ՀՀ-ԵՄ. 2015թ.-ի ձեռքբերումներն ու ակնկալիքները 2016-ից
2015-ը նշանավորվեց Եվրամիության կողմից իր հարևանության քաղաքականության վերանայմամբ և ՀՀ-ԵՄ բանակցությունների վերսկսմամբ: Կարելի է համարել, որ 2015թ.-ը ԵՄ հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) արդյունքների ամփոփման, քաղաքականության վերանայման և նոր նպատակների սահմանման տարի էր:
Հաշվի առնելով Ուկրաինական ճգնաժամի ու Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետևանքները՝ Եվրամիության կողմից որոշում կայացվեց վերանայել ԵՀՔ-ն և սահմանել անցյալի բացթողումները հաշվի առնող և նոր իրողություններին համապատասխանող սկզբունքներ: Մարտից մեկնարկած գործընթացն իր մեջ ներառեց բազմակողմ և տարբեր մակարդակով ընթացող մի շարք քննարկումներ, խորհրդակցություններ, անցկացվեցին հանդիպումներ ինչպես ԵՄ անդամ երկրների, այնպես էլ գործընկեր երկրների ներկայացուցիչների հետ: Նպատակ էր սահմանվել հասկանալու կողմերի մոտեցումները, ակնկալիքները, բացթողումներն ու առաջ շարժվելու ուղիների վերաբերյալ պատկերացումները: Արդյունքում նոյեմբերին հրապարակվեց Եվրոպական հարևանության քաղաքականության վերանայված տարբերակը:
Նորացված ԵՀՔ-ն իր հիմքում դնում է կայունության սկզբունքը, որն ապահովելու համար ԵՄ-ն որոշեց այսուհետ գործընկերների հետ հարաբերվել ոչ թե իր կողմից սահմանված «նախընտրելի» ուղով, այլ ելնելով գործընկերների ակնկալիքներից, ցանկություններից և հնարավորություններից: Որոշվեց առավել շատ տարբերակել քաղաքականությունը գործընկերներից յուրաքանչյուրի նկատմամբ, ինչպես իր խոսքում նշել է ԵՄ գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին. «Այն գաղափարից, որ ԵՄ-ն կենտրոնում է՝ շրջապատված հարևաններով, մենք պետք է անցնենք համագործակցության վրա հիմնված նոր գործընկերության գաղափարին»:
Վերոնշյալ միտումները արձանագրվեցին նաև Ռիգայում մայիսին կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի ժամանակ: Այս գագաթաժողովն իր «ոգևորությամբ» ու արձանագրած արդյունքներով զգալիորեն զիջում էր նախորդներին: Դրա ընթացքում ամրագրվեց գործընկերների հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը շարունակելու և, ելնելով ԵՀՔ վերանայումից, արդեն նորացված սկզբունքներով համագործակցությունը շարունակելու ցանկությունը:
Կարևոր է նշել, որ ինչպես ԵՀՔ, այնպես էլ ԱլԳ վերանայման նպատակներից մեկն էր ԵՄ-ի հետ սերտ համագործակցության մեջ ընդգրկել Ասոցացման համաձայնագիրը չստորագրած, բայց ԵՄ հետ համագործակցությունը շարունակելու ցանկություն ունեցող Հայաստանին, ինչպես նաև այդ գործընթացից իրենց ժողովրդավարության ցածր մակարդակի պատճառով դուրս մնացած երկրներին՝ Բելառուսին և Ադրբեջանին: Որոշվեց, որ այն երկրների հետ, որոնք ԵՄ-ի հարաբերությունները չեն կառուցելու Ասոցացման համաձայնագրերի շրջանակում, համագործակցությունը պետք է զարգացվի երկու կողմերի համար ընդունելի և նախընտրելի ձևաչափով ու ոլորտներում:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերություններին, 2015թ.-ի ընթացքում այս ուղղությամբ զգալի առաջընթաց է ապահովվել, դեկտեմբերի 7-ին մեկնարկ է տրվել ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին, որը կնքվելուց հետո կփոխարինի 1999թ.-ից գործող Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրին: Նոր փաստաթուղթն ընդգրկելու է բոլոր, այդ թվում տնտեսական ոլորտում համագործակցությանն առնչվող դրույթներ: Այդ մասին է վկայում ՀՀ ԱԳ նախարար Նալբանդյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ ԵՄ գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի հայտարարությունը, որ այս համաձայնագիրը «սերտ համագործակցության համար անհրաժեշտ պայմաններ կապահովի այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտը և շրջակա միջավայրը, երկու կողմերի համար նոր հնարավորություններ կստեղծի առևտրի և ներդրումների ոլորտում, ինչպես նաև կմեծացնի շարժունակությունը, ինչից կշահեն մեր քաղաքացիները»: Նալբանդյանն իր հերթին նշել է, որ «Հայաստանը սերտ կապեր ունի Եվրոպական միության հետ և մտադիր է ավելի զարգացնել և ամրապնդել համապարփակ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում՝ նկատի ունենալով մեր պարտավորություններն այլ ինտեգրացիոն ձևաչափերում»:
Բացի այդ՝ տարվա սկզբից Հայաստանում ԵՄ աջակցությամբ մի շարք ծրագրեր են իրականացվել կոռուպցիայի դեմ պայքարի, գյուղատնտեսության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում: Հոկտեմբերի 15-ին պաշտոնապես մեկնարկել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև իրականացվող ԵՄ Թվինինգ նոր ծրագիր (ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից 810.000 եվրոյով), դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ-ԵՄ ֆինանսական համաձայնագիր է կնքվել, որով 7 մլն եվրո կտրամադրվի մասնավոր սեկտորի զարգացմանը և ևս 12 մլն եվրո՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն աջակցելու համար, դեկտեմբերի 16-ին Եվրահանձնաժողովը որոշում է կայացրել Հայաստանին տրամադրել 30 մլն եվրո՝ Հայաստանում բարեփոխումները խթանելու համար՝ գործազրկության դեմ պայքարի, ֆիսկալ կառավարման և որոշումների կայացման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության ներգրավման համար և այլն:
Բացի այդ՝ Հայաստանը դեկտեմբերի 10-ին համաձայնագրեր է կնքել, որով միանում է ԵՄ COSME ծրագրին՝ ուղղված ՓՄՁ-ների զարգացմանն ու միջազգայնացմանը: Մոտ ապագայում նախատեսվում է միանալ նաև «Հորիզոն 2020» հետազոտությունների և նորարարության ծրագրին:
Եթե անդրադառնանք փոխայցելություններին, ապա 2015թ.-ի ընթացքում Հայաստանում տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հերթական՝ 15-րդ նիստը (մարտի 19), Երևանում անցկացվել է ԱլԳ Խորհրդարանական վեհաժողովը՝ Եվրանեսթի 4-րդ լիագումար նիստը (մարտի 17-18), որի շրջանակներում Հայաստան է ժամանել նաև Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ԵՄ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը, հուլիսի 20-ին Հայաստան է այցելել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը: Տարվա ընթացքում ՀՀ նախագահը այցելել է 10 եվրոպական երկրներ, Հայաստանում եվրոպացի գործընկերների հետ անցկացրել է ավելի քան 30 հանդիպում, հանդիպել է եվրոպական 5 երկրների՝ Իտալիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Լիտվայի և Շվեդիայի ղեկավարների հետ: Ընդ որում, Իտալիայի վարչապետի հետ կայացել է երկու, իսկ Շվեդիայի վարչապետի հետ 3 երկկողմ հանդիպում:
2015թ. ձեռքբերումների հիման վրա ակնկալվում է, որ հաջորդ տարվա ընթացքում արագ ընթացք կստանան ՀՀ-ԵՄ երկկողմ բանակցությունները իրավական նոր հիմք ապահովող համաձայնագրի շուրջ: Եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ նոր համաձայնագիրը մեծապես կրկնելու է արդեն իսկ բանակցված և ավարտին հասցված Ասոցացման համաձայնագիրը՝ չնչին փոփոխություններով, տրամաբանական է, որ բանակցություններն արդյունավետ և արագ ընթացք ունենան:
Բացի այդ՝ ՀՀ-ն բավական երկար ժամանակ է, ինչ պատրաստակամություն է հայտնում անցնելու ԵՄ հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի հաջորդ փուլին՝ ստանալ Գործողությունների ծրագիրը, չի բացառվում, որ դա տեղի ունենա 2016թ.-ի ընթացքում: Զուգահեռաբար կկնքվեն մի շարք համաձայնագրեր առանձին ոլորտներում բարեփոխումները խթանող ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ, Հայաստանն ակնկալում է հնարավորինս շուտ միանալ «Հորիզոն 2020» ծրագրին, ինչպես նաև ԵՄ-ի հետ կնքել «Ընդհանուր ավիացիոն տարածքի» համաձայնագիրը, որն ուղղված է «Բաց երկնքի» քաղաքականության միջոցով ավիացիոն շուկայի ազատականացմանը:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման և առաջընթացի համար կարևոր է լինելու ստանձնած պարտավորությունների կատարումն ու նախաձեռնողականությունը: Իսկ ինտեգրացիոն այս գործընթացի նկատմամբ հասարակության վստահության ապահովման համար մեծ նշանակություն կունենան բանակցային գործընթացի և ԵՄ-ի հետ ընթացող աշխատանքի հնարավոր առավելագույն թափանցիկությունն ու հասարակության լայն ներգրավումը:

РА-ЕС: достижения 2015-го и ожидания от 2016-го года
2015-ый ознаменовался пересмотром политики соседства со стороны Евросоюза и возобновлением переговоров РА-ЕС. Можно считать, что 2015-ый является годом, обобщающим результаты Политики соседства ЕС (ЕПС), пересматривающим политику и годом определения новых целей.
Учитывая последствия кризисов в Украине и на Ближнем Востоке, ЕС принял решение пересмотреть ЕПС и определить принципы, учитывающие упущения прошлого и соответствующие новым реалиям. Начатый в марте процесс вместил в себя ряд многосторонних и текущих на разных уровнях обсуждений, консультаций. Были проведены встречи с представителями как стран-членов ЕС, так и со странами-партнерами. Была сформулирована цель - понять подходы сторон, их ожидания, упущения и представления тех путей, по которым можно будет двигаться вперед. В результате в ноябре был опубликован пересмотренный вариант ЕПС.
В основе обновленной ЕПС лежит принцип стабильности, для обеспечения этого ЕС принял решение в дальнейшем общаться с партнерами не по определенному им “предпочтительному” пути, а исходить из ожиданий, желаний и возможностей партнеров. Принято решение по отношению к каждому партнеру максимально дифференцировать политику, как об этом в своем слове говорила Верховный комиссар ЕС Федерика Могерини: “От идеи, согласно которой ЕС находится в центре, окруженный соседями, мы должны перейти к сотрудничеству, основанному на идее партнерства”.
Вышеназванные тенденции были зафиксированы также в Риге во время саммита  Восточного партнерства (ВП). Этот саммит по своему “духу” и зафиксированным результатам значительно уступал предыдущим. На саммите, исходя из уже пересмотренных ЕС обновленных принципов, было закреплено желание продолжить сотрудничество с партнерами в различных областях.
Важно отметить, что целью пересмотра как ЕПС, так и политики ВП было вовлечение в сотрудичество неподписавшую Соглашение по ассоциации, но имевшую желание продолжать сотрудничество с ЕС Армению, равно как и Беларусь и Азербайджан, которые остались за рамками этих процессов из-за низкого уровня демократии. Было принято решение, что со странами, которые не будут строить свои отношения с ЕС в рамках Соглашения по ассоциации, сотрудничество будет развиваться в приемлемых и предпочтительных для сторон формате и областях.
Что касается двухсторонних отношений РА-ЕС, то в этом направлении в 2015-ом был зафиксирован значительный прогресс. 7-го декабря был дан старт переговорам вокруг нового соглашения РА-ЕС, которое должно заменить действующее с 1999-го года Соглашение по партнерству и сотрудничеству. Новый документ вберет в себя все положения, в том числе и относящиеся к сотрудничеству в экономической области. Об этом свидетельствует заявление Федерики Могерини, сделанное ею на совместном с министром ИД РА Налбандяном брифинге, согласно которому “будут обеспечены необходимые условия для тесного сотрудничества в таких областях, каковыми являются энергетика, транспорт и окружающая среда; будут созданы новые условия для обеих сторон в области торговли и инвестиций, как и будет увеличена мобильность, отчего выиграют наши граждане”. В свою очередь Налбандян отметил, что “Армения имеет тесные связи с Европейским союзом и намерена больше развивать и укреплять всеобъемлющее сотрудничество во всех представляющих взаимный интерес областях, имея в виду и наши обязательства в других интеграционных процессах”.
Кроме того, с начала года в Армении при поддержке ЕС был реализован ряд проектов по борьбе с коррупцией в сельскохозайственной области, в сфере защиты прав человека. 15-го октября официально был дан старт новому проекту между Арменией и Францией - ЕС Твиннинг (финансируется со стороны ЕС в размере 810.000 евро), 11-го декабря было подписано финансовое соглашение РА-ЕС, по которому 7 млн евро будет предоставлено  развитию частного сектора и еще 12 млн евро - поддержке защиты прав человека. 16-го декабря Еврокомиссия приняла решение предоставить 30 млн евро для стимулирования реформ в Армении – для борьбы с безработицей, на фискальный менеджмент, для привлечения гражданского общества в процессы принятия решений и т.д.
Далее: 10-го декабря Армения заключила соглашения, по которым присоединяется к программе ЕС COSME, направленной на развитие и малого и среднего бизнеса, на улучшение его международных связей. В ближайшей перспективе предполагается присоединиться к программе исседований и инноваций “Горизонт 2020”.
Если обратиться к взаимным визитам, то в течении 2015-го года в Армении 15 марта было проведено очередное 15-ое заседание комиссии парламентского сотрудничества РА-ЕС, 17-18 марта в Ереване была проведена 4-ая сессия Парламентской ассамблеи ВП – Евранест, в рамках которой в Ереван прибыл также Европейский комиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан, 20-го июля Армению посетил председатель Европейского Совета Дональд Туск. В течение года президент РА посетил 10 европейских стран, в Армении с европейскими партнерами провел более 30 встреч, встречался с руководством 5 европейских стран – Италии, Германии, Франции, Литвы и Швеции. При этом с премьер-министром Италии состоялись две встречи, а с руководителем правительства Швеции - 3 двухсторонние встречи.
На основании достижений 2015-го года ожидается, что в следующем году получат толчок переговоры вокруг соглашения, обеспечивающего новые правовые основы для сотрудничества Армении и ЕС. Если учитывать то обстоятельство, что новое соглашение в большей части будет повторять уже переговоренное и доведенное до завершения Соглашение по ассоциации - с незначительными изменениями - логично предположить, что переговоры будут результативными и быстрыми.
Кроме того, РА достаточно долгое время изъявляла готовность перейти с ЕС к следующей фазе либерализации визового режима – к Программе действий. Не исключено, что это произойдет в течении 2016-го года. Параллельно будет заключен ряд соглашений по реализации проектов по стимулированию реформ в отдельных областях: Армения предполагает по возможности скорее присоединиться к программе “Горизонт 2020”, как и заключить с ЕС соглашение “По общему авиационному пространству”, которое посредством политики “Открытого неба” направлено на либерализацию авиационного рынка.
Для развития и прогресса отношений РА-ЕС будет важным исполнение принятых обязательств, а также инициативность. А для обеспечения общественного доверия к этому интеграционному процессу большое значение будет иметь максимальная прозрачность переговорных процессов, а также широкое привлечение общественности к проводимым с ЕС работам.