Հարավային Կորեայի խորհրդարանում օրենքի քննարկման համաշխարհային ռեկորդ է սահմանվել
Հարավային Կորեայի ընդդիմությունն օրինագծի քննարկման համաշխարհային ռեկորդ է սահմանել՝ ամբիոնից ելույթ ունենալով 192 ժամ, հայտնում է BBC-ն։
Դեմոկրատական Տոբուրո կուսակցության ներկայացուցիչները, միտումնավոր ձգձգելով ահաբեկչությանը հակազդելու մասին օրենքի ընդունումը, որը նրանց կարծիքով՝ սահմանափակում է քաղաքացիների ազատությունն ու հատուկ ծառայություններին տալիս նամակագրության գաղտնիությունը խախտելու լիազորություն, միմյանց փոխարինել են ամբիոնում՝ յուրաքանչյուրը մի քանի ժամ ելույթ ունենալով։
Նրանցից մի քանիսը՝ չիմանալով ինչ խոսել, երգել են, իսկ պատգամավորներից մեկը նույնիսկ գլուխներ է կարդացել Ջորջ Օրուելի «1984» վեպից։
Քննարկման ձգձգման նախկին համաշխարհային ռեկորդը սահմանվել էր կանադացի խորհրդարանականների կողմից 2011 թվականին։ Այդ ժամանակ նրանք օրինագծի ընդունումը ձգձգել էին 57 ժամով։

В парламенте Южной Кореи побит мировой рекорд обсуждения закона
Оппозиция в парламенте Южной Кореи установила мировой рекорд по обсуждению законопроекта, произнося с трибуны речи в течение 192 часов, передает BBC.
Представители Демократической партии Тобуро, преднамеренно затягивая принятие закона о противодействии терроризму, который, по их мнению, ограничивает личные свободы граждан и дает полномочия спецслужбам нарушать тайну переписки, сменяли друг друга на трибуне парламента, выступая по несколько часов каждый.
Некоторые из них, не зная что говорить, пели, а один депутат даже зачитал главы из романа Джорджа Оруэлла "1984".
Предыдущий мировой рекорд по затягиванию обсуждения был установлен канадскими парламентариями в 2011 году. Тогда они затягивали принятия законопроекта 57 часов.