SOCAR-ը կկորցնի՞ իր մենաշնորհային դիրքը Վրաստանում
Վերջին շրջանում բավական ակտիվ քննարկվում են Վրաստանի գազային մատակարարումների դիվերսիֆիկացման հեռանկարները, ինչպես նաև այս համատեքստում Վրաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում նկատվող լարվածությունը:
Այն, որ Վրաստանը վճռական է տրամադրված այլընտրանքային ներկրումների հարցում և որպես հիմնական տարբերակ դիտարկում է ռուսական գազի ձեռքբերումը, ակնհայտ է: Թբիլիսիին չկարողացավ անգամ համոզել հատուկ առաքելությամբ Վրաստան ժամանակ SOCAR-ի նախագահ Ռովգան Աբդուլաևը: Չնայած կողմերը պայմանավորվեցին, որ ադրբեջանական ընկերությունը կմեծացնի գազի մատակարարման ծավալը «որքան հնարավոր է»՝ փորձելով այն  հասցնել 7 մլն մ3-ի, այնուամենայնիվ, հանդիպումից հետո Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն կրկին հայտարարեց, որ Ադրբեջանն ի վիճակի չէ ընթացիկ տարում ծածկել Վրաստանի գազային ողջ պակասորդը և գազի լուրջ ծավալներ Վրաստանը կարող է ակնկալել միայն 2019թ-ին՝ «Շահ-Դենիզ 2»-ի շահագործման արդյունքում:
Խնդիրն այն է, որ Վրաստանի գազի պահանջարկը 2012թ-ից ի վեր աճել է շուրջ 38%-ով և վերջին շրջանում գազի պակասորդը Թբիլիսին ստիպված է լրացնել ռուսական գազի հաշվին: Չնայած ադրբեջանական կողմի հավաստիացումներին, թե խնդիրն արհեստական է և SOCAR-ը լիովին կարող է բավարարել Վրաստանի գազային պակասորդը, իրականում ադրբեջանական մատակարարումների մեծացման համար առկա են տեխնիկական խնդիրներ և առանց լրացուցիչ ներդրումների խնդիրն անհնար է լուծել:
Հաշվի առնելով, որ Վրաստանում կանխատեսում են գազի սպառման կտրուկ աճ՝ պայմանավորված արդյունաբերական նոր հզորությունների ծրագրերով, ինչպես նաև այն, որ Թբիլիսին չի կարող սպասել մինչև 2019 թվականը, բավական տրամաբանական է, որ այլընտրանքային մատակարարումների ապահովման անհրաժեշտությունը պետք է տեղափոխվեր գործնական դաշտ: Այս առումով ռուսական «Գազպրոմ»-ի հետ տարվող բանակցությունները՝ կոմերցիոն գազի ձեռքբերման հետ կապված, Վրաստանի հանրային և քաղաքական որոշ շրջանակներում բավական բուռն դժգոհություն հարուցեց: Ամենայն հավանականությամբ այս հարցում Բաքվի լոբբիստները ջանք ու եռանդ չէին խնայել:
Որպես «ռազմավարական դաշնակցի դավաճանություն» պիտակված բանակցությունները, սակայն, տնտեսական առումով բավական պրագմատիկ եղան: Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն անգամ հայտարարեց, որ «Գազպրոմ»-ն առաջարկում է առավել մատչելի գազ, քան SOCAR-ը: Հատկանշական է, որ ադրբեջանցի վերլուծաբանները և որոշ վրացի լոբբիստներ մինչ այդ բավական հաջող մանիպուլյացիայի էին դիմում՝ վրացական հանրությանը ներկայացնելով, թե Ադրբեջանը բացառիկ պայմաններով է Վրաստանին գազ վաճառում և դիվերսիֆիկացման ցանկացած փորձ «թիկունքից հարված» է բարեկամ Ադրեջանին: Իրական պատկերը հետևյալն է. Վրաստանն Ադրբեջանից ստանում է հինգ տիպի գազ՝ 1. որպես տարանցիկ երկիր Վրաստանն, ըստ պայմանագրի, Ադրբեջանից կարող է տարեկան ձեռք բերել 500 մլն մ3 գազ 64 դոլարով, 2. 250 մլն մ3՝ 55 դոլարով, 3. մոտավոր 500 մլն մ3 այսպես կոչված «սոցիալական գազը», որի համար Վրաստանը վճարում է 189 դոլար, 4. անվճար գազ, որը կազմում է Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազատարով տեղափոխվող Շահ Դենիզից հանված գազի 5%-ը (մոտ 400 մլն մ3) 5. մնացած գազը, որի մեծ մասն օգտագործվում է արդյունաբերությունում՝ 237 դոլարով։ Եթե հաշվի առնենք, որ Վրաստանի ներկայիս գազի ծախսը կազմում է տարեկան շուրջ 2.5 մլրդ մ3 և դրա մոտ կեսը Վրաստանը ձեռք է բերում 237 դոլորով, որն, իրականում, այդքան էլ մատչելի չէ, ապա նման պայմաններում անգամ անտրամաբանական կլիներ, եթե վրացական իշխանությունները հրաժարվեին «Գազպրոմ»-ի առաջարկած առավել մատչելի կոմերցիոն գազից: Բացի այդ, ռուսական գազի ձեռքբերման դեպքում SOCAR-ը կկորցնի իր մենաշնորհային դիրքը Վրաստանում, ինչը ևս ձեռնտու է Թբիլիսիի համար:
Կարելի է ենթադրել, որ բացի վրաց-ռուսական բանակցություններից Ադրեջանի համար բավական ցավոտ է նաև Վրաստան իրանական գազի մատակարարման հեռանկարը, առավել ևս, որ այդ մատակարարումներն անցնելու են Հայաստանի տարածքով: Այս ամենի հետ կապված Իրանի Գազի արտահանման պետական ընկերության տնօրեն Ալի Ռեզա Քամելին արդեն հայտարարել է, որ Իրանը և Վրաստանը նախնական համաձայնության են եկել Հայաստանի տարածքով տարեկան շուրջ 500 մլն մ3 գազի մատակարարումների շուրջ:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ կարող ենք եզրակացնել, որ 2016-ը զգալիորեն կփոխի Հարավային Կովկասի էներգետիկ պատկերը, ինչը չի կարող իր անդրադարձը չունենալ քաղաքական գործընթացների վրա:

Will SOCAR Lose its Monopoly in Georgia?
The prospects for diversification of Georgia’s gas supplies, as well as the tension between Georgia and Azerbaijan in that context have been quite actively discussed recently.
It is more than obvious that Georgia is determined quite seriously to secure alternative imports  and consider Russian gas as the main option. Even Rovgan Abdullayev, the Presidend of SOCAR, who visited Georgia just for that purpose, was not able to convince Tbilisi. Although the parties agreed that Azerbaijan would increase gas supply volume "as much as possible," trying to reach 7 million m3, however, after the meeting, Georgian Energy Minister Kakha Kaladze declared that Azerbaijan is not able to cover this year's gas shortfall and Georgia can expect additional volumes only in 2019, when "Shah Deniz 2" will operate.
The problem is that Georgia's gas demand has increased since 2012 by about 38% and the shortage has been covered with Russian gas. Despite assurances from the Azerbaijani side, the problem is artificial and SOCAR is fully able to cover Georgia's gas deficit, the increase of supplies from Azerbaijan has technical problems and cannot be solved without additional investments.
Taking into account that Georgia's gas consumption is forecast to increase due to new industrial projects, as well as the fact that Tbilisi cannot wait until 2019, it is quite logical that the need to secure alternative supplies should be transferred to the practical field. In this regard, the negotiations with the Russian "Gazprom" on the commercial gas imports caused furious reactions in some Georgian public and political circles. Most likely, Azerbaijani lobbyists did not spare efforts and energy on this.
The negotiations that were labeled "treason of the strategic ally", however, were quite pragmatic from the economic point. Georgian Energy Minister Kakha Kaladze has declared that "Gazprom" offers more affordable gas than SOCAR. It is noteworthy that some Azerbaijani analysts and lobbyists from Georgia before were successfully manipulating with people by announcing that Azerbaijan sells gas to Georgia in special terms and any attempt of diversification is a "stab in the back" for the friendly Azerbaijan. The real situation is the following: Georgia gets five types of gas from Azerbaijan: 1) Georgia as a transit country, according to the agreement, can annually gain about 500 million m3 of gas for $64; 2) 250 million m3 gas for $55; 3) approximately 500 million m3 gas (the so-called "social gas "), for $189; 4) Free gas, which is accounting for 5% from the transferred gas through the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline (about 400 million m3); 5) And the rest, which is mostly used in the industry, for $237. Georgia's current gas consumption amounts around 2.5 billion m3, and about half of the gas Tbilisi acquires for $237, which, actually, is not a proper price. In such conditions, it would be illogical if Georgia refused "Gazprom" offer of cheaper commercial gas.
It can be assumed that in addition to the Georgian-Russian talks, the supplies of Iranian gas to Georgia (especially through Armenia) would be quite painful for Azerbaijan. In this regard Kamel Ali Reza, the director of Iran's National Gas Export company, announced that Iran and Georgia have agreed on 500 million m3 gas supplies through Armenia. .
Considering all this, it can be concluded that in 2016 the energy picture of the South Caucasus will significantly change, which will surely influence also on political processes.