ի վերջո, ԱԶԿ-ի ստացած ավելի քան 4 միլիոն ձայները վկայում են այն մասին, որ կայունությունն ավելի առաջնային դասվեց, քան ժողովրդավարությունն ու հիմնարար ազատությունները:
Ի դեպ, Թուրքիայում կայունությունն այս պահին պետք է նաև նրա արևմտյան դաշնակիցներին: Մասնավորապես փախստականների հոսքը Եվրոպա կանգնեցնելու նպատակով Թուրքիայի աջակցությունը ստանալու համար ԵՄ-ն հետաձգեց Թուրքիայի առաջընթացի մասին իր ամենամյա զեկույցի հրապարակումը, որը զգալի քննադատություն է պարունակում Թուրքիայում մարդու իրավունքների ոտնահարումների մասին: Հենց այդ նույն պատճառով եվրոպական գործընկերները, աչք փակելով նախընտրական շրջանում և ընտրությունների օրը տեղ գտած խախտումների վրա, շտապեցին ընտրություններին տալ «ժողովրդավարական» որակումը:
- Ի՞նչ հետևանքներ կունենա ԱԶԿ-ի հաղթանակը:
- Ակնհայտ է, որ ԱԶԿ-ի հաղթանակն իր հետևանքներն է ունենալու Թուրքիայի ինչպես ներքին իրավիճակի, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության վրա: Մտավախություններ կան, որ այս հաջողությունը կարող է հանգեցնել երկրում ավտորիտարիզմի էլ ավելի խորացմանը: Չի բացառվում, որ ընդդիմադիր ուժերի և լրատվամիջոցների վրա ճնշումներն ավելի կսաստկանան: Բացի այդ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԱԶԿ-ի հաջողությունը նաև կուսակցության նախագահ, երկրի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հաղթանակն է, ով այսուհետ, հնարավոր է, չցանկանա գործել Էրդողանի ստվերում, չի բացառվում, որ ԱԶԿ-ի ներսում առկա պառակտումը կարող է ավելի խորանալ:
Եվ, վերջապես, Թուրքիան կարող է կանգնել քրդական խնդրի էլ ավելի սրացման վտանգի առջև: Երեկ երեկոյան գլխավորապես քրդաբնակ Դիարբեքիրում գրանցված բախումները, որոնց հետևանքով մեկ մարդ մահացել է, ավելի քան 20-ը` վիրավորվել, ասվածի ապացույցն են: Ոչ պաշտոնական աղբյուրների համաձայն՝ քրդերը կազմում են Թուրքիայի բնակչության 18%-ը (պաշտոնական տվյալներով՝ 10%), ընդլայնվում է նրանց ավանդական տեղակայման գոտին: Այս ժողովրդագրական փոփոխությունները ներկա իրողությունների հետ  կարող են լրջագույն մարտահրավեր դառնալ իշխանությունների համար, որոնց առջև բազմաթիվ այլ խնդիրներ կան, այդ թվում՝ տնտեսական խնդիրների հաղթահարում, սիրիական ճգնաժամ, ահաբեկչության դեմ պայքար կամ դրա իմիտացիա, միջազգային և տարածաշրջանային հարթակում երկրի հեղինակության վերականգնում և այլն:
Այս ընտրությունների արդյունքներն Էրդողանին և նրա Արդարություն և զարգացում կուսակցությանը մինչև 2019 թվականը գործելու հնարավորություն են տալիս: Սա թուրք հասարակության իսլամականացումը և նեոօսմանիզմի քաղաքականությունը շարունակելու հնարավորություն է: Էրդողանն այն մաքսիմալ կերպով կօգտագործի:

Erdogan's Primitive Maneuvers Justify Themselves
- On November 1, the Turkish snap parliamentary elections took place in the background of political instability, economic recession, and terrorist violence in the country. Compared to the last parliamentary elections on June 7, Justice and Development Party managed to improve its results over 10% garnering more than 50 percent. Meanwhile, all public opinion polls showed that the AKP will have fewer seats in the parliament.
317 seats that AKP gained, however, are enough for the next 4 years to form a single-party government, but it must not be forgotten that the Turkish leader Recep Tayyip Erdogan's long-term goal is to change the constitution and introduce a presidential system of government. That's why the party needed those 367 seats, although 330 only were enough to put the issue to a referendum. This means that the new Constitution is not a closed issue, and Erdogan still has a chance to change it.
Given Erdogan's strategy, through which he was able to "neutralize" Turkey's military, which traditionally played an important role in the country, as well as had control over the judicial system, we can confidently say that Erdogan will not hesitate to take new steps towards the implementation of the constitutional changes.
The main opposition Republican People's Party managed to slightly improve its position by garnering 25.8 percent instead of the previous 25%. The pro-Kurdish People's Democracy Party, which in June became the first Kurdish party in Turkey's parliament, has lost a considerable number of votes. The pro-Kurdish party again managed to overcome the barrier of 10 percent although garnering 11 percent instead of 13 percent in the June elections; the results which they explain by the "abnormal" period before the elections. According to a variety of information, numerous violations were registered during the elections, including the releases about widespread electoral fraud and falsification of results.
- What are the factors that contributed to the AKP's victory?
- If there is a winner in the face of AKP, there should also be a loser. This time it was the National Movement Party, whose votes fell from 16 percent to 12 percent. This reflects the fact that inflaming nationalist passions and getting extra dividends from it still works in Turkey. Erdogan's action which seemed too primitive at first glance was thus justified. Imitating a fight against IS and starting a war against the Kurdish nationalists, Erdogan managed to attract the masses. It seems that the Turkish nationalist roots are so deep inside that even after 100 years it is possible to activate them.
We should not forget about the stability factor. "Give me 400 MP, and I will ensure peaceful resolution of problems» ̦ - Erdogan announced before the elections. Over the last 5 months the regular terrorist attacks had their impact on people's consciousness. Finally, the AKP received more than 4 million votes indicating that stability is paramount over democracy and fundamental freedoms.
By the way, this time Turkey’s Western allies also need stability in the country. In order to stop the flow of refugees to Europe, EU postponed the publication of its annual report about Turkey's progress, which contains considerable criticism on human rights violations in Turkey. For the same reason, the European partners, after they turned a blind eye on the irregularities during the election campaign and on the very election day, rushed to give the elections a "democratic" qualification.
- What will be the consequences of AKP's victory?
- It is obvious that the AKP’s victory in Turkey will have its impact both on the internal situation and foreign policy. There are fears that this success will lead to further deepening of authoritarianism in the country. It is possible that pressure on opposition parties and media will flourish. In addition, given the fact that the success of the AKP's leader, is also the victory of Prime Minister Ahmed Davutoglu, who will possibly not wish to act in Erdogan's shadow from now on, it's possible that the split within the party could go even deeper.
Finally, Turkey's Kurdish problem can stand the risk of further escalation. The clashes in the predominantly Kurdish Diyarbakir yesterday evening, which resulted in the death of one person and injuries of more than 20, are a mere proof of what is said. According to unofficial sources, the Kurds make up 18 percent of Turkey's population (according to official figures, 10%), expanding their traditional deployment zone. These demographic changes with the present realities can become a serious challenge for the government, which faces numerous other problems, including economic transformation, Syrian crisis, fight against terrorism  or an imitation of that fight, restoring the country's image on international and regional platforms and so on.
The results of the elections enable Erdogan and his Justice and Development Party to act until 2019. This is an opportunity to continue making the Turkish society to go closer to Islam and neo-Ottomanism, which Erdogan will use maximally.