Լեոնարդո Դի Կապրիոն՝ Լենին, Ստալին, Պուտին ...
Թվում է, թե հոլիվուդյան մեգաաստղ Լեոնարդո դի Կապրիոն ցանկանում է մեծ էկրանին հերթով մարմնավորել ռուս նշանավոր առաջնորդներին: Բոլորովին վերջերս ԶԼՄ-ները խոսում էին այն մասին, որ Դի Կապրիոն հավանաբար կխաղա ՌԴ ներկայիս նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դերը, մինչդեռ վաղ 2010 թվականին «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ի հետ հարցազրույցում Դի Կապրիոն հայտարարել էր, որ ցանկանում է ստանձնել Իոսիֆ Ստալինի դերը:
Իսկ ահա այսօր արդեն ԶԼՄ-ները փոխանցում են այն լուրը, որ Դի Կապրիոն կարող է մարմնավորել Վլադիմիր Լենինին Հոկտեմբերյան հեղափոխության 100-րդ տարելիցի նախագծի շրջանակներում: Այդ մասին հաղորդում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ «Լենֆիլմ» ընկերության  գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Պիչուգինի՝ 2017 թ.-ին Հոկտեմբերյան հեղափոխության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ հերոսների կյանքի մասին մի ֆիլմ կնկարահանվի, որտեղ հատկապես կկարևորվեն այն ​​իրադարձությունները, որոնց մասին պատմությունը տարբեր պատճառներով լռում է: Ընկերության ղեկավարը նաև նշել է, որ անչափ ուրախ կլինի, եթե  հեղափոխության առաջնորդ Վլադիմիր Իլիչ Լենինի դերը հենց Լեոնարդո Դի Կապրիոն ստանձնի, ում ի դեպ բազմիցս նմանեցրել են Լենինին երիտասարդ տարիքում:

Di Caprio - Stalin, Lenin, Putin
It seems that Hollywood megastar Leonardo Di Caprio wants to thoroughly embody the most prominent Russian leaders on the big screen. Recently, the media was talking about the fact that Leo was eager to play the role of Vladimir Putin, the current president of Russia, while earlier in 2010, in an interview with "Komsomolskaya Pravda" Di Caprio said he would like to play Joseph Stalin.
Today the media disseminated the news that Di Caprio could play Lenin in the project for the 100th anniversary of the October Revolution, Interfax reports. According to Director General of "Lenfilm" Eduard Pichugin, the studio plans to shoot a movie in honor of the 100th anniversary of the October Revolution by 2017.
"It's about the great heroes of the period, and, of course, it will highlight the events that history is silent about for various reasons," the head of the studio said, noting that in the scenario, of course, the main role is one of the leaders of revolution - Vladimir Lenin. "We were pleased to hear the opinion of the actor Leonardo Di Caprio, who is ready to play this character," Eduard Pichugin said.
It’s noteworthy, however, that Leo resembles much both Lenin and Putin and there are even a lot of collage pictures made on the Internet showing how much these people look like each other.