Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին կարելի է մասնակցել նաև նույնականացման քարտերով
ՀՀ Ազգային ժողովի այսօր կայացած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է Ընտրական օրենսգրքում և «Նույնականացման քարտերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու նախագծերի փաթեթը։ Կողմ են քվեարկել 74, դեմ՝ 13 և ձեռնպահ՝ 18 պատգամավոր:
Օրենքում առաջարկվող փոփոխություններով քաղաքացիներին հնարավորություն կտրվի հանրաքվեին մասնակցել նաև նույնականացման քարտերով: Նման առաջարկությունով հանդես էին եկել իշխող Հանրապետական կուսակցության պատգամավորները, որոնց կարծիքով ՀՀ ընտրական իրավունք ունեցող բոլոր քաղաքացիներին պետք է տրվի հնարավորություն իրականացնելու իրենց ընտրական իրավունքը: Այսօր Հայաստանում կա անձը հաստատող երեք տիպի փաստաթուղթ՝ սովորական անձնագիր, կենսաչափական անձնագիր և նույնականացման քարտեր, որոնք կիրառվում են կենսաչափական անձնագրի հետ և նախատեսված են միայն ներքին օգտագործման համար: Չնայած դրան՝ նույնականացման քարտերով քաղաքացիները չէին կարող մասնակցել քննությանը: Այսօր ՀՀ 183 հազար 391 քաղաքացի ունի միայն նույնականացման քարտ:
Ընդդիմությունը կարծում է, որ իշխող կուսակցության նախաձեռնած փոփոխությունները լրացուցիչ գործիքներ են ստեղծում իշխանությունների համար կրկնակի քվեարկություն անցկացնելու, քանի որ նույնականացման քարտերով քվեարկելու դեպքում քաղաքացու գրանցման վայրը ճշտելու, ինչպես նաև ժամանակավոր կնիքներ դնելու հնարավորություն չկա: Սակայն, ինչպես հայտարարել է Պետաիրավական հարցերով ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, օրինագծում ներառված են առաջարկություններ, որոնց համաձայն՝ ընտրական ցուցակների լրացուցիչ նշումների սյունյակում պետք է նշվեն, թե որ քաղաքացիներն են մասնակցել քվեարկությանը նույնականացման քարտերով: Այնուհետև այդ տեղեկությունները կհաշվվեն և առանձին արձանագրություններում կնշվի, թե որ ընտրատեղամասում քանի քաղաքացի է քվեարկել նույնականացման քարտով:
Նշենք, որ այսօր Ազգային ժողովի նիստի ժամանակ մերժվել է ընդդիմության առաջարկությունը հանրաքվերի ժամանակ մատերը թանաքոտելու մասին:
Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն կանցկացվի դեկտեմբերի 6-ին: Սահմանադրական փոփոխությունների անցկացումը պաշտպանում են Հայաստանի հանրապետական, «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն», «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունները: Սահմանադրական փոփոխությունների դեմ են հանդես գալիս «Հայ ազգային կոնգրեսը» և «Ժառանգություն» կուսակցությունը, ինչպես նաև «Չե՛ք անցկացնի» նախաձեռնությունը:

Граждане Армении смогут голосовать на выборах с идентификационными картами
Парламент Армении принял во втором и окончательном чтении поправки в Избирательный кодекс и закон "Об идентификационных картах". "За" проголосовало 94 депутатов, "против" – 13, 18 депутатов воздержались, передает Armenia Today.
Законопроектом допускается участие избирателей в электоральных процессах с идентификационными картами. Авторы законопроекта - представители РПА - обосновали необходимость внесения поправок предоставлением равных возможностей всем гражданам реализовать свои избирательные права.
Напомним: в Армении сегодня существуют три типа документов, удостоверяющих личность - обычный паспорт, биометрический паспорт и идентификационная карточка (ИК), которая используется вместо биометрических паспортов и является новым внутренним паспортом. Хотя реформы последних нескольких лет позволили гражданам приобрести биометрические паспорта и ИК, тем не менее избирательная система признавала в качестве единственного документа, удостоверяющего личность, обычный паспорт. Между тем, сегодня в стране насчитывается 183 391 обладателей ИК.
Оппозиция Армении считает поправки попыткой РПА создать дополнительные лазейки для обеспечения повторных голосований и проведения конституционных реформ любой ценой, так как возможности проверить данные регистрации поправками не предусмотрена, временные печати также ставиться не будут. Однако председатель Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян заявил, что в законопроект включены предложения депутатов РПА и Дашнакцутюн, которые касаются того, чтоб в избирательных списках в столбце, предназначенном для дополнительных примечаний, указывалось, какие граждане приняли участие в голосовании с идентификационными картами. Затем эти данные будут подсчитаны, и в отдельных протоколах будет указано, сколько граждан в данном избирательном участке голосовало с идентификационными картами, передает Panorama.am.
Отметим, что предложение оппозиции по внедрению процедуры маркировки пальцев чернилами при голосовании на конституционном референдуме в РА в парламенте было отклонено.
Референдум по конституционным реформам, фактически предусматривающим переход к парламентской форме правления, пройдет в Армении 6 декабря.
Представленные в парламенте партии "Наследие", "Оринац Еркир" и Армянский Национальный Конгресс выступили против реформы, правящая Республиканская партия, а также АРФ "Дашнакцутюн", партия "Процветающая Армения" - за изменения. Ряд сил, в том числе – партия "Гражданский Договор" оппозиционного депутата Никола Пашиняна заявили о неучастии в процессе обсуждения и реформы Конституции.