Միջուկային գործարքը պաշտոնապես ուժի մեջ մտավ. գործելու ճիշտ ժամանակն է
Միանգամայն նոր հեռանկարներով 2016 թվական մուտք գործած Իրանը ստիպված չեղավ երկար սպասել: Խոստացված շրջադարձային տարին իր լիակատար ընթացքի մեջ է: 2015 թվականի կեսերին Իրանի և միջազգային միջնորդների «Վեցյակի» միջև կնքված միջուկային համաձայնագրի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների կատարման դիմաց օրեր առաջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպական Միությունը հայտարարեցին Թեհրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների մասնակի չեղարկման մասին: Միջուկային գործարքը պաշտոնապես ուժի մեջ մտավ:
Եթե վերջին 6 ամիսները հատկանշական էին տարածաշրջանում (Սիրիա, Իրաք, Եմեն, Լիբանան) Իրանի ռազմաքաղաքական ներկայության ակտիվացման տեսանկյունից, ապա հիմա Իրանի առկայությունը զգացվելու է նաև տնտեսական դաշտում: Պատժամիջոցների չեղարկմանը զուգահեռ՝ սպասվում է, որ Իրանը հսկայական տնտեսական աճ է գրանցելու` դառնալով տնտեսական ցուցանիշներով թիվ 1 երկիրը տարածաշրջանում:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ չեղարկված պատժամիջոցների գերակշռող մասը վերաբերվում են նավթային և ֆինանսական ոլորտներին, իսկ Իրանը հայտարարում է նավթի և գազի միջազգային շուկայում իր նախկին դիրքերը վերականգնելու պատրաստակամության մասին՝ ապա վստահաբար կարելի է ասել, որ Իրանը զգալի ֆինանսական միջոցներ է ունենալու տարածաշրջանում ընթացիկ տնտեսական ծրագրերի, ինչպես նաև նոր ներդրումների իրականացման համար: Սրա հետ մեկտեղ Իրանը կստանա արտերկրյա բանկերում սառեցված իր շուրջ 50 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ակտիվները, որոնք ևս մեծապես կօգնեն իրանական տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը:
Նման պայմաններում Հայաստանի համար ևս չափազանց բարենպաստ իրավիճակ է ստեղծվում Իրանի հետ հարաբերությունները նոր մակարդակ բարձրացնելու, առկա տնտեսական ծրագրերն ավարտին հասցնելու, ինչպես նաև նորերը ձեռնարկելու համար:  Խոսքը գնում է հատկապես Հայաստան-Իրան երկաթուղու, «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհի կառուցման, բազմակողմ էներգետիկ ծրագրերի մասին: Ընդ որում, Հայաստանի կողմից նախաձեռնողականության, նոր գաղափարների և ինտենսիվ աշխատանքի կարիք կա ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր սեկտորի մակարդակով:
Մի կարևոր նկատառում ևս: Քաղաքական լավ հարաբերությունների ֆոնին տնտեսական կապերն ակտիվացնելու ցանկությունը երկկողմանի է: Իրանը Հայաստանից պակաս շահագրգռված չէ զարգացնելու տնտեսական հարաբերությունները: Իրանական պատրաստակամությունը դրսևորվեց հատկապես Իրանի փոխնախագահ Էսհագ Ջահանգիրիի` միջուկային համաձայնագրի ստորագրումից հետո Հայաստան կատարած այցի ժամանակ: Իրանում լավ հասկանում են, որ Հայաստանը կարող է նաև առանցքային դերակատարում ունենալ նաև Իրան-ԵԱՏՄ համագործակցության իրականացման գործում: Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի միակ անդամն է, որը ցամաքային սահման ունի Իրանի հետ, և այսպիսով կարող է դարպաս հանդիսանալ եվրասիական և եվրոպական շուկաներ իրանական ապրանքների համար: Որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ Իրանն անգամ մտադիր է Հայաստանում արևտրային հանգույց ստեղծել, որտեղից  իրանական ապրանքները կարտահանվեն ոչ միայն Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան և Ռուսաստան, այլ նաև Եվրոպա և Միացյալ Նահանգներ:

Ядерное соглашение официально вступило в силу: время действовать!
Иран, вступивший в 2016-ый год с совершенно новыми перспективами, не вынужден был ждать долго. Обещанный поворотный год вступает в полную силу. В рамках подписанного в середине 2015-го года между Ираном и шестеркой международных посредников соглашения по ядерной программе и взятых Ираном обязательств Соединенные Штаты и Европейский союз объявили о частичном снятии применяемых к Тегерану санкций. Ядерное соглашение официально вступило в силу.
Если последние 6 месяцев  для региона (Сирия, Ирак, Йемен, Ливан) была характерна активизация военно-политического присутствия Ирана, то сейчас присутствие Ирана будет чувствоваться и сфере экономики. Параллельно снятию санкций ожидается, что Иран зафиксирует гигантский экономический рост, тем самым став страной номер один в регионе по экономическим показателям.
Учитывая то обстоятельство, что подавляющая часть снятых санкций относилась к нефтяной и финансовой областям, а Иран объявляет о готовности восстановить прежние позиции на международном рынке нефти и газа, – с уверенностью можно сказать, что у Ирана теперь будут значительные финансовые средства для реализации текущих региональных проектов и внедрения новых инвестиций. Одновременно с этим Иран получит замороженные в западных банках активы - около 50-и миллиардов долларов США, которые также по большому счету позволят осуществить иранские экономические проекты.
В подобных условиях и для Армении создается достаточно выгодная ситуация  - и в вопросе повышения уровня отношений с Ираном, и для завершения существующих экономических проектов, и для начала реализации новых. Особенно речь идет о железной дороге Армения-Иран, о строительстве автомобильной магистрали "Север-Юг", о многосторонних энергетических проектах. При этом есть необходимость инициативности, предложения новых идей, интесивной работы как со стороны гос-, так и на уровне частного сектора Армении.
Еще одно важное замечание. Желание активизировать экономические связи на фоне хороших политических отношений является двусторонним. Иран не меньше Армении заинтересован развивать экономические отношения. Готовность иранской стороны особенно проявилась во время визита в Армению вице-президента Ирана Эсхака Джаангира после подписания ядерного соглашения. В Иране хорошо понимают, что Армения может сыграть ключевую роль в реализации сорудничества Иран-ЕАЭС. Армения – единственный член ЕАЭС, который имеет сухопутную границу с Ираном и, таким образом, может стать воротами для иранских товаров на евразийский и европейский рынки. По некоторым сведениям, Иран даже намерен создать в Армении торговый узел – хаб, откуда иранские товары смогут экспортироваться не только в Беларусь, Казахстан, Кыргызстан и Россию, но и в Европу и США.