Մոլդովան պահանջում է ռուսական զորքերը դուրս բերել Մերձդնեստրից
Մոլդովան պահանջում է Մերձդնեստրից դուրս բերել ռուսական զինծառայողներին և զինամթերքը և Ռուսաստանի մասնակցությամբ ներկա խաղաղապահական գործողությունը վերափոխել քաղաքացիական բազմազգ առաքելության միջազգային մանդատի ներքո։ Ինչպես հայտնում է ТАСС-ը, ասյ մասին հայտարարել է Մոլդովայի նախագահ Նիկոլայ Տիմոֆտին։
«Մենք կրկնում ենք մեր երկրից ռուսական զորքերի և զինամթերքի դուրս բերումն ավարտելու գործընթացի անհրաժեշտությունը։ Ինչպես նաև մենք հանդես են գալիս անվտանգության գոտում խաղաղապահական գործողության տրանսֆորմացիայի օգտին», - ասել է նա։
Մոլդովայի նախագահը պնդում է, որ 1999 թվականին ԵԱՀԿ-ի Ստամբուլի գագաթաժողովի ժամանակ Ռուսաստանը նման պարտավորություններ է ստանձնել։

Молдова потребовала вывода российских войск из Приднестровья
Молдова настаивает на полном выводе российских военных и вооружений из приднестровского региона и преобразовании нынешней миротворческой операции на Днестре с участием России в гражданскую многонациональную миссию под международным мандатом. Как передает ТАСС, об этом сообщил президент Молдовы Николай Тимофти на прошедшей международной конференции "Политика нейтралитета: международное сотрудничество во имя мира, безопасности и развития"
"Мы повторяем необходимость завершения процесса вывода российских военных и боеприпасов с территории нашей страны. Также мы выступаем за трансформацию миротворческой операции в зоне безопасности (разделительная линия по реке Днестр) в гражданскую миссию под международным мандатом", - сказал он.
Тимофти утверждал, что такие обязательства Россия взяла на себя на Стамбульском саммите ОБСЕ в 1999 году.