Սերբիան չի ցանկանում միանալ ՆԱՏՕ-ին. ԱԳՆ
Սերբիան ՆԱՏՕ-ին անդամագրվելու հավակնություն չունի: Այս մասին հայտարարել է Սերբիայի արտգործնախարար Իվիցա Դաչիչը, փոխանցում է Росбалт-ը:
«Սերբիան վարում է նաև ռազմական չեզոքության քաղաքականություն։ Մեք մտադիր չենք, և Սերբիայում ոչ ոք չի նախաձեռնում ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարց։ ՆԱՏՕ-ի հետ մեր համագործակցության մակարդակը պահպանվում է գործընկերության մակարդակի վրա՝ հանուն խաղաղության։ Մենք ոչ մի հավակնություն չունենք, և մեր ժողովուրդն ընդհանրապես չի աջակցում, որպեսզի Սերբիան դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ»,- ասել է Դաչիչը։
Սակայն նախարարը հավելել է, որ Սերբիան պատրաստ է կառուցողական փոխգործակցության դաշինքի հետ, որպեսզի չկրկնվեն 1999 թվականի ռմբակոծությունները։

Сербия не намерена вступать в НАТО
Сербия не имеет амбиций по вступлению в НАТО. Об этом, как передает Росбалт, заявил министр иностранных дел страны Ивица Дачич.
"Сербия ведет политику военного нейтралитета. Мы не намерены инициировать вопрос о членстве в НАТО. Наш уровень сотрудничества с альянсом сохраняется на уровне партнерства ради мира… У нас нет никаких амбиций, и наш народ вовсе не поддерживает идею, чтобы Сербия стала членом НАТО", - сказал он по итогам переговоров с главой МИД РФ Сергеем Лавровым.
Сербский министр также отметил, что, несмотря на этом, страна настроена на конструктивное взаимодействие с альянсом, "чтобы не повторились бомбардировки 1999 года". -