Էրդողանի նոր ծրագիրը. Թուրքիային 6 ամիս ժամանակ է տրվել
Թուրքիային 6 ամիս ժամանակ է տրվել նոր Սահմանադրություն մշակելու համար: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, հաղորդում է թուրքական Hurriyet Daily News-ը: Երկրում իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը մտադիր է նոր Սահմանադրություն ընդունել կառավարման նախագահական համակարգին անցումն ապահովելու համար: Խորհրդարանական խմբի շրջանակներում 4 քաղաքական ուժերից երեքական պատգամավոր փետրվարի 4-ից կաշխատեն նոր Սահմանադրության մշակման ուղղությամբ: «Մենք վճռական ենք տրամադարված դեպի նախագահական համակարգ ուղղվածություն ունեցող Սահմանադրություն մշակելու հարցում: Այդ նպատակով Թուրքիայում քարոզարշավ կիրականացվի», - ասել է Դավութօղլուն:
Նշենք, որ 2016-ի սկզբից Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կրկին օրակարգ մտցրեց նախագահական համակարգի անցնելու հարցը: Նա պնդում է, որ նախագահին հավելյալ լիազորություններով օժտելն իր անձնական նպատակը չէ: Էրդողանի կարծիքով՝ թուրքական հասարակության 55-60%-ը կողմ է  նախագահական համակարգին: Ավելին, Էրդողանը վստահ է, որ նրանց թիվն առաջիկայում միայն աճելու է: «Մենք ընկերներ ունենք, ովքեր հանդես կգան այս հարցի շուրջ մեկնաբանություններով՝ մարդկանց բացատրելով, թե ինչ նշանակություն կունենա նախագահական համակարգը», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է Turkish Weekly-ն:
Լրատվամիջոցներում ակտիվորեն շրջանառվում է այն սցենարը, որ եթե ԱԶԿ-ին չհաջողվի խորհրդարանում աջակցություն ստանալ Սահմանադրությունը փոխելու համար, ապա նրանք նպատակ ունեն այս հարցը դնել հանրաքվեի:
Մինչդեռ թուրքական ընդդիմությունը դեմ է Սահմանադրության փոփոխությանն ու նախագահական համակարգի հաստատմանը: Մասանավորպես, քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցության համանախագահ Սելահեթթին Դեմիրթաշը հատարարել է, որ Էրդողանը սկսել է ցույց տալ իր իրական նկրտումները:
«Գառան հագուստով գայլը սկսել է բացահայտել իր մտադրությունները», - ասել է Դեմիրթաշն՝ ընդգծելով, որ Էրդողանն իր նպատակներին հասնում է ոչ ժողովրդավարական մեթոդներով, հայտնում է Today’s Zaman-ը: «Սկզբում նա գրավեց պետությունը, լրատվամիջոցները, փողերը, դատական համակարգը և խորհրդարանը, իսկ հիմա նա ցանկանում է «շոկի դոկտրին» ստեղծել՝ օգտագործելով պատերազմն ու բռնությունը»,- նշել է քուրդ գործիչը:
Ի վերջո, մի՞թե նախագահական համակարգը Թուրքիայի առջև ծառացած ամենահրատապ խնդիրն է: Խոսելով այս մասին, գլխավոր ընդդիամդիր Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցության նախագահն ընգծել է, որ «երկիրը վերածվել է պատերազմական գոտու»:
Ինչպես տեսնում ենք, Էրդողանը քայլ առ քայլ հասնում է իր նպատակներին՝ չնայած ամեն կողմից հնչող քննադատությանը՝ ապացուցելով, որ չի բավարարվելու, ինչպես ինքն է ասում, «Անգլիայի թագուհու» լիազորություններով:

Новый план Эрдогана: Турции дано 6 месяцев
Турции дано 6 часов для работы над новой Конституцией. Об этом заявил премьер-министр страны Ахмет Давутоглу, передает турецкий Hurriyet Daily News. Правящая в стране Партия справедливости и развития намерена изменить Конституцию, чтобы создать основу для перехода к президентской системе правления. Представители 4 политических сил парламента с 4 февраля начнут работу над новой Конституцией.
Отметим, что в начале 2016 года президент Турции Тайип Эрдоган снова поставил на повестку дня вопрос о переходе к президентской системе. Он утверждает, что предоставление дополнительных полномочий президенту не является его личной амбицией. По мнению Эрдогана, 55-60% населения страны выступает за переход к президентской системе, отмечает Turkish Weekly. Более того, он уверен, что число сторонников новой Конституции будет только расти.
В СМИ активно циркулирует сценарий, согласно которому если ПСР не удастся получить поддержку парламента, то вопрос будет вынесен на референдум.
Однако оппозиционные силы выступают против планов ПСР. В частности, сопредседатель прокурдской Народно-демократической партии Селахаттин Демирташ заявил, что Эрдоган начал показывать свои реальные амбиции. "Волк в овечьей шкуре показывает свои намерения", - заявил Демирташ, подчеркнув, что Эрдоган достигает своих целей недемократическими способами, передает Today’s Zaman. "Вначале он завоевал государство, СМИ, деньги, судебную систему, парламент, а сейчас хочет создать "доктрину шока", используя насилие и войну", - сказал Демирташ.
В конце концов, неужели президентская система является самой неотложной задачей, стоящей сегодня перед Турцией?!Говоря об этом, председатель главной оппозиционной Народно-Республиканской партии отметил, что "Турция превратилась в зону войны". "Их личные амбиции ослепили им глаза", - подчеркнул Демирташ.
Очевидно, что Эрдоган шаг за шагом реализует свои планы, несмотря на критику со всех сторон, доказывая, что не намерен мириться, как он сам выражается, с "полномочиями английской королевы".