ԻՊ շարքերում կռվող օտարերկրացիների թիվը կրկնապատկվել է. փորձագետներ
Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետության» շարքերում օտարերկրյա վարձկանների թիվը նախորդ տարվա հունիսի համեմատ ավելացել է ավելի քան երկու անգամ: Այս մասին ասվում է Soufan Group վերլուծական կենտրոնի հետազոտությունում:
Հետաքննության դաշնային բյուրոյի նախկին գործակալ Ալի Սուֆանի խմբի հետազոտության համաձայն, եթե անցյալ տարվա հունիսին ԻՊ-ի շարքերում հաշվվում էր մոտ 12 հազար արտասահմանցի զինյալ, ապա հիմա ԻՊ շարքերում կռվում է ավելի քան 86 երկրներից 27 հազար օտարերկրացի ջիհադական:
Վերլուծաբանները նշում են, որ հիմնականում ջիհադականները Սիրիա և Իրաք են գալիս Միջին Ասիայի, Արևմտյան Եվրոպայի երկրներից և Ռուսաստանից: Միևնույն ժամանակ, արևմտյան երկրներ է վերադառնում Սիրիայում կռվող ջիհադականների 20-30 տոկոսը (այսօրվա դրությամբ հայտնի է, որ մոտ 2,7 հազար ծայրահեղականներ վերադարձել են իրենց երկրները):
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ «կարելի է վստահաբար ասել, որ իսլամիստների բացարձակ մեծամասնությունը մեկնում է Սիրիա և Իրաք՝ անմիջականորեն մասնակցելու ռազմական գործողություններին, ոչ թե այն բանի, որ նախապատրաստություն անցնեն և հետո վերադառնան հայրենիք՝ ահաբեկչություն իրականացնելու»: «ԻՊ ամենաշատ հոսք ունեցող երկրներում հավաքագրումը դարձել է ավելի կենտրոնացված, ինչի արդյունքում մարդիկ ավելի հազվադեպ են միայնակ գնում, իսկ նրանց ընտանիքներն այդ հարցում սկսել են ավելի մեծ դեր խաղալ», -  վստահեցնում են հետազոտության հեղինակները:
Նշվում է, որ ԻՊ-ում ամենաշատ արտասահմանցիները մերձավորարևեյլան և հյուսիսաֆրիկյան երկրներից են՝ 16240, ամենամեծ խումբը կազմում են թունիսցիները: Soufan Group-ն ԻՊ շարքերում հաշվում է 6 հազար թունիսցի: Թունիսին հետևում է Սաուդյան Արաբիան: Ըստ վերլուծաբանների, այս երկրից ԻՊ շարքերում կռվում է 2500 մարդ: Ահաբեկչական խմբավորման շարքերում կռվում է 2400 ռուսաստանցի: «Առաջատար» երկրների հնգյակը եզրափակում են Թուրքիան (2100) և Հորդանանը(2000):
Արևմտյան Եվրոպայից Սիրիայում և Իրաքում կռվող իսլամիսների թվով(5000) առաջատարը Ֆրանսիան է՝ 1800 մարդ: Վերլուծաբանների գնահատականների համաձայն մոտ 750 նոր ջիհադական է ժամանել Գերմանիայից և Մեծ Բրիտանիայից, ևս 470 մարդ ԻՊ-ն է միացել Բելգիայից:
Տվյալ պահին ԻՊ կազմում կռվում են Հարավարևելյան Ասիայի պետություններից 900 զինյալներ: Հիմնական մասը Ինդոնեզիայից են, Մալայզիայից, Սինգապուրից և Ֆիլիպիններից: Փորձագետներն ընդգծում են, որ  Հարավարևելյան Ասիայից զինյալների առանձնահատկությունն «այն է, որ նրանք ձգտում են վերադառնալ հայրենիք՝ այնտեղ սրբազան պատերազմ վարելու համար»:
Հետազոտության հեղինակների կարծիքով ԻՊ դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ կդառնա, եթե մուսուլմանները սկսեն ԻՊ գրոհայիններին ընկալել որպես իսլամից նահանջածների: Ինչպես նշել է բրիտանական հետախուզության հակաահաբեկչական դեպարտամենտի նախկին ղեկավար Ռիչարդ Բարետը, դա ավելի մեծ հարված կլինի ԻՊ համար, քան Ռաքքայի ռմբակոծումը:

ИГИЛ: желающих все больше?
В течение последних полутора лет число иностранцев, присоединившихся к  "Исламскому государству", удвоилось. К такому выводу пришли эксперты оказывающей консультации по безопасности американской компании Soufan Group в своем докладе "Иностранные боевики. Обновленные оценки притока иностранных боевиков в Сирию и Ирак".
По данным группы бывшего агента ФБР Али Суфана, если к началу прошлого лета в ряды ИГ влились 12 тысяч иностранцев, то сейчас речь идет о 27 тысячах джихадистов из 86 стран, передает BBC.
Аналитики, основываясь на данные ООН, сообщения из правительственных источников, академические оценки, отмечают, что все больше новобранцев едет в ряды исламистов из Средней Азии, России и Западной Европы. При этом в страны Запада возвращается 20-30% джихадистов, которые уехали оттуда в Сирию(в настоящее время известно, что около 2,7 тысяч экстремистов вернулись в свои страны).
"В странах с наибольшим оттоком в ИГ вербовка стала более фокусированной, в связи с чем люди реже едут в одиночку, и их семьи играют в этом [вовлечении в группировку] все большую роль", - утверждают авторы доклада.
Отмечается, что большинство из воюющих в Сирии иностранцев - около 16 240 человек - граждане ближневосточных стран или выходцы из государств Северной Африки. Самым крупным поставщиком экстремистов стал Тунис - в регионе сражаются около 6 тысяч выходцев из этой страны. На втором месте оказалась Саудовская Аравия: в Сирию и Ирак отправились около 2,5 тысяч человек. Также в Сирии и Ираке на стороне исламистов воюют 2,1 тысяч турок и 2 тысячи иорданцев, передает newsru.com.
На втором месте среди добровольцев ИГ - выходцы из стран Западной Европы. В настоящее время в рядах исламистов воюет около 5 тысяч западноевропейцев. Из них почти 4 тысячи представляют всего четыре страны: Францию (по официальным данным, в регион отправились 1800 граждан), Великобританию (760), Германию (760) и Бельгию (470).
Третьей по численности группой иностранцев в ИГ Soufan Group называет уроженцев России и СНГ - их в регионе 4,7 тысячи человек. Как говорится в докладе, большинство боевиков происходят с Северного Кавказа - Чечни и Дагестана. Меньшее, но значительное число, составляют выходцы из Азербайджана и Грузии.
Интересно, что все эти страны включены в "коалицию дьяволов" – так называемый черный список Исламского государства, в который входят 60 стран (Россия, США, Франция, Германия, Великобритания, Швейцария, Швеция, Финляндия, Норвегия, Дания, Эстония, Литва, Украина, Молдова, Мальта, Тунис, Турция, Новая Зеландия, Греция, Канада и т.д.) и не исключено, что в дальнейшем они будут воевать уже на территории этих стран.
Как отметил бывший глава антитеррористического департамента британской разведки MI6 Ричард Барретт, также принимавший участие в написании доклада, если сами мусульмане будут воспринимать боевиков ИГ как вероотступников, предавших ислам, это нанесет куда больший вред джихадистской группировке, чем бомбежки Ракки.