Մեր պատերազմի սովորական հերոսները
Պատմությունը կերտում են հերոսները, իսկ հերոսները հասարակ մարդիկ են: Սովորական կենսագրությունով մարդիկ, ովքեր իրենց համար կապրեին՝ աշխատելով փոքր կոլեկտիվում, կնկարեին կամ տաքսի կվարեին, հաշվետվություններ կգրեին և չէին էլ պատկերացնի անգամ, թե ինչքան հերոսություն կա իրենց մեջ, եթե չլիներ պատերազմը:
Հայկական բանակը բանակ է դարձել հենց պատերազմի ընթացքում: Զինվորներ և սպաներ նույնպես պատերազմի ընթացքում են դարձել: Սկզբում, երբ ինքնաշեն զենքով դուրս էին գալիս պաշտպանելու իրենց հայրենիքն ու ընտանիքը, ուղղակի ընկերներ էին իրենց նման կամավորների հետ: Հետագայում, երբ պատերազմը շարունակում էր իր սև գործը, ենթարկվում էին նրանց հրամաններին, ում այդ պատերազմը դարձրել էր ավելի ուժեղ, համարձակ, դիմացկուն ...
Ստեփանակերտցի հասարակ տղա Աշոտ Ղուլյանը, ով իսկապես ոսկե ձեռքեր ուներ և ոսկե սիրտ, հայտնի դարձավ Բեկոր անունով մարմնում բազմաթիվ բեկորներ ունենալու պատճառով: Նա կլիներ գործարանի լավագույն փականագործը, եթե չլիներ Ղարաբաղյան պատերազմը, որը Ղուլյանին դարձրեց Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական բանակի առաջին վաշտի հրամանատար:
...Համեստ անձնավորություն և միևնույն ժամանակ լուրջ գիտնական Լեոնիդ Ազգալդյանը ևս, ով ղեկավարում էր Երևանի լազերային տեխնիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի հաշվողական մաթեմատիկայի բաժինը, ով տաղանդավոր էր ոչ միայն մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի ասպարեզում, այլ նաև սպորտում, դժվար թե պատկերացներ, որ կդառնա անկրկնելի հրամանատար, ում շատ էին սիրում զինվորները...
Ամերիկացի Մոնթ Մելքոնյանը, ով ավարտել էր Բերկլիի համալսարանը Ասիայի պատմություն և հնէաբանություն մասնագիտությամբ և տիրապետում էր 9 լեզվի, դժվար թե պատկերացներ, որ իր կյանքը կավարտեր Ղարաբաղում, երբ որպես կամավոր եկել էր պաշտպանելու շրջափակման մեջ հայտնված իր հայրենակիցներին, ովքեր պաշտպանում են իրենց տունը՝ «մերկ» ձեռքերով կռվելով Ադրբեջանի բանակի դեմ:
Այս երեքը հազարներից ընդամենը երեքն են: Երեքն այն հազարավոր մարտիկներից, ովքեր գիտակցաբար և կամավոր ստիպված էին փոխարինել խաղաղ մասնագիտությունը ռազմական գործով՝ միաժամանակ ռազմարվեստի հմտություններ սովորելով և նրանում ստեղծագործական ուղղումներ մտցնելով: Երեքն այն հազարներից, ովքեր ցույց են տալիս ինչպես հայկական բանակի աշխարհագրությունը՝ Հայաստան, Սփյուռք, Ղարաբաղ, այնպես էլ նրա բազմազանությունը: Երեքն այն հազարներից, ովքեր ցույց տվեցին, որ ճշմարիտ գործին հավատը կարող է հրաշքներ գործել, անգամ եթե քո դիմաց հակառակորդ է, ով թվաքանակով և սպառազինությամբ մի քանի անգամ քեզ գերազանցում է:
«Մեր ամենամեծ հարստությունը մեր զինվորներն են: Ավելի մեծ հարստություն այս երկիրը չունի, և չի կարելի նրանց ուղղակիորեն զոհել մի փոքր հողակտոր ազատագրելու համար: Բոլոր նախագծերը, հարձակումները, պաշտպանությունը այնպես կառուցեք, որ զոհեր լինեն հնարավորինս քիչ: Շատ քրտինք, քիչ արյուն», - ասում էր Լեոնիդ Ազգալդյանը՝ ընդգծելով ցանկացած բանակի համար ամենակարևորը՝ «մարդկային կյանքն արժեք է»: Այսօր Լեոնիդ, Աշոտ, Մոնթե... Վարդան, Դավիթ, Արմեն... Սամվել, Մհեր, Տիգրան... զոհվել են: Նրանք մեզ հետ չեն ֆիզիկապես, սակայն այն, հանուն ինչի նրանք մահացել են, շարունակում է ապրել:
Հայ զինվորի հպարտ քայլքը շքերթին, երեխայի բարձր ծիծաղը, ղարաբաղյան գյուղում խաղաղ հայկական խոսքը, Գանձասարում զանգերի ղողանջը. այս բոլորը բոլոր նրանց կենդանի հիշատակն են, ովքեր զոհվել են մեր ապրելու հնարավորության համար: Ցավոք սրտի, հազարավոր զոհվածներ կան: Բարեբախտաբար հազարավոր հերոսներ կան: Եվ միայն նրա համար, որ մենք ունենք ձեզ, ձեր օրինակը, ձեր խոսքերը, ձեր կերպարը, մենք գիտենք. մենք ունենք պատմություն, որից պետք չէ ամաչել: Եվ այդ պատմությունն ունի ապագա: Երջանիկ ապագա, որի մասին մենք երազել ենք...

К сожалению, вас тысячи - погибших. К счастью, вас тысячи - героев...
Историю делают герои. Героев - простые люди. Люди с обычной биографией, которые жили бы себе, работали в маленьком или большом коллективе, рисовали бы или водили такси, писали бы отчеты и не могли бы и представить себе, сколько геройства в них таится, если бы не война.
Армянская армия становилась армией именно в войну. Солдаты и офицеры - тоже. Сначала - когда с самодельным оружием выходили защищать свою родину и семью и были просто друзьями с подобными себе добровольцами, потом - когда война продолжала свое черное дело, подчинялись приказам тех, кого та же война сделала чуть сильнее, проворнее, выносливее...
Простой рабочий парень из Степанакерта, у кого были поистине "золотые руки" и такое же сердце - Ашот Гулян - стал известен как Бекор (Осколка), из-за многочисленных осколков в теле. Он был бы лучшим слесарем завода, если бы не карабахская война, которая сделала его командиром первой роты Армии самообороны Карабаха.
...Скромный человек и при этом серьезный ученый, который
руководил отделом вычислительной математики НИИ лазерной техники в Ереване, талант не только в сфере математики и физики, но и спорта, Леонид Азгалдян тоже вряд ли мог себе представить, что станет неподражаемым командиром, которого обожали солдаты...
Американец Монте Мелконян, окончивший университет Беркли по специальности "археология и история Азии", знавший 9 языков, тоже вряд ли представлял себе, что его жизнь завершится в Карабахе - когда он добровольцем приедет защищать своих соотечественников, оказавшихся в блокаде, защищающих свой дом "голыми руками" против армии Азербайджана.
Эти три человека - всего лишь трое из тысяч. Трое из тысяч бойцов, кто сознательно и добровольно был вынужден заменить мирную профессию на военное дело, одновременно учась азам военного искусства и внося в него творческие корректировки. Трое из тысяч, которые показывают как географию армянской армии - Армения, Диаспора, Карабах, так и ее многоликость. Трое из тысяч, которые показали, что вера в правое дело может совершить чудо - даже если перед тобой противник, численностью и вооружением превосходящий тебя во много раз.
"Наше самое большое богатство – это солдаты-добровольцы. Большей ценности у этой страны нет, и нельзя их просто так приносить в жертву тому, чтобы освободить клочок земли. Стройте все проекты, атаки, защиту так, чтобы жертв было как можно меньше. Много пота – мало крови", - говорил Леонид Азгалдян, подчеркивая самое важное для любой армии: человеческая жизнь - ценность. Сегодня Леонид, Ашот, Монте... Вардан, Давид, Армен... Самвел, Мгер, Тигран... погибли. Их нет с нами физически, но то, ради чего они погибли, продолжает жить.
Гордый шаг армянского солдата на параде, звонкий смех ребенка, тихая армянская речь в карабахской деревушке, колокольный звон в Гандзасаре - все это живая память тех, кто погиб за нашу возможность жить. К сожалению, вас тысячи - погибших. К счастью, вас тысячи - героев. И только потому, что у нас есть вы, ваш пример, ваши слова, ваш образ, мы знаем: у нас есть история, которой нельзя стыдиться. И у этой истории есть будущее. Счастливое, о котором вы мечтали...