Ռամզան Կադիրովը Թուրքիայի կողմից Սու-24-ի խոցումը ստորություն է անվանել
Թուրքիան չուներ որևէ պատճառ խոցելու ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչը Սիրիայում, սակայն ուներ մի քանի տասնյակ հնարավորություններ թույլ չտալու, որ դա տեղի ունենա: Այս մասին Գրոզնիում  լրագրողներին է հայտնել Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը:
«Արդյունքում, նրանք փչացրեցին իրենց հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ և ոչնչի չհասան»,- հայտարարել է Կադիրովը:
«Թուրքիան ստորություն է արել խոցելով մեր ռեակտիվը, և այն օդաչուն, ում սպանեցին նույնպես մերն էր: Ընդհանուր առմամբ 26 մլն մահմեդական է ապրում Ռուսաստանում, և այդ ստոր քայլը ուղղված էր նաև մեզ բոլորիս դեմ»,- ասել է Չեչնիայի ղեկավարը՝  նշելով, որ Թուրքիան Սահմանադրությամբ աշխարհիկ պետություն է, և երկրում կան նաև բազմաթիվ քրիստոնյաներ, որոնք բնակվում են այդ երկրում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռուսաստանում ավելի շատ են ենթարկվում իսլամական կանոններին, քան Թուրքիայում ... Պետք է հիշեցնեմ, որ չեչենները երրորդ խոշորագույն ազգությունն են  երկրում: Մենք այս երկրի մի մասն ենք կազմում և շահագրգռված ենք մեր Հայրենիքի կայունությամբ և բարեկեցությամբ »,- ասել է Կադիրովը:

Turkey did not have any reasons to shoot down the Russian Su-24 bomber in Syria but had dozens of possibilities not to allow this to happen, Chechnya head Ramzan Kadyrov has told the journalists in Grozny.
"As a result, they spoiled their relations with Russia and achieved nothing else," Kadyrov said. “Turkey acted vilely when it downed our jet, and the pilot whom they killed was ours as well. A total of 26 million Muslims live in Russia, and this vile act was committed against us as well," the Chechen leader said adding that Turkey is a secular state by the Constitution, and there are also many Christians living in the country, TASS reports.
"Much more in Russia is in line with Islamic canons than in Turkey...I will also remind that Chechens are the third-largest nationality in the country. We are part of this country and are interested in the stability and well-being of our Motherland," Kadyrov said.