Ռուսական «Սու-24»-ի օդաչուին սպանողի դեմ «որս» է կազմակերպվել
Ռուսական ավիացիան և սիրիական բանակը կազմակերպել են որս Ալպարսլան Չալիքի դեմ, ով հայտարարել էր թուրքական օդուժի կողմից նոյեմբերի 24-ին խոցված ռուսական «Սու-24»-ի օդաչուի սպանության մասին, հայտնում է The Independent-ը։
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ Չելիքին բռնելը եղել է Լաթաքիայում սիրիական բանակի հարձակման գլխավոր նպատակներից մեկը։ Հարձակման արդյունքում գրավվել են մի շարք առանցքային բնակավայրեր, այդ թվում՝ Ալ-Ռաբիան, որտեղ, ինչպես ենթադրվում էր, կարող էր թաքնվել գրոհայինը։
Հունվարի 28-ին սիրիացի թուրքմենների առաջնորդ, Թուրքիայի քաղաքացի Չելիքը հայտնվել էր Ստամբուլում «Ազգայնական շարժում» կուսակցության շրջանային բաժանմունքի առաջնորդ Իբրահիմ Կուչուկի հուղարկավորությանը։ Լրագրողներին նա հայտնել էր, որ կվերադառնա Սիրիա՝  ԻՊ-ի դեմ պայքարելու։

Россия объявила охоту на убийцу пилота российского Су-24
Воздушно-космические силы России и сирийская армия организовали охоту на Альпарслан Челика, заявившего об убийстве пилота сбитого турецкими ВВС Су-24. Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на Independent.
Как утверждает издание, захват Челика был одной из главных целей наступления сирийской армии в провинции Латакия, в результате которого был захвачен ряд ключевых населенных пунктов, в том числе Ар-Рабиа, где, как предполагалось, мог скрываться боевик.
28 января Челик появился на похоронах руководителя районного отделения Партии националистического движения Ибрагима Кучука в Стамбуле. Журналистам он заявил, что вернется в Сирию, чтобы бороться с террористической группировкой "Исламское государство".