ԱՄՆ պետական պարտքն Օբամայի օրոք աճել է 80%-ով
ԱՄՆ կառավարությունը պաշտոնապես հաստատել է պետական պարտքի չափը, որը կազմում է 19 տրիլիոն դոլար: Ըստ ԱՄՆ ֆինանսաների նախարարության հրապարակած վերջին տվյալների՝ Օբամայի վարչակարգն այդ շեմն անցել է մեկ շաբաթ առաջ:
Նախորդ ուրբաթ օրվա դրությամբ՝ պարտքը կազմել է 19.013 տրիլիոն դոլար, որից 13.7 տրիլիոնը բաժին է ընկնում, այսպես կոչված, Public debt-ին (մասնավոր անձիք, տեղական ու արտասահմանյան կորպորացիաները), մնացած մասը՝ պետական ներքին փոխառություններին:
Նշվում է նաև, որ նախագահ Բարաք Օբաման ստանձնել է իր լիազորությունները 10.6 տրիլիոն դոլար պետպարտքով, իսկ պաշտոնավարման 7 տարիների ընթացքում այն ավելացել է ավելի քան 8 տրիլիոնով (մոտ 80%): ԱՄՆ Կոնգրեսի բյուջետային վարչությունը նախազգուշացրել է, որ պարտքի ավելացումը շարունակվելու է:

Госдолг США при Обаме вырос почти на 80%
Правительство США официально подтвердило размер госдолга, который составил 19 трлн долларов. Согласно последним данным, опубликованным американским Минфином, администрация президента Барака Обамы пересекла эту линию в конце прошлой недели, пишет Интерфакс со ссылкой на Washington Times.
По состоянию на прошлую пятницу точный долг равен 19,013 трлн долларов. Из них 13,7 трлн составляет, так называемый, public debt, держателями которого являются частные лица, а также местные и иностранные корпорации. Остальную часть составляют внутренние государственные заимствования.
В статье отмечается, что президент Обама вступил в должность с долгом в 10,6 трлн долларов и за семь лет пребывания в Белом доме увеличил его более чем на восемь трлн долларов.