Թրամփը դուրս է եկել Իրանի հետ միջուկային գործարքից Օբամային խոցելու համար. Բրիտանիայի դեսպան
Ըստ ԱՄՆ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քիմ Դերոքի գաղտազերծված դիվանագիտական հեռագրերի՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրս գալու մասին իրեն նախորդող նախագահ Բարաք Օբամային խոցելու համար, հաղորդում է BBC News-ը՝ հղում կատարելով the Mail-ին, գրում է NEWS.am-ը:
Ըստ պարբերականի՝ դեսպանը նամակը գրել էր, երբ 2018 թվականին Բեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախկին նախարար Բորիս Ջոնսոնը դիմել էր ԱՄՆ-ին՝ կոչ անելով պահպանել միջուկային գործարքում մասնակցությունը:
Ինչպես հաղորդում է թերթը, ԱՄՆ-ից Մեծ Բրիտանիա Ջոնսոնի վերադարձից հետո Քիմ Դերոքը գրել է, որ նախագահ Թրամփը դուրս է եկել միջուկային գործարքից «անձնական պատճառներով», քանի որ այդ համաձայնագիրը հաստատվել էր հենց Բարաք Օբամայի կողմից:
Իր նամակում դեսպանը նաև գրել էր ԱՄՆ-ի նախագահի խորհրդականների միջև ծագած տարաձայնությունների մասին, և որ Սպիտակ տունը չուներ քայլերի ռազմավարություն, որոնք կձեռնարկվեին գործարքից դուրս գալուց հետո:

Скандальный посол Британии в США: Трамп вышел из ядерной сделки с Ираном назло Обаме
Бывший посол Великобритании в Вашингтоне Ким Даррок в дипломатических депешах заявил, что администрация президента США совершила "акт дипломатического вандализма", выйдя из ядерной сделки с Ираном. Содержание слитой переписки приводит газета Daily Mail, передает Интерфакс.
По данным издания, Даррок писал британским властям, что глава США Дональд Трамп, по всей видимости, решил выйти из соглашения с Ираном "по личным причинам" - назло своему предшественнику Бараку Обаме, при котором и был подписан Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД).
Также утверждается, что Даррок намекал на разногласия среди советников Трампа по этому вопросу и отсутствие у администрации президента США плана по преодолению последствий выхода из сделки.
По данным издания, телеграмма была отправлена в мае 2018 года после неудачной попытки Бориса Джонсона, занимавшего в то время пост главы британского МИДа, убедить Трампа не покидать СВПД.