2015-ը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում (ամփոփում)
2015 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը տոնեց իր անկախության 24-րդ տարեդարձը: Արդեն շուրջ 24 տարի հայկական երկրորդ հանրապետության իշխանությունը և ժողովուրդը միահամուռ ջանքերով շարունակում են առաջ գնալ բարեփոխումների ճանապարհով` էլ ավելի ամրացնելով անվտանգ և ժողովրդավար երկիրը:
Ստորև կանդրադառնանք 2015 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում տեղի ունեցած հիմնական ներքաղաքական զարգացումներին` մասնավորապես խորհրդարանական ընտրություններին, ինչպես նաև իրականացված սոցիալական, կրթական մի շարք խոշոր ծրագրերի:
2015 թվականի մայիսի 3-ին տեղի ունեցած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վեցերորդ խորհրդարանական ընտրություններով դրվեց հայկական երկրորդ հանրապետության ժողովրդավարական հիմքերը ամրապնդող հերթական հիմնարար սյունը: 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները տարբերվեցին հետևյալ հիմնական հատկանիշներով.
1. Ի տարբերություն 2010-ի խորհրդարանական ընտրությունների՝ 2015-ի խորհրդարանական ընտրություններին արցախցիների մասնակցության տոկոսն ավելի բարձր էր 70.6 (2010 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության տոկոսը եղել է 67.8),
2. Համաձայն ԼՂՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալների` այս տարի կայացած խորհրդարանական ընտրություններին նաև կրկնապատկվել էր թեկնածուների թիվը` 184 քաղաքացիներ, որոնցից 41-ը՝ կանայք:
3. Ընտրություններին մասնակցող 7 կուսակցություններից առնվազն 5-ը հանդես եկան ընդդիմադիր դիրքերից։ Այդ կուսակցություններից 3-ը երիտասարդ քաղաքական ուժեր էին, և որոնցից 2-ը տեղեր ստացան Ազգային ժողովում։ Ի հավելումն՝ կարելի է ընդգծել, որ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը, բացառությամբ ՀՅԴ-ի, որը համահայկական քաղաքական կուսակցություն է, բացառապես տեղական կուսակցություններ են:
4. Ընտրություններին մասնակցում էր մոտ 100 միջազգային դիտորդ շուրջ երեք տասնյակ երկրից: Միջազգային դիտորդները ևս փաստեցին, որ ԼՂՀ-ում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները անցկացվել են միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Օրինակ՝ ԼՂՀ ընտրություններին որպես դիտորդ մասնակցած Եվրոպական խորհրդարանում «Արցախ» խմբի նախագահ Ֆրանկ Էնգելի ղեկավարած պատվիրակության զեկույցում նշվում է. «Այս ընտրություններին մասնակցել են ընտրողների շուրջ 71%-ը, ինչն ավելի բարձր ցուցանիշ է, քան ԵՄ մի շարք երկրների ընտրողների մասնակցության ցուցանիշը։ Ընտրական գործընթացների որակը փաստում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նվիրվածությունը ժողովրդավարության սկզբունքներին և ապացուցում ԼՂՀ ինստիտուտների օրինականությունը»:
5. Եվ որ ամենակարևորն է 2015-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում նախկինում կիսապրոֆեսիոնալ հիմունքներով գործող խորհրդարանի փոխարեն ձևավորվեց որակապես նոր` պրոֆեսիոնալ խորհրդարան:
Խորհրդարանական ընտրություններից զատ՝ ներքաղաքական զարգացումների շարքում կարելի է առանձնացնել կրթական ոլորտում առկա ձեռքբերումները: 2015 թվականին ԼՂՀ-ում բացվեցին մի շարք կարևոր կրթական հաստատություններ: Ապրիլին Շուշիում տեղի ունեցավ «Արցախի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոն» հիմնադրամի բացման արարողությունը. կենտրոն, որը անկասկած կնպաստի ԼՂՀ տեղեկատվական ոլորտի առաջընթացին` գործնական կապեր հաստատելով տեղական, հայաստանյան ու արտասահմանյան առաջատար ընկերությունների հետ:
Արդեն սեպտեմբերին կրկին Շուշիում տեղի ունեցավ «Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի» Ստեփանակերտի մասնաճյուղի նոր շենքի բացման արարողությունը: Նոր մասնաճյուղի գործարկմանը զուգահեռ Արցախում գյուղատնտեսությունը զարգացնելու նպատակով հեռանկարում ծրագիր կա Հադրութի շրջանում՝ Արաքսի հովտում կառուցելու Ագրարային համալսարանի ուսումնափորձնական տնտեսություն, որտեղ կանցկացվեն գործնական պարապմունքներ:
«Եզնիկ Մոզիյան արհեստագործական ուսումնարանը» 2015 թվականին Շուշիում գործարկված թվով 3-րդ կրթական հաստատությունն էր: Ուսումնարանը, որն արդեն ունի մոտ 70 աշակերտ ԼՂՀ բոլոր շրջաններից և Սյունիքից, գործում է երկակի համակարգով՝ ուսուցման գործընթացում ընդգրկելով կրթական հաստատությունը և շինարարական ընկերությունները, իսկ դասավանդումը կազմակերպվում է Ֆրանսիայում վերապատրաստված հայազգի և հրավիրյալ ֆրանսիացի դասախոսների կողմից:
2015 սեպտեմբերին այս անգամ արդեն Ստեփանակերտում բացվեց «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, որտեղ կարող են անվճար ուսում ստանալ 12-18 տարեկան 500-1000 արցախցի երեխաներ։ Ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում արցախցի երիտասարդները կստանան 21-րդ դարին բնորոշ այնպիսի հմտություններ, ինչպիսիք են 3D մոդելավորումը, ռոբոտաշինությունը, լուսանկարչությունը, գրաֆիկական դիզայնը և այլն:
2015-ին խոշոր էին ձեռքբերումները նաև տնտեսական ոլորտում: Թրղի գետի վրա կառուցվեց և գործարկվեց «Թրղի-3»՝ 5 մեգավատ հզորությամբ փոքր ՀԷԿ-ը, որը դարձավ հերթական ձեռքբերումը Արցախի էներգետիկ ինքնաբավության աստիճանը բարձրացնելու ճանապարհին: Մատաղիսում հիմնադրված սև խավիարի արտադրամասում նույնպես ակտիվ շարունակում էին աշխատանքները, տեղադրվեց առաջին ձկնկիթը, և, ինչպես արտադրամասում են փաստում, մոտ 3 տարի անց վաճառքի կհանվեն ձկան, իսկ 5 տարի հետո` սև խավիարի առաջին խմբաքանակները
ԼՂՀ կառավարությունը, ինչպես ամեն տարի, 2015-ին նույնպես չէր անտեսել սոցիալական ոլորտը: Սոցիալական ծրագրերի շրջանակում գյուղական բնակավայրերում բնակվող երիտասարդ 18 ընտանիք ստացավ բնակարանաշինության համար նախատեսված 3 մլն դրամի չափով աջակցությունը: Նոյեմբերին Ներքին Ճարտարում տեղի ունեցավ բազմաբնակարան շենքերի հիմնարկեքի արարողությանը: «Հայկական գյուղերի զարգացման հիմնադրամի» միջոցներով սպայական ընտանիքների համար կառուցվող երկու շենքերից յուրաքանչյուրը կունենա 24 բնակարան. ծրագրով նախատեսված է կառուցել նաև խաղահրապարակ, ավտոկայանատեղի և այլ ենթակառուցվածքներ:
Եթե փորձենք վերը նշվածը ամփոփել, ապա պետք է փաստել, որ 2015 թվականը Արցախի բնակիչների, ինչպես նաև Սփյուռքում բնակվող մեր հայրենակիցների ջանքերի շնորհիվ բեղմնավոր տարի դարձավ հայկական երկրորդ հանրապետության համար: 2015-ին իրականացված խորհրդարանական ընտրությունները, հիմնադրված ուսումնական հաստատությունները, ինչպես նաև իրականացված սոցիալական ծրագրերը երկարաժամկետ կտրվածքում դեռևս կշարունակեն նպաստել ԼՂՀ զարգացմանը

Каким был 2015-ый год для Нагорно-Карабахской Республики
В 2015-ом году Нагорно-Карабахская республика отметила 24-летие своей независимости. Уже около 24-ех лет власти и народ второй армянской республики общими усилиями продолжают двигаться вперед дорогами реформ, более укрепляя построение безопасной и демократической страны.
Обратимся к основным внутриполитическим событиям, имеющим место в Нагорно-Карабахской республике в 2015-ом году, в частности, к парламентским выборам, а также к ряду основных социальных, образовательных программ, реализованных в НКР.
Состоявшиеся 3-го мая 2015-го года парламентские выборы в Нагорно-Карабахской республике стали очередным краеугольным камнем, закрепляющим демократические основы второй армянской республики. Парламентские выборы 2015-го года имели следующие основные отличия от предыдущих:
1. В отличие от парламентских выборов 2010-го, процент участия арцахцев в парламентских выборах 2015-го был более высок – 70.6% (процент участвующих на выборах 2010-го составил 67.8%).
2. Согласно данным Центральной избирательной комиссии НКР, на парламентских выборах, состоявшихся в 2015-ом, удвоилось и число кандидатов в депутаты – 184 человек, из которых 41 - женщина.
3. В принявших участие на выборах 7-и партий минимум пять партий выступали с оппозиционных позиций. Три из этих партий являются молодыми политическими силами, 2 из которых получили места в Национальном Собрании НКР. В дополнение к сказанному можно подчеркнуть, что участвующие в выборах политические силы - за исключением всеармянской политической партии АРФ Дашнакцутюн - являются местными карабахскими партиями.
4. На выборах присутствовало около 100 международных наблюдателей из трех десятка стран. Международные наблюдатели отметили, что проведенные в НКР парламентские выборы соответствовали международным критериям. Например, в отчете присутствовавшей на выборах в НКР в качестве наблюдателя делегации, руководимой председателем группы "Арцах" в Европейском парламенте Франком Энгелем, отмечалось: "На этих выборах приняли участие около 71% избирателей, что является более высоким показателем, чем в ряде стран ЕС. Качество избирательных процессов показывает приверженность народа Нагорного Карабаха демократическим принципам и доказывает легитимность институтов НКР".
5. И что самое важное, в результате выборов вместо бывшего, действующего на полупрофессиональных основах парламента сформировался качественно новый, профессиональный парламент.
Кроме парламентских выборов, в ряду внутриполитических событий в Карабахе можно выделить достижения в области образования. В 2015-ом в НКР был открыт ряд важных учебных заведений. В апреле в Шуши имело место открытие фонда "Арцахского центра информационных технологий", который создал деловые связи  с местными, армянскими и зарубежными передовыми компаниями.
Уже в сентябре, опять в Шуши, открылось новое здание степанакертского филиала "Армянского аграрного университета". Параллельно вводу в эксплуатацию нового филиала, для проведения практических занятий в целях развития сельского хозяйства, в планах есть и программа построения в Гадрудском районе, в долине реки Аракс, учебно-экспериментального хозяйства Аграрного университета.
Профтехучилище "Езник Мозиян" - запущенное в Шуши третье учебное заведение. Училище, которое уже посещают около 70-и человек из всех районов НКР, а также Сюникского марза Армении, действует по сдвоенной системе, вобрав в себя как программу учебного заведения, так и строительную компоненту. А учебный процесс осуществляется со стороны прошедшх переподготовку во Франции армянских и приглашенных французских педагогов.
В сентябре 2015-го, но уже в Степанакерте, открылся центр креативных технологий "Тумо", в котором могут получить бесплатное образование 500-1000 арцахских ребят в возрасте от 12-и до 18-и лет. В центре креативных технологий молодежь Арцаха получит характерные 21 веку навыки, каковыми являются 3D-моделирование, роботостроение, фотографирование, графический дизайн и т.д.
2015-ый ознаменовался для Карабаха и крупными достижениями в экономической области. На реке Трхи была построена и запущена ГЭС малой мощности (5 мегават) - "Трхи 3", которая стала очередным достижением Арцаха на пути повышения степени энергетической самодостаточности.
В заложенном в Матахисе цехе по производству черной икры также продолжаются активные работы – выпущена первая партия икры и, как уверяют в цехе, приблизительно через 3 года на продажу будет выставлена первая партия рыбы, а через 5 лет – черной икры.
В 2015-ом правительство НКР, как и в предыдущие годы, не оставило без внимания социальную сферу. В рамках социальных программ проживающие в сельских районах 18 молодых семей для строительства собственного жилья получили помощь – по 3 миллиона драмов. В ноябре в Нижнем Тартаре были заложены фундаменты многоквартирных жилых домов. В каждом из построенных для семей офицеров на средства "Фонда развития армянских сел" двух зданий будет 24 квартиры. Программой предусмотрено также строительство детских площадок, автостоянок и другой инфраструктуры.
Если попытаться обобщить вышесказанное, необходимо зафиксировать, что усилиями как жителей Арцаха, так и проживающих в Армении и Спюрке наших соотечественников, 2015-ый стал переломным для второй армянской республики.
Проведенные в 2015-ом парламентские выборы, учрежденные учебные заведения, как и реализованные социальные программы в дальносрочной перспективе будут и дальше содействовать развитию НКР, его становлению в качестве демократического и развитого государства.