2015թ-ին պատկերն Ադրբեջանում մռայլ էր
2015 թվականը Ադրբեջանում թե՛ ներքին և թե՛ արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից բավականին ակտիվ և զարգացումներով լի տարի էր: Այն երկրում սկսվեց բավականին լարված ներքաղաքական մթնոլորտով: Նավթի գների անկման հետ կապված՝ Ադրբեջանում արձանագրվեց մանաթի արժեզրկում, ինչն իր հերթին երկրում գների կտրուկ աճի հանգեցրեց: Փակ քաղաքական համակարգի պարագայում անգամ ադրբեջանական որոշ կայքերի հրապարակումներից ակնհայտ էր դառնում, որ երկրում գնալով ուժգնանում է հասարակական դժգոհությունը: Գուցեև ժողովրդավար երկրների պարագայում այս դժգոհությունների ալիքները, բողոքի ակցիաները լրիվ բնական և նորմալ գործընթացներ դիտվեին և արտառոց չթվային, սակայն ոչ Ադրբեջանում:
Ոչ ոքի համար երևի թե գաղտնիք չէ, թե ինչ մակարդակի վրա են գտնվում մարդու իրավունքների խախտումներն ու խոսքի ազատությունն Ադրբեջանում, թե ինչպիսի բռնաճնշումների են ենթարկվում հասարակության առավել ակտիվ քաղաքացիները: 2015թ.-ի ընթացքում մեկ անգամ չէ, որ Ադրբեջանը քննադատվել է քաղբանտարկյալներ ունենալու, խոսքի անազատության համար: Եթե Բաքվում անցկացված «Եվրոպական ամառային խաղեր 2015-ը» մինչև դրա մեկնարկն ու ավարտն Ադրբեջանի իշխանությունների համար դիտվում էր որպես երկրի իմիջի բարձրացման հնարավորություն, ինչի պատճառով քննադատություններից խուսափելու համար օտարերկրացի մի շարք լրագրողների ու իրավապաշտպան կազմակերպությունների մուտքն Ադրբեջան արգելվեց, ապա արդեն խաղերի օրերին և դրա ավարտից հետո ակնհայտ դարձավ, որ ադրբեջանական իշխանությունների այս քայլը գործեց հենց ի վնաս իրենց:
Հատկապես Եվրոպական խաղերից հետո էր, որ Ադրբեջանի արտաքին հարաբերություններում՝ մասնավորապես Արևմուտքի հետ, լուրջ խնդիրներ ի հայտ եկան: Կարծես թե Ադրբեջանի վարած այսքան տարիների անզուսպ քաղաքականությունը, որի պատճառն էր նաև Արևմուտքի փաղաքշող վերաբերմունքը վերջինիս հանդեպ, համարժեք արձագանք ստացավ, որը, ի դեպ, անգամ չէր եղել Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման ժամանակ: Սեպտեմբերին Եվրախորհրդարանն ընդունեց բանաձև, որով ոչ միայն մտահոգություն էր արտահայտվում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների կապակցությամբ և կոչ էր արվում Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին, այլև նշվում էր, որ ԵՄ-ն պետք է պատժամիջոցներ կիրառի մարդու իրավունքների խախտման մեջ մեղավոր ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ: Այս բանաձևում կարևոր էր նաև այն շեշտադրումը, որ Ադրբեջանը շարունակում է խանգարել Ադրբեջանի և Հայաստանի հասարակությունների միջև շփումները: Նման հասցեագրված քննադատություն այդքան էլ պարբերաբար չես լսի, ինչը անհետևանք չի մնում ո՛չ երկրի ներքաղաքական դաշտում, ո՛չ արտաքին քաղաքականության մեջ, հատկապես սահմաններին: Ի պատասխան այս քննադատությունների՝ Ադրբեջանի խորհրդարանը դադարեցրեց իր գործունեությունը «Եվրանեսթ» Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանական վեհաժողովում, ինչպես նաև ԵՄ-Ադրբեջան միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
2015թ.-ին Ադրբեջանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները նույնպես ապացուցեցին, որ Ադրբեջանին շատ բան է «ներվել» ու «ներվում»: Չնայած բռնաճնշումների միջոցով կորզված արդյունքներին՝ միջազգային որոշ դիտորդներ դրանց տվեցին դրական գնահատական՝ ոգևորելով Ադրբեջանի իշխանություններին նույն կերպ շարունակել իրենց վարած քաղաքականությունը:
Արդեն տարեվերջին մոտ ադրբեջանական իշխանությունները բավականին սահուն կերպով փորձեցին լուծել Նարդարանում բնակվող շիա մուսուլմանների հետ կապված հարցերը՝ նրանց որակելով ծայրահեղականներ և հատուկ գործողությունների շրջանակներում ձերբակալելով տասնյակ մարդկանց: Այդ «ծայրահեղականները», սակայն, երկրի բնակչության այն հատվածն են, ովքեր իշխանություններից պահանջում են սոցիալական արդարություն և քննադատում են նրանց մարդու իրավունքների խախտումների համար:
Այս ամենին զուգահեռ՝ Ադրբեջանն էլ ավելի ջերմ հարաբերություններ է զարգացնում եղբայրական Թուրքիայի հետ: Նոր կառավարության հաստատումից հետո Թուրքիայի ԱԳ նախարարի առաջին այցը տեղի ունեցավ Բաքու, ինչին հետևեց Թուրքիայի վարչապետ Դավութօղլուի այցը՝ ցույց տալու, որ անկախ նրանից, թե այժմ Արևմուտքի հետ ինչ հարաբերություններ ունի Ադրբեջանը՝ «մեծ եղբայրը միշտ կանգնած է թիկունքին»:
Այսպիսով, եթե փորձենք տալ 2015թ.-ի պատկերն Ադրբեջանում, ապա այն կրկին մռայլ էր՝ կլանային շահերից բխող ու սեփական քաղաքացիների իրավունքները չհարգող: Իսկ Արևմուտքի քիչ թե շատ արդեն իսկ սկսած հասցեագրված քննադատությունները հույս են ներշնչում, որ գոնե 2016թ.-ին նրանք Ադրբեջանի հանդեպ առավել օբյեկտիվ քաղաքականություն կվարեն՝ գիտակցելով, որ «խավիարային դիվանագիտությանը» կուլ գնալով՝ շատ հարցերում դառնում են Ադրբեջանին մեղսակից:

2015-ый год для Азербайджана был удручающим
2015-ый год в Азербайджане как с точки зрения внутренней, так и внешней политики был достаточно активным и полным событиями. Год в стране начался в достаточно напряженной внутриполитической атмосфере. В Азербайджане была зафиксирована девальвация маната, связанная с падением цен на нефть, что, в свою очередь, привело к резкому росту цен. Несмотря на закрытость системы, из публикаций некоторых сайтов было очевидно, что в стране растет общественное недовольство. Может, в демократических странах волна этих недовольств, протестные акции смотрелись бы как естественные и нормальные процессы и не казались бы сверхординарными, но не в Азербайджане.
Наверно, уже ни для кого не секрет, на каком уровне находятся нарушения прав человека и свобода слова в Азербайджане, и каким преследованиям подвергаются наиболее активные граждане общества. В течение 2015-го года официальный Баку не раз подвергался критике за то, что в стране существуют политзаключенные, сидящие в тюрьмах в результате подавления свободы слова. Если проведенные в Баку "Европейские летние игры – 2015" до их начала рассматривались со стороны властей Азербайджана как возможность для повышения имиджа страны (кстати, для предотвращения критики в СМИ в Азербайджан был запрещен въезд ряда журналистов и правозащитных организаций), то уже в дни Игр и после их окончания стало очевидно, что данный шаг азербайджанских властей сыграл не в их пользу.
Именно после Европейских игр проявились серьезные проблемы во внешней политике Азербайджана, в частности, в отношениях с Западом. Вероятно, проводимая многие годы со стороны Азербайджана безудержная политика получила адекватный ответ, которого, кстати, не было даже во время закрытия в Баку офиса ОБСЕ. В сентябре Европарламент принял резолюцию, в которой не только была выражена озабоченность в связи с нарушениями прав человека в Азербайджане и содержался призыв немедленно освободить всех политзаключенных, но и отмечалось, что ЕС должен применить санкции по отношению к азербайджанским чиновникам, виновным в нарушениях прав человека. В этой резолюции важным являлось и обращение внимания на то, что Азербайджан продолжает препятствовать контактам между обществами Азербайджана и Армении. Подобную адресную критику не часто можно услышать, а отсутствие адресной критики зачастую приводит к безнаказанной политике как на внутриполитическом поле, так и во внешней политике, особенно на границах.
Парламентские выборы 2015-го года в Азербайджане также доказали, что Азербайджану многое "прощалось" и "прощается". Несмотря на результаты, достигнутые путем подавления волеизъявления народа, некоторые международные наблюдатели дали им положительные оценки, воодушевив власти Азербайджана на продолжение проводимой ими политики в том же духе.
Уже ближе к завершению года азербайджанские власти попытались достаточно плавным способом решить свои вопросы с проживающими в Нардаране мусульманами-шиитами, назвав их радикалами: были проведены "особые действия", арестованы десятки людей, были и убитые. Эти "радикалы" однако являлись той частью страны, которая требовала от властей социальной справедливости и критиковала их за нарушения прав человека.
Параллельно всему этому Азербайджан развивает более теплые отношения с братской Турцией. После утверждения нового правительства первый визит министра иностранных дел Турции имел место в Баку, после него последовал визит в Азербайджан премьер-министра Давутоглу – надо было показать, что независимо от отношений с Западом, "старший брат всегда стоит за спиной" Азербайджана.
Однако официальный Баку был еще раз огорошен: теперь уже с предложением санкций выступили американские конгрессмены.
Таким образом, если попытаться обрисовать ситуацию в Азербайджане в 2015-ом, то она скорее удручающая, вытекающая из клановых интересов и не уважающая права собственных граждан. А начатая некоторая адресная критика Запада вселяет надежду, что хотя бы в 2016-ом мировое сообщество будет вести с Азербайджаном более объективную политику, осознавая, что идя на поводу "икорной дипломатии", во многих вопросах оно становится сообщником властей Азербайджана.