Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունը դեռ հեռու է. Օբամա
Իսրայելը և Պաղեստինի Պետությունը պետք է խաղաղ հարաբերություններ հաստատեն: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է TACC-ը, ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է Սպիտակ տանն Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Իհարկե, չնայած այն բանին, որ այժմ կայուն խաղաղության հեռանկարները կարող են հեռավոր թվալ, կարևոր է շարունակել ջանքերի գործադրումը», - ասել է Օբաման: Նրա խոսքով՝ անվտանգության ոլորտում Իսրայելին աջակցությունը «ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության գլխավոր սկզբունքներից մեկն է»:
Հրեական պետության նախագահն իր կողմից ընդգծել է, որ Իսրայելը «չի պայքարում իսլամի դեմ»: «Մենք պայքարում ենք նրանց դեմ, ովքեր գաղափարներն օգտագործում են աշխարհում ծայրահեղականության տարածման և անմեղ մարդկանց համար սպառնալիքներ ստեղծելու համար», - նշել է Ռիվլինը:

Obama: Peace in the Middle East is Far Away
Israel and the State of Palestine should establish peaceful relations, but this seems to be far away. This was stated by the US President Barack Obama during his meeting with Israeli President Reuven Rivlin at White House, TASS reports.
"Of course, despite the fact that the prospects for a lasting peace may now seem far away, it is important to continue efforts,"  Obama said before the meeting. According to him, support for Israel's security is "one of the main principles of American foreign policy."
In his turn the President of Israel stressed that his country "is not in war with Islam." "We are at war with those who use the ideas to spread extremism and create a threat for all the innocent people in the world" Rivlin said.