Չավուշօղլու. ռուս-թուրքական հարաբերություններում նկատվում է դրական տեղաշարժ
Ռուս-թուրքական հարաբերություններում դրական տեղաշարժ է նկատվում: Այս մասին A Haber հեռուստաալիքի եթերում տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել  է  Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլու, հաղորդում է РИА Новости-ին:
«Խոցված օդանավից հետո՝ առաջին ճգնաժամային փուլում Ռուսաստանն էմոցիոնալ էր գործում, սակայն ներկա դրությամբ առավել գիտակից է դարձել: Մենք չէինք ցանկանում, որ ռուսական օդանավը խոցվեր, սակայն օդային տարածքը պաշտպանելու անհրաժեշտություն կար: Դեպքից հետո մենք արտահայտել ենք մեր ափսոսանքն ու ցավակցություն ենք հայտնել ամենաբարձր մակարդակով: Եթե Ռուսաստանը քայլեր ձեռնարկի, ապա հարաբերությունները կբարելավվեն»,-ասել է Չավուշօղլուն
Նա նաև հիշեցրել է, որ Թուրքիան շարունակում է մնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ միակ երկիրը, որը դեմ է ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների կիրառմանը:

МИД Турции: в российско-турецких отношениях есть позитивный сдвиг
В российско-турецких отношениях произошел положительный сдвиг, заявил Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в эфире телеканала A Haber в субботу, передает РИА Новости.
"На первом этапе после кризиса со сбитым самолетом российская сторона действовала эмоционально, но на данный момент действия Москвы стали более осознанными. Это говорит о позитивном сдвиге. Мы не хотели, чтобы российский самолет был сбит, однако есть определенные требования по защите воздушного пространства. После инцидента мы высказали свое сожаление и соболезнования на самом высоком уровне. Если Россия предпримет шаги, то отношения нормализуются", - заявил Чавушоглу.
Он также добавил, что Турция остается единственной страной НАТО, которая не поддерживает санкции в отношении России.