Հնդկաստան՝ նախագծելով նոր բարեփոխումների ուղին
Մի միջավայրում, որտեղ տնտեսական աճը համեստ է, Հնդկաստանն այսօր պայծառ շողում է համաշխարհային տնտեսությունների կողքին: Արժույթի միջազգային հիմնադրամն (ԱՄՀ) իր զեկույցում 2015 թ.-ին Հնդկաստանի համար 7,3% աճ է կանխատեսում, որը 2016թ.-ին կբարձրանա 7,5% -ի: 2015 թ. նոյեմբերի 12-ի իր զեկույցում ԱՄՀ-ն հայտարարել է, որ չնայած զարգացող տնտեսության աճը մնում է փխրուն և կարող է խախտվել նվազող ապրանքային գների, իջեցված կապիտալի հոսքերի և ֆինանսական շուկայի բարձր փոփոխականության մթնոլորտում, Հնդկաստանի աճը կշահի վերջին բարեփոխումների քաղաքականության, հետևողական ներդրումային ավելացումների, և ցածր գների շնորհիվ: Moody's-ի վարկանիշները վերանայեցին Հնդկաստանի ինքնիշխան վարկանիշի հեռանկարը՝ «կայուն»-ից որակելով «դրական»:
Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքերը 2014-2015թթ. ընթացքում հասել են 44 մլրդ ԱՄՆ դոլարի: ՕՈՒՆ նաև առաջին անգամ յոթ տարվա ընթացքում գերազանցել է ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտը: Կառավարության շարունակական ջանքերն ուղղված ՕՈՒՆ ազատականացմանը կշարունակեն օգնել ՕՈՒՆ հոսքերին: Նախկինում չարված ներդրումների համար լավագույն ուղղությունների վարկանիշային աղյուսակում (չափվում է ըստ գնահատված կապիտալի ծախսերի) Լոնդոնի Ֆայնենշըլ Թայմզը 2015 թ. առաջին կիսամյակում Հնդկաստանին թիվ մեկ տեղն է հատկացրել ներգրավված մոտավորապես 31 մլրդ ԱՄՆ դոլարով, ինչը 3 մլրդ ԱՄՆ դոլարով ավելի է քան Չինաստանը և 4 մլրդ ԱՄՆ դոլարով՝ քան ԱՄՆ:
Վարչական բարեփոխումները, հաստատման գործընթացների պարզեցումը, այդ թվում առցանց նախագծերի հաստատումը և բնապահպանական ծրագրերի թույլտվության ընթացակարգերի պարզեցումը կբարելավեն բիզնես տրամադրությունները և կհեշտացնեն գործարարությամբ զբաղվելը Հնդկաստանում: Կառավարությանն առընթեր Ծրագրի Մոնիտորինգի Խումբը (ԾՄԽ) վերանայում է 451 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ 704 նախագծեր, որոնք թույլտվություն չեն ստացել այնպիսի դժվարությունների պատճառով, ինչպիսիք են վառելիքի պակասը, բնապահպանական թույլտվությունները և ներդրումների հետ մեկտեղ հողի ձեռքբերումը:  Առ այսօր ԾՄԽ  հաստատել է 411 նախագծեր  253 մլրդ ԱՄՆ դոլար ներդրումներով:  Կառավարությունը սահմանել է 2016 թ. որպես հավակնոտ վերջնաժամկետ Ապրանքների և Ծառայությունների հարկը (ԱԾՀ) կիրառելու համար: Նախագծվել է հստակ ճանապարհային քարտեզ 4 տարիների ընթացքում իջեցնելու կորպորատիվ հարկը 30% -ից մինչեւ 25% -ի:
Կառավարության այլ առաջադեմ նախաձեռնություններից են բանկերի կողմից առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումներ  (IPO)/ հաջորդող հրապարակային տեղաբաշխումներ (FPO) իրականացնելը, որպեսզի ավելի շատ  դրամական միջոցներ ներգրավեն, քանի դեռ պետական բաժնեմասը մնում է 52% կամ ավելի: Հավանություն է տրվում անշարժ գույքի և ենթակառուցվածքների ներդրումային տրեստին՝ հարկային արտոնություններով: Կառավարությունը հավանություն է տալիս 100 խելացի քաղաքների ծրագրին: Առաջարկվել է ծախսել 130 մլրդ. ԱՄՆ դոլար երկաթուղային համակարգում հինգ տարիների ընթացքում արագընթաց գնացքների և այլ սխեմաների ստեղծման համար: Ածխահանքերի աճուրդի երկու փուլ հաջողությամբ ավարտվել են, հաջորդներն սպասում են իրենց հերթին:   Հանքարդյունաբերության ոլորտի փակուղին ավարտվեց կարգավորման և զարգացման նոր օրինագծի ընդունմամբ: Հեռահաղորդակցության սպեկտրի շարժական հեռախոսակապի և լայնաշերտ ինտերնետի աճուրդները ևս հաջողությամբ են պսակվել: Իրականացվում են մեկ-պատուհանի ձևակերպումներ պողպատի, ածուխի և էլեկտրաէներգիայի ծրագրերի համար:
Պարզեցվում է արտաքին ֆոնդի եկամուտների հարկային դաշտը, որոնց ֆոնդի կառավարիչների գտնվում են Հնդկաստանում, ինչպես նաև ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ հարկ վճարողների գնագոյացման փոխանցումը, և նվազագույն այլընտրանքային հարկի հետահայաց տուգանքը վերացնելը, ինչն ազդում է արտասահմանյան ֆոնդերի վրա:
2015թ. նոյեմբերին կառավարությունը հաստատել է երաշխավորման  ծրագիր պետական սեփականություն հանդիսացող էներգիայի Բաշխիչ Ընկերությունների համար (ԲԸ): Սա կարող է արմատապես փոխել Հնդկաստանի էներգետիկայի ոլորտը, ինչպես նաև նվազեցնել անձնական հաշիվների բեռը, որոնցով վարկեր են վերցրվել ֆինանսապես անապահով ծառայության համար:
Փրկարար ծրագիրը, որը կոչվում է Ujwal Discom Assurance Yojna (uday), պարտադրված չէ, պետք է իրականանա եռակողմ հուշագրի ստորագրման միջոցով (Էներգետիկայի նախարարության, շահագրգիռ նահանգի կառավարության  և ԲԸ-ի միջև): Այն ձգտում է հարցերի լուծում գտնել պետական ԲԸ-ների համար և հավասարապես  հզորացնել նրանց առաջիկա 2-3 տարիների ընթացքում:
2015թ. նոյեմբերին կառավարության կողմից պայմանագրեր կնքվեցին երկու լոկոմոտիվ գործարաններ հիմնելու համար: Այդ պայմանագրերը առաջիններն էին և ամենամեծերը, որոնք հանձնվեցին օտարերկրյա ընկերությունների, քանի որ Հնդկաստանն անցյալ տարի թույլատրեց 100% ՕՈՒՆ երկաթուղային ոլորտում: General Electric Co. (GE) կկառուցի դիզելային լոկոմոտիվի գործարան և Alstom SA կստեղծի էլեկտրական լոկոմոտիվը Բիհար նահանգում: Գործարանների նախնական արժեքը համապատասխանաբար կկազմի շուրջ 2.052 կրոր ռուպի և 1.294 կրոր ռուպի: Երկու ծրագրերի արդյունքում առաջիկա տաս տարում կարտադրվեն 1000 դիզելային լոկոմոտիվներ և 800 էլեկտրական լոկոմոտիվներ, որոնց միասնական արժեքը կկազմի 40,000 կրոր ռուպի: Երկաթուղին կունենա 26% բաժնեմաս և կտրամադրի տարածքը, իսկ արտասահմանյան ընկերությունները կունենան 74% մասնաբաժին յուրաքանչյուր գործարանում: Գործարանները պատրաստ կլինեն 3 տարվա ընթացքում, իսկ  լոկոմոտիվների արտադրության համար օգտագործվող մասերի 80% -ը ձեռք կբերվի տեղում:
Միջնաժամկետ աճի հեռանկարները նույնպես բարելավվել են ածուխի և հանքարդյունաբերական գործունեության թույլտվությանն ուղղված վերջին նախաձեռնությունների քաղաքականության, ՕՈՒՆ սահմանների ազատականացման (100% երկաթուղիների, 49% ապահովագրություն, և 49% - պաշտպանություն ոլորտում, մի նախազգուշացումով, որ պաշտպանության ոլորտի ՕՈՒՆ-ի կարող է հասնել մինչև 100%, ինչպես նաև վերահսկողությունը վերապահված կլինի Հնդկաստանի ՀՁ գործընկերոջը, ինչը կհաստատվի կառավարության կողմից) և ենթակառուցվածքների ոլորտում  հանրային ներդրումների նորացված հոսքի արդյունքում, ինչը կօգնի բարելավել ներդրումային միջավայրը: Երկրում ներդրումային միջավայրը խթանելու համար կառավարությանը 2015թ. նոյեմբերի 10-ին ավելի պարզեցրեց ՕՈՒՆ նորմերը 15 ոլորտներում:  Որոշ նոր ՕՈՒՆ նորմերից են՝ բանկային ոլորտի կոմպոզիտային ՕՈՒՆ բարձրացրել է 74%, վերացվել է նվազագույն ներդրումային պարտավորությունը  և շինարարության ոլորտում  ՕՈՒՆ-ի համար տարածքի ամրագրումը, ՕՈՒՆ-ի սահմանաչափերը նորությունների և ընթացիկ հեռուստաալիքների և FM ռադիոների համար արդեն բարձրացրել է՝ հասնելով  26%-ից 49% -ի, ՕՈՒՆ-ի սահմանաչափերը տելեպորտների, DTH-ի, թվային մալուխային ցանցերի, բջջային հեռուստատեսություն համար բարձրացվել է 74% -ից մինչեւ 100%: Տարածաշրջանային օդային փոխադրումների ծառայություններում արդեն թույլատրվում է  մինչեւ 49% ՕՈՒՆ ավտոմատ երթուղու համար: Պաշտպանության ոլորտում թույլատրվում է մինչեւ 49% ՕՈՒՆ ավտոմատ երթուղու համար, իսկ 49%-ը գերազանցելու դեպքում հարցը կքննարկվի Օտարերկրյա ներդրումների խթանման խորհրդի կողմից: Օտարերկրյա ներդրումների խթանման խորհրդի հաստատման հնարավորություններն 3000 կրոր ռուպիից արդեն հասել են 5000 կրոր ռուպիի:  Տնտեսական հարցերով կառավարական հանձնաժողովը ՕՈՒՆ-ի վերաբերյալ որոծում կկայացնի միայն այն դեպքում, եթե այն ավտոմատ երթուղով չէ և անցնում է 5000 կրոր ռուպիի սահմանը:
Վերը նշված միջոցառումների արդյունքում, Հնդկաստանը 16 նիշով բարձրացել է և գրավում է համաշխարհային ցուցանիշի 55-րդ տեղը Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի կազմած աշխարհի առավել մրցակցային տնտեսությունների ցանկում: Հնդկաստանի դիրքի բարձրացումն ընդգծում է երկրի տնտեսության վերականգնումը, երկրի ինստիտուտների մրցունակության և նրա մակրոտնտեսական միջավայրի բարելավումը: Ըստ Արտաքին քաղաքականություն տեղեկագրի ելակետային շահութաբերության ցուցանիշի, Հնդկաստանը վերջերս զբաղեցնում է թիվ 1 դիրքը 110 երկրների ցանկում՝ դարձնելով այն աշխարհի ամենացանկալի ներդրումային վայր: ԱՄՆ-ի Միջազգային Առևտրի Հանձնաժողովը իր «Հնդկաստանի առևտրի և ներդրումային քաղաքականության» 2014-15թ. զեկույցում նշել է, որ Հնդկաստանի կառավարությունը նշանակալի փոփոխություններ է կատարել՝ վերացնելու  առևտրի և ներդրումների խոչընդոտները: Ցեկույցում ընդգրկված ոլորտները, որտեղ զգալի փոփոխությունների քաղաքականություն է տարվել, ներառում են ՕՈՒՆ, սակագները և մաքսային ընթացակարգերը, ներքին սպառման և տեղայնացման պահանջները (մասնավորապես ՏՀՏ ապրանքների), ստանդարտները և տեխնիկական կանոնակարգերը:
Ըստ Համաշխարհային բանկի, Հնդկաստանն այժմ 189 երկրներից 130-րդն է՝ ըստ Բիզնեսով Զբաղվելու Դյուրինության: Այսպիսով Հնդկաստանը 12 նիշով ավելի է բարձրացել անցած տարվա իր բուն վարկանիշից և 4 նիշով՝ ըստ նոր մեթոդաբանության հիման վրա վերանայված ցուցակի վարկանիշի: Ըստ Համաշխարհային բանկի զեկույցի, Հնդկաստանում այսօր բիզնես բացելը տևում է 29 օր, ի տարբերություն 127 օրվա  2004թ.-ին: Ամենամեծ բարելավումը կատարվել է բիզնեսի համար էլեկտրաէներգիա մատակարարելու ոլորտում, որտեղ Հնդկաստանի վարկանիշը 2015 թ.-ի 99-րդ տեղից 2016 թ.-ին փոխվել է 70-ի: Հնդկաստանը փոքրամասնությունների ներդրողների պաշտպանության առումով 8-րդ տեղում է, 42-րդ տեղում՝ վարկ ստանալու առումով, սակայն շինարարության թույլտվության առումով շատ ցածր միավորներ ունի՝ 183-րդ տեղը 189 երկրներում: Հնդկաստանը քիչ միավորներ ունի նաև պայմանագրերի պարտադրման (178-րդ տեղ), հարկերի վճարման (157-րդ տեղ) և անվճարունակության լուծման (136-րդ տեղ) բնագավառներում:
Ապրանքների և ծառայությունների հարկի, առևտրային դատարանների ստեղծման, սնանկության օրենքը կիրառման, հարկման և կորպորատիվ օրենքի պարզեցման և մուտքի ելքի նորմերի դյուրացմանն ուղղված առաջընթաց քայլերը խթան կհանդիսանան Հնդկաստանի վարկանիշի բարձրացմանը 2016-17թթ.:

In an environment where economic growth is modest, India today stands as a bright spot among the global economies. The International Monetary Fund (IMF) in its report has projected India’s growth for 2015 at 7.3%, and rising to 7.5%in 2016. In its report dated 12th November 2015, the IMF said that while emerging economy growth remains fragile and could be derailed in an environment of declining commodity prices, reduced capital flows, and higher financial market volatility, India’s growth will benefit from recent policy reforms, a consequent pickup in investment, and lower commodity prices. Moody’s ratings revised India’s sovereign rating outlook to "positive" from "stable".
Foreign direct investment flows during the 2014-2015 reached US$ 44 billion. FDI has also for the first time in seven years exceeded the current account deficit. The government’s continued push towards FDI liberalization will continue to aid FDI flows. The Financial Times of London in its ranking of the top destinations for greenfield investment (measured by estimated capital expenditure) in the first half of 2015 shows India at number one, having attracted roughly $31 billion, $3 billion more than China and $4 billion more than the US.
Administrative reforms, simplification of approval processes, including online project approval and easier environmental clearance procedures, are expected to improve business sentiment and the ease of doing business in India. The Project Monitoring Group (PMG) set up under the Cabinet is reviewing a total of 704 projects worth US$ 451 billion, which have not received approvals because of hurdles like lack of fuel, green clearances and land acquisition with investments. To date the PMG has cleared a total of 411 projects entailing investments of US$ 253 billion. The government has set an ambitious deadline of 2016 for implementing the Goods and Services Tax (GST). A clear cut road map for lowering corporate tax from 30% to 25% over the next 4 years has been laid down.
Other forward looking initiatives by the government include nod for IPOs/FPOs by banks to raise funds, as long as government equity remains 52% or over. Nod for real estate and infrastructure investment trusts, with tax benefits. Cabinet nod for 100 Smart Cities Project. US$130 billion proposed spending on railways over five years on schemes including high-speed trains. Successful conclusion of two rounds of coal block auctions, more lined up. Impasse in mining sector ended with the passage of new bill for regulation and development. Successful conclusion of auctions for telecom spectrum for mobile telephony and broadband. Single-window scheme for various clearances to steel, coal and power projects. Clarity in tax treatment on income of foreign fund whose fund managers are located in India, as also on transfer pricing for resident and non-resident tax payers and waiving of retrospective imposition of a minimum alternative tax (MAT) affecting foreign funds.
In November 2015 the Cabinet approved a bailout plan for state government-owned electricity distribution companies (Discoms) in a move that could fundamentally change India’s power sector and also reduce the stress on books of banks that have loaned money to these financially unsound utilities. The rescue plan, called Ujwal Discom Assurance Yojna (UDAY), which is optional and to be operationalised through signing of a tripartite MoU (between Ministry of Power, the concerned State Government and the Discom) seeks to provide a solution to State Discoms and empower them to break-even in next 2-3 years.
November 2015 also saw the government awarding contracts to set up two locomotive plants. The contracts are two of the first and the largest to be awarded to foreign firms since India last year allowed 100% FDI in the railway sector. General Electric Co. (GE) will build a diesel locomotive factory and Alstom SA will set up an electric locomotive in the state of Bihar. The plants will be set up at an estimated cost of around Rs. 2,052 crore and Rs. 1,294 crore respectively. The two projects involve manufacturing 1,000 diesel locomotives and 800 electric locomotives over the next 10 years and are together worth about Rs. 40,000 crore. While the Railways will have 26% equity and provide land, the foreign companies will have a stake of the remaining 74% in each of the plants. The plants will be up and running within 3 years and 80% of all parts used in the manufacture of the locomotives will be sourced locally.
Medium-term growth prospects have also improved following recent policy initiatives towards unlocking coal and other mining activity, liberalization of FDI limits (100% in railways, 49% in insurance, and 49% in defence with the caveat that FDI in defence could go up to 100% with the control vested in the hands of the Indian JV partner and approval be secured from the government) and a renewed thrust on public investment in infrastructure, which would help to improve the investment climate. To boost the investment environment in the country, the government on November 10, 2015 further eased FDI norms across 15 sectors. Some of the new FDI norms include: composite FDI cap in the Banking sector has been raised to 74%, minimum investment commitment and floor area stipulation for FDI in construction has been done away with, FDI limit in news and current affairs TV channels and FM radio has been raised to 49% from 26%, FDI limit in Teleports, Direct-to-Home (DTH), digital cable networks, Mobile TV has been raised from 74% to 100%; FDI of up to 49% under automatic route is now allowed in Regional Air Transport Services; FDI of up to 49% is allowed in the defence sector under the automatic route and if in excess of 49% will be considered by Foreign Investment Promotion Board (FIPB).  The cap for approval by the Foreign Investment Promotion Board (FIPB) has been increased to Rs 5,000 crore from Rs 3,000 crore. The Cabinet Committee on Economic Affairs (CCEA) will only decide on FDI proposals not under the automatic route and beyond Rs 5,000 crore.
As a result of the above measures, India has moved up 16 positions to rank 55th on a global index of the world’s most competitive economies compiled by the World Economic Forum. The jump in India’s position underlines the country’s recent economic recovery, improvement in the competitiveness of the country’s institutions and its macroeconomic environment. According to the Baseline Profitability Index of the Foreign Policy Journal, India has recently been ranked No. 1 among 110 countries making it the world’s topmost investment destination. The US International Trade Commission in its report Trade and Investment Policies in India (2014-15) mentioned that the Indian government has made significant changes in addressing barriers to trade and investment. Areas identified in the report where significant policy changes have been made include: FDI; tariffs and customs procedures; local content and localization requirements, particularly concerning ICT goods; and standards and technical regulations.
The World Bank now ranks India at 130 out of 189 countries on the Ease of Doing Business. That is up 12 places from its original ranking last year and 4 places from its rank on a revised list (based on a new methodology). According to the WB report, it takes 29 days to start a business in India today, unlike the 127 days it used to take in 2004. The biggest improvement was seen in the area of providing electricity connection to businesses, where India’s ranking improved from 99 in 2015 to 70 in 2016. India is ranked 8th in terms of protecting minority investors, 42nd in getting credit, but scores poorly in dealing with construction permit with a rank of 183 out of 189 countries. Enforcing contract (rank 178), paying taxes (rank 157), resolving insolvency (rank 136) are other areas where India ranks poorly. Forward movement on the goods and services tax (GST), setting up of commercial courts, enacting the bankruptcy law, simplifying taxation and corporate law, and easing the entry-exit norms are expected to give a boost to India’s ranking in 2016-17.