Թրամփը դուրս է եկել Իրանի հետ միջուկային գործարքից Օբամային խոցելու համար. Բրիտանիայի դեսպան
Ըստ ԱՄՆ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քիմ Դերոքի գաղտազերծված դիվանագիտական հեռագրերի՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրս գալու մասին իրեն նախորդող նախագահ Բարաք Օբամային խոցելու համար, հաղորդում է BBC News-ը՝ հղում կատարելով the Mail-ին, գրում է NEWS.am-ը:
Ըստ պարբերականի՝ դեսպանը նամակը գրել էր, երբ 2018 թվականին Բեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախկին նախարար Բորիս Ջոնսոնը դիմել էր ԱՄՆ-ին՝ կոչ անելով պահպանել միջուկային գործարքում մասնակցությունը:
Ինչպես հաղորդում է թերթը, ԱՄՆ-ից Մեծ Բրիտանիա Ջոնսոնի վերադարձից հետո Քիմ Դերոքը գրել է, որ նախագահ Թրամփը դուրս է եկել միջուկային գործարքից «անձնական պատճառներով», քանի որ այդ համաձայնագիրը հաստատվել էր հենց Բարաք Օբամայի կողմից:
Իր նամակում դեսպանը նաև գրել էր ԱՄՆ-ի նախագահի խորհրդականների միջև ծագած տարաձայնությունների մասին, և որ Սպիտակ տունը չուներ քայլերի ռազմավարություն, որոնք կձեռնարկվեին գործարքից դուրս գալուց հետո:

Donald Trump pulled out of the Iran nuclear deal to spite his predecessor Barack Obama, the UK’s former ambassador reportedly suggested in a new leaked diplomatic memo, Independent reports.
Sir Kim Darroch claimed the US president’s actions amounted to “diplomatic vandalism” and were fuelled by “personality” reasons, according to a document seen by The Mail on Sunday.
The ambassador’s comments are said to have been made in May 2018 after Boris Johnson, who was foreign secretary at the time, made a failed trip to the White House in a bid to change Mr Trump’s mind on leaving the Joint Comprehensive Plan of Action.