Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Գունար Վիգանդին
Նոյեմբերի 4-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպական Միության արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը կարևորեց Եվրոպական Միության խորհրդի կողմից Հայաստանի հետ հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի ձևավորման շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ Եվրոպական Հանձնաժողովին մանդատի տրամադրումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Գունար Վիգանդը նշեց, որ բանակցությունների նախատեսվող մեկնարկը հնարավորություն է տալիս արդեն իսկ առկա հարուստ հիմքի վրա ձևավորել փոխգործակցության նոր շրջանակ:
Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը ավելի զարգացնել և ամրապնդել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցությունը։
Երկկողմ հույս հայտնվեց, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների նոր իրավական փաստաթղթի մշակման շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը կտրվի մինչև այս տարվա վերջը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային զարգացումների, միջազգային օրակարգի հրատապ հարցերի շուրջ:

Налбандян: Армения привержена дальнейшему сотрудничеству с ЕС
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 4 ноября принял директора Департамента по связям с Россией, странами Восточного Партнерства и Центральной Азии, региональному сотрудничеству и сотрудничеству с ОБСЕ Европейской службы внешних связей Гуннара Виганда, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостя, министр Налбандян отметил важность предоставления Советом Европейского Союза мандата Европейской комиссии для начала переговоров о выработке новой правовой базы отношений с Арменией.
Поблагодарив за прием, Гуннар Виганд отметил, что намеченный старт переговоров предоставляет возможность для формирования новых рамок сотрудничества на уже существующей богатой основе.
Эдвард Налбандян вновь подтвердил приверженность Армении дальнейшему развитию и укреплению всеобъемлющего сотрудничества во всех представляющих взаимный интерес сферах.
Стороны обоюдно выразили надежду, что официальный старт переговоров вокруг разработки нового правового документа по отношениям Армения-ЕС будет дан до конца этого года.
Собеседники обменялись мнениями вокруг региональных развитий и актуальных вопросов международной повестки дня.