Ֆրանսիայում մուսուլմանների դեմ հանցագործությունների թիվը եռապատկվել է
Անցած տարի մուսուլմանների հանդեպ ատելության հողի վրա հանցագործությունների թիվը Ֆրանսիայում աճել է 3 անգամ։ Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Բեռնար Կազնյովը հայտարարել է, որ տեղի է ունեցել նման մոտ 400 հարձակում, մինչդեռ 2014 թվականին գրանցվել է մուսուլմանների վրա հարձակումների 133 դեպք ։
Հարձակումների կեսից ավելին տեղի է ունեցել անցած հունվարին Փարիզում Charlie Hebdo երգիծական շաբաթաթերթի վրա իսլամիստ գրոհայինների հարձակումից հետո, հայտնում է BBC-ն:
Միևնույն ժամանակ, նախարարի փոխանցմամբ, Ֆրանսիայում անցած տարի հակասեմական հարձակումների քանակը կրճատվել է։ Նրա խոսքով՝ գրանցվել է նաև մոտ 800 հարձակում քրիստոնեական պաշտամունքի վայրերի և գերեզմանների վրա։

Во Франции количество преступлений против мусульман выросло в три раза
За прошлый год количество преступлений на почве ненависти в отношении мусульман во Франции выросло в три раза.
Министр внутренних дел Франции Бернар Казнев заявил, что произошло около 400 подобных нападений, в то время как в 2014 году было зафиксировано 133 атаки на мусульман.
Более половины нападений произошло после нападения исламистских боевиков на сатирический журнал Charlie Hebdo в Париже в январе прошлого года, в результате которого погибли 17 человек, передает BBC.
В то же время количество антисемитских нападений во Франции в прошлом году незначительно сократилось, отметил Казнев.
По словам министра, также было зафиксировано около 800 нападений на места христианских богослужений и кладбища.