Հռոմի Պապի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարության պատճառով Վատիկանը լքած թուրք դեսպանը վերադառնում է
news.yahoo.com
Թուրքիան 10 ամիս անց որոշում է կայացրել վերադարձնել Վատիկանում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհմեթ Փաչաջըին, ով հետ էր կանչվել Թուրքիա Ֆրանցիսկոս Պապի Հայոց ցեղասպանության մասին արած հայտարարության պատճառով:
Ըստ թուրքական «Hurriyet»-ի` Թուրքիայի ԱԳՆ այսպիսի որոշում է  կայացրել է այն բանից հետո, երբ Հռոմի Պապը փետրվարի 3-ին «Դարդանելի առաջին հաղթանակը.1657» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելիս, օգտագործել է «1915 թվականի ողբերգական իրադարձություններ» ձևակերպումը:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հայտնած տեղեկության համաձայն՝ Պապի ելույթում նշված է, որ «Վատիկանը հավանություն է տալիս Օսմանյան ժամանակաշրջանում Անատոլիայի հայերի պատմությունն ու կրած տառապանքներն ավելի լավ ըմբռնելու համար արխիվները բացելու 2005 թվականին Թուրքիայի կողմից արված պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին: Պապն իր ելույթում նաև դատապարտել է «Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի»՝  ASALA-ի մարտիկների կողմից 1977թ. Վատիկանում կազմակերպված Թուրքիայի դեսպան Թահի Ջարըմի սպանությունը»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 12-ին Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը Վատիկանում Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագի մատուցման ժամանակ Հայոց ցեղասպանությունն անվանել է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն» և անցյալ դարի երեք մեծ ողբերգություններից մեկը: Մյուս երկու ողբերգությունը, ըստ նրա, ստալինյան բռնաճնշումներն էին ու Հոլոքոստը:

Turkey Returns Ambassador to the Vatican, Withdrawn for Pope Francis’ Statement on Armenian Genocide
news.yahoo.com
Turkey has made a decision to return its ambassador to the Vatican, Mehmet Pacaci, nearly 10 months after withdrawing him because of Pope Francis’ statement about the Armenian Genocide.
A statement by the Turkish Foreign Ministry released late on February 3 referred to a statement that was delivered earlier on February 3 by the Vatican Press Office.
According the Turkish Foreign Ministry the statement says that ''the Vatican appreciated Turkey’s 2005 proposal to Armenia to establish a joint historical commission to investigate the 1915 killings of Anatolian Armenians during the Ottoman era while also denouncing violence in reference to the 1977 killing of Turkish Ambassador to the Vatican Taha Carim, who was assassinated by members of the Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia (ASALA)'', Hurriyet reports.
"Within this framework, a decision has been made to return our Vatican ambassador, Mehmet Pacaci, who has been in the headquarters for consultations since a mass held in Saint Peter’s Basilica on April 12, 2015, to his office," said the statement, which came in the form of an answer to a journalist’s question concerning the Vatican Press Office’s statement.
In April, 2015 Pope Francis called the massacre of up to 1.5 million Armenians in 1915 the First Genocide of the 20th century.