Բնակչությունը հետաքրքրվա՞ծ է Սահմանադրական փոփոխություններով
Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի օրվա մոտենալու հետ դրանց շուրջ բանավեճերը դառնում են ավելի ակտիվ: Նոյեմբերի 13-ից քարոզարշավի շրջանակներում մեկնարկել է «Այո-Ոչ» հեռուստանախագիծը: Ռեալիթի շոուի մասնակից 16 քաղաքական և հասարակական գործիչներն բաժանված են 2 խմբի, որոնք հանդես են գալիս սահմանադրական փոփոխությունների կողմ և դեմ: Խմբերից մեկը քարոզարշավը իրականացնում է հյուսիսային, մյուսը՝ հարավային շրջաններում: Բնակչության հետ նրանց հանդիպումները ցուցադրվում են ուղիղ եթերում:
Ինչպես ցույց են տալիս այդ հանդիպումները, բնակչության հիմնական մասն այդքան էլ հետաքրքրված չէ այդ փոփոխություններով: Այս մասին վկայում են նաև սոցիոլոգիական հարցման արդյուքները: «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի հարցման համաձայն բնակչության 25%-ը հետաքրքրված չէ հանրաքվեով, 10%-ը չի մասնակցելու դրան:
Ինչպես նշել է կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը, բնակչության միայն 30%-ն է կողմնորոշված հանրաքվեին մասնակցելու հետ կապված, սակայն հստակ ասել, թե քանի տոկոսն է կողմ կամ դեմ լինելու, չենք կարող, քանի որ ամեն ինչ գործընթացի մեջ է: Նշվում է, որ բնակչության մոտ 37%-ը կողմնորոշված չէ, որից 7%-ը ընդհանրապես ծանոթ չէ նոր Սահմանադրության բովանդակությանը:
Չնայած, որ Սահմանադրական փոփոխությունները նախատեսում են երկրի խորհրդարանում ազգային փոքրամասնությունների անկուսակցական ներկայացուցիչների առկայություն՝ վեջիններս ևս դեռ չեն կողմնորոշվել, թե ինչպես են քվեարկելու իրենք: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ասորական կազմակերպությունների ֆեդերացիայի ներկայացուցիչ Իրինա Գասպարյանը:
«Որպես ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ՝ ես ուրախ եմ, բայց որպես Հայաստանի քաղաքացի ինձ մոտ հարցեր են առաջանում մի շարք հոդվածների կապակցությամբ, որոնք հակասում են ոչ միայն հայերի, այլ նաև ասորիների ազգային մտածելակերպին», - նշել է նա՝ ընդգծելով, որ  «պետք է հաշվի առնել սեփական մտածելակերպը, եվրոպական փորձը չի կարող արմատավորվել հասարակությունում»: Այն մասին, որ Սահմանադրական փոփոխություններում իշխանությունները պետք է հաշվի առնեին նաև հայաստանյան իրողությունները, նշել է նաև աշխարհահռչակ հայ ռոք-երաժիշտ Սերժ Թանկյանը:
Թանկյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ կառավարման խորհրդարանական համակարգն ավելի նախընտրելի է այն երկրների համար, որոնք ունեն ամուր ժողովրդավարություն: Այլ դեպքերում կառավարման խորհրդարանական համակարգը բերում է նրա, որ քաղաքական լծակները կենտրոնացած են լինում միայն մեկ ուժի ձեռքում, որը կունենա խորհրդարանական կայուն մեծամասնությունը:

Близится 6 декабря: да или нет?
6 декабря в Армении состоится референдум по конституционным изменениям. По приближении дня референдума дебаты вокруг конституционных реформ становятся все активнее. С 13 ноября в рамках агиткампании конституционного референдума стартовал телевизионный проект реалити-шоу "Да и Нет" - совместного производства "Армньюз" и "А1+". В рамках реалити-шоу 16 политических и общественных деятелей отправляются в регионы Армении. Сформированы две группы, выступающие "за" и "против" конституционных реформ. Одна команда участников "Да и Нет" побывает в северных областях Армении, другая – в южных. Их встречи с населением Армении в прямом эфире транслируются 12 часов в сутки. Интересно, что в Армении подобных политических шоу никогда не было, и их реальные участники - нынешние депутаты парламента, известные в Армении политические и общественные деятели - не пропускают свои параллельные дебаты друг с другом, которые проходят прямо при народных скоплениях.
При этом, как показывает реалити-шоу, в основном население страны не так заинтересовано конституционными изменениями. Об этом свидетельствуют и социологические опросы. По данным социологического центра "Социометр", 25% населения не заинтересованы в референдуме, 10 процентов опрошенных не пойдет на референдум. Как сообщил директор центра Агарон Адибекян, около 37 процентов затруднились ответить на вопрос "Да или нет референдуму?", из которых 7% вообще не знакомы с содержанием новой Конституции, передает orer.am. "Только 30% населения определились в вопросе участия в референдуме, однако четко сказать, какой процент будет за или против, мы не можем, потому что процесс динамичный", - отметил Агаронян.
Несмотря на то, что конституционные реформы предусматривают наличие в парламенте Армении непартийных представителей нацменьшинств, они также не определились, как будут голосовать, так как у них остаются вопросы по проекту. Об этом заявили председатель Федерации ассирийских организаций Ирина Гаспарян и член понто-греческой общественной организации Араик Григорян на совместной пресс-конференции по поводу конституционных реформ, передает Armenia Today.
"Как представитель нацменьшинств, я рада, но как гражданка Армении, у меня возникли вопросы по поводу ряда статей проекта, которые идут вразрез с менталитетом не только армян, но и ассирийцев", - отметила Ирина Гаспарян.  "Необходимо понять и учитывать свой менталитет, европейская практика не может прижиться в обществе", - подчеркнула Гаспарян. О том, что инициируя конституционные реформы, власти должны были учитывать политические реалии Армении, заявил также всемирно известный рок-музыкант, солист группы System of a Down Серж Танкян.
Как пишет Танкян на своей страничке в Facebook, зачастую парламентская система правления более предпочтительнее в странах с прочной, давно устоявшейся демократией. В иных же случаях парламентская система может привести к тому, что политические рычаги сосредотачиваются в руках только одной силы, имеющей устойчивое парламентское большинство.