Ալիևյան կլանի դեմ սպառնալիքն իրական է դառնում
Ադրբեջանում տնտեսական ճգնաժամը 10 տոկոսով պայմանավորված է նավթի գների անկումով, իսկ մնացած 90 տոկոսը վատ կառավարման արդյունք է, կարծում է ընդդիմադիր Ադրբեջանի Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Սարդար Ջալալօղլուն: «Սա ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև համակարգային ճգնաժամ է: Քիչ հավանական է, որ կառավարությունը, որը առաջացրել է այս ճգնաժամը, կկարողանա հաղթահարել այն», - նշել է Ջալալօղլուն՝ նախօրեին կուսակցության շտաբում կայացած երկրի տնտեսական խնդիրների վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ: Ինչպես տեղեկացնում է contact.az-ը, այդ քննարկումներին մասնակցել են ընդդիմադիր կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների մոտ 200 ներկայացուցիչ:
«Պատճառները պարզ են: Երկիրը խոր ճգնաժամ է ապրում երկրի հարստությունների ավազակապետական իշխանությունների կողմից թալանի հետևանքով: Պետք է կառավարությունից պատասխան պահանջենք», - նշել է Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Փանախ Հուսեյնը: Ադրբեջանի նախկին գլխավոր դատախազ Իհթիյար Շիրինի կարծիքով երկրում տնտեսական ճգնաժամի պատճառը միլիարդավոր միջոցների երկրից դուրս հանումն է: «Դա ոչ միայն սոցիալ-տնտեսական, այլ նաև քրեական բույթի հարց է», - նշել է Շիրինը՝ իշխանություններին կոչ անելով ժողովրդի հետ խոսել ոչ թե սպառնալիքների լեզվով, այլ փորձել ընդհանուր լեզու գտնել վերջինիս հետ:
Սակայն, ինչպես ցույց են տալիս մանաթի արժեզրկման և գնաճի դեմ բողոքի վերջին ակցիաների մասնակիցների ձերբակալությունները, իշխանությունները չեն ցանկանում երկխոսություն սկսել ժողովրդի հետ: Ադրբեջանի իշխանությունները նույնիսկ նման պայթյունավտանգ իրավիճակում չեն ցանկանում փոխել իրենց մարտավարությունը սեփական ժողովրդի նկատմամբ: Ընդդիմության այս քննադատությունը ևս դժվար թե աննկատ անցնի Բաքվի իշխանությունների համար:  Իհարկե, կարճաժամկետ հեռանկարում իշխանությունների նման պահվածքն իրեն արդարացնում է. բողոքի զանգվածային ակցիաները ճնշվել են, սակայն ժողովրդի դժգոհությունը դեռ պահպանվում է, այն ուղղակի արտահայտվում է մեկ ուրիշ ձևով: Այսպես, նախօրեին մի խումբ անհայտ անձիք քարեր է նետել Բաքու ուղևորվող գնացքներից մեկի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով 6 մարդ է տուժել:
Իսկ Ժողովրդի մոտ նման տրամադրությունների առկայությունը և ընդդիմության միավորումն արդեն իրական սպառնալիք է Բաքվի իշխանությունների համար:

Азербайджанская оппозиция в ожидании арестов
Экономический кризис в Азербайджане лишь на 10 процентов связан с обвалом цен на нефть, а остальные 90 процентов – результат плохого управления, считает лидер Демократической партии Азербайджана Сардар Джалалоглу. "Это не только экономический, но и системный кризис. Маловероятно, что правительство, породившее этот кризис, сумеет с ним справиться", - сказал Джалалоглу в ходе состоявшихся накануне в штаб-квартире партии обсуждений экономических проблем страны. Как сообщает contact.az, в обсуждениях приняли участие около 200 представителей оппозиционных партий, гражданского общества и медиа. "Причины ситуации ясны. Страна переживает глубокий кризис в результате грабительского расхищения богатств страны клептократической властью, надо искать пути выхода из страны. Надо потребовать от правительства ответа", - сказал глава Народной партии Панах Гусейн.
Бывший генеральный прокурор Азербайджана Ихтияр Ширин назвал причинами кризиса вывод из страны миллиардных средств. "Это вопрос не только социально-экономического, но и криминального характера. Поэтому прежде всего необходимо возвращение в страну выведенных капиталов", - сказал Ширин. Ширин также призвал власти не говорить с народом "языком угроз", а найти "общий язык".
Но, как показывают последние аресты участников акции протеста против девальвации маната и повышения цен, власти не хотят идти на диалог. Даже в такой взрывоопасной ситуации бакинские власти решили не изменять своей тактике по отношению к собственному народу. Критика оппозиции в адрес властей также вряд ли пройдет незаметно. Конечно, в краткосрочной перспективе такое поведение себя оправдывает: в стране подавлены массовые протесты, но недовольство народа не исчезло. Сейчас недовольство народа выражается в другой форме. Так, накануне группа неизвестных забросала камнями поезд, следовавший со станции Беюк-Кесик (Агстафа) в Баку. В результате этого пострадали 6 человек, сообщает haqqin.az. Такая ситуация становится очень опасной для властей, которые, по мнению народа, виновны в создавшейся ситуации.