Շուտով ԵՄ-ը կսկսի փաստաթղթի բովանդակության քննարկումներ. Սվիտալսկի
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին այսօր մամուլի ասուլիսի ընթացքում ներկայացրել է «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության» վերանայման հիմնական կետերը:
Tert.am-ի փոխանցմամբ, նա նշել է, որ երեկ Բրյուսելում ստորագրված նոր համաձայնագիրը՝ հարևանության քաղաքականության վերանայման վերաբերյալ երեկարատև քննարկումերի արդյունք է:
«Այս քննարկումները սկսվել են 2014 վերջին  և ներառել են բոլոր գործող անձանց` կառավարության ներկայացուցիչներին: Այդ ընթացքում 250 տարբեր առաջարկներ են ներկայացվել»,-ասել է նա և նշել, որ Հայաստանի կառավարությունը  նույնպես ներկայացրել է իր առաջարկությունները:
Դեսպանը նշել է, որ հարևանության քաղաքականության վերանայումը պայմանավորված է իրավիճակի, մարտահրավերների փոփոխությամբ: «Երեկ ներկայացված փաստաթղթում հանգուցային բառը ստաբիլիզացիան է, հիմնական շեշտը դրվում է կայունացման վրա»,-ասել է նա:
Բացի այդ, նա ասել է, որ հայեցակարգային փոփոխություններ ևս կան, որոնք քաղաքական են: «Առաջինը տարբերակումն է: Հարևանության քաղաքականության փաստաթուղթը հաշվի է առնում, որ գործընկերները դարձել են շատ տարբեր, նրանցից ոմանք որոշել են էլ ավելի մոտենալ Եվրամիությանը»,- ասել է նա և նկատել, որ որոշ գործընկերներ ` ինչպես Հայաստանը, այլ ուղղություն է ընտրել:
Պյոտր Սվիտալսկին նաև նշել է, որ Եվրամիությունը ցանկանում է, որ գործընկերներն ավելի սերտորեն ներառված լինեն նախագծի ստեղծման գործում: «Այս առումով երեկ ներկայացված փաստաթուղթը ապրող փաստաթուղթ է: Շուտով Եվրամիությունը կսկսի փաստաթղթի բովանդակության վերաբերյալ քննարկումները բոլոր իր գործընկերների հետ: Այդպիսի խորհրդատվություններ կսկսվեն նաև Հայաստանի հետ։ Այս գործընկերության առաջնահերթությունները օրակարգ կձևավորեն, թե ինչպես Եվրամիության ծրագրերը կիրականացվեն Հայաստանում: Աշխատանքային առումով նույնպես նոր տարր է ավելացել, որը վերաբերում է ճկունութայն սկզբունքին»,-ասել է նա:

Head of the EU Delegation on ENP Document Details
Head of the Delegation of the European Union (EU) to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski presented the main points of revision of the European Neighborhood Policy at a press conference in Yerevan, Artsakh Press informs.
According to the EU official the new agreement signed in Brussels  is a result of long-lasting debates on the revision of the European Neighborhood Policy.
Świtalski noted that the discussions were launched late last year and involved all the executives and government officials. He added that about 250 proposals were made, including the ones by the  Armenian  government.
According to the ambassador the situation and the present-day challenges necessitate a revision of the neighborhood policy. He emphasized that the document presented places emphasis on stability.
Świtalski also spoke of changes in the political concept. In this context he underlined  differentiation. According to him  the neighborhood policy document considers the fact that partners are different, with some of them seeking closer ties with the EU, others preferring a different course.
Świtalski also noted that the EU wants its partners to be more seriously involved in drafting the document. In this respect, the document presented in Wednesday is a living one. The EU will soon start discussing the content of the document with all of its partners, including Armenia. They will prioritize the points of the agenda of implementing EU projects in Armenia.