ԱՄՆ կոնգրեսը խստացրել է սիրիացի փախստականների ընդունման կանոնները
ԱՄՆ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել օրինագծին, որը խստացնում է սիրիացի և իրաքցի փախստականների ընդունման կանոնները: Փաստաթղթին աջակցել են ներկայացուցիչների պալատի 289 անդամներ, դեմ են եղել 137-ը, հաղորդում է BBC-ն:
Օրինագծին կողմ են քվեարկել ոչ միայն հանրապետականները, այլև շատ դեմոկրատներ՝ չնայած նախագահ Բարաք Օբաման դեմ է այդ օրենքին և խոստացել է վետո դնել:
Համաձայն օրինագծի՝ FBI-ը, ինչպես նաև ներքին անվտանգության նախարարությունն ու ազգային հետախուզությունը պետք է մանրակրկտորեն ստուգեն՝ արդյոք փախստականի կարգավիճակի հավակնող թեկնածուն սպառնալիք ներկայացնում է ԱՄՆ քաղաքացիների համար:

Конгресс США ужесточил правила приема беженцев из Сирии
Палата представителей Конгресса США поддержала законопроект, ужесточающий правила приема сирийских и иракских беженцев. Документ поддержали 289 членов палаты представителей, против - 137, передает BBC.
За законопроект проголосовали не только республиканцы, но и многие демократы, несмотря на то, что президент Барак Обама выступал против этого закона и обещает наложить на него вето.
Согласно законопроекту, ФБР, а также министерство внутренней безопасности и Национальная разведка должны будут тщательнейшим образом проверять, представляет ли кандидат на получение статуса беженца угрозу безопасности американских граждан.