Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունը դեռ հեռու է. Օբամա
Իսրայելը և Պաղեստինի Պետությունը պետք է խաղաղ հարաբերություններ հաստատեն: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է TACC-ը, ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է Սպիտակ տանն Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Իհարկե, չնայած այն բանին, որ այժմ կայուն խաղաղության հեռանկարները կարող են հեռավոր թվալ, կարևոր է շարունակել ջանքերի գործադրումը», - ասել է Օբաման: Նրա խոսքով՝ անվտանգության ոլորտում Իսրայելին աջակցությունը «ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության գլխավոր սկզբունքներից մեկն է»:
Հրեական պետության նախագահն իր կողմից ընդգծել է, որ Իսրայելը «չի պայքարում իսլամի դեմ»: «Մենք պայքարում ենք նրանց դեմ, ովքեր գաղափարներն օգտագործում են աշխարհում ծայրահեղականության տարածման և անմեղ մարդկանց համար սպառնալիքներ ստեղծելու համար», - նշել է Ռիվլինը:

Обама: мир на Ближнем Востоке может быть достигнут не скоро
Израиль и Государство Палестина должны установить мирные отношения, однако перспектива этого кажется далекой. Об этом заявил президент США Барак Обама на встрече с президентом Израиля Реувеном Ривлиным в Белом доме, передает ТАСС.
"Конечно, несмотря на то, что перспективы прочного мира сейчас могут казаться далекими, важно, продолжать прилагать усилия", - сказал Обама перед началом встречи. По его словам, поддержка Израиля в сфере безопасности является "одним из главных принципов американской внешней политики".
Президент еврейского государства со своей стороны подчеркнул, что Израиль "не воюет с исламом". "Мы воюем с теми, кто использует идеи с целью распространения экстремизма и создания угроз для всех ни в чем неповинных людей в мире", - заметил Ривлин.