ԻՀԿ-ն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման կոնտակտային խումբ է ստեղծում
Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը ստեղծում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման կոնտակտային խումբ: Այս մասին այսօր հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն կազմակերպության անդամ երկրների ԱԳ նախարարների նիստի ժամանակ, փոխանցում է TRT Haber-ը:
Նշվում է, որ կոնտակտային խմբի ստեղծման մասին որոշումն ընդունվել է կազմակերպության փորձագետների մակարդակով: Չավուշօղլուն ԻՀԿ անդամ երկրներին կոչ է արել մտնել խմբի մեջ: Սակայն հարկ է նշել, որ դեռ պարզ չէ, թե ինչպես պետք է այդ կոնտակտային խումբ գործի՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ իր «ներդրումն» ունենալու համար:
Նշենք, որ վերջին ավելի քան 20 տարիների ընթացքում Իսլամական համագործակցության կազմակերպության գրեթե ոչ մի նիստ չի անցնում առանց Արցախին առնչվող Բաքվի անդրադարձի: Տարածաշրջանային այս կազմակերպությունը, որին անդամակցում են 57 մուսուլմանական երկիր, ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ արդեն ընդունել է մի շարք ադրբեջանամետ բանաձևեր: Մասնավորապես ԻՀԿ այդ բանաձևերում քննադատում է «Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ագրեսիան» և կոչ է արել Հայաստանին «անհապաղ ազատել ադրբեջանական օկուպացված տարածքները»: 2012 թվականին Իսլամական համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովը Խոջալուի դեպքերը ճանաչել է որպես «ցեղասպանություն»:
Ադրբեջանը, որին հազիվ թե կարելի է համարել իսլամական պետություն, ամեն կերպ օգտագործում է այս կառույցի ընձեռած հնարավորությունը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ իր դիրքորոշումը քարոզելու համար: Հարկ է նշել, որ իսլամական համերաշխությամբ առաջնորդվող այս կազմակերպության անդամ ոչ մի երկիր՝ բացի Թուրքիայից և Ադրբեջանից, այդքան էլ հետաքրքրված չեն ղարաբաղյան հակամարտությունով և մեր տարածաշրջանում առաջնային շահեր չունեն (բացի Իրանից): Սա թույլ է տալիս Բաքվին առանց ավելորդ հարցերի հասնել իր համար նպաստավոր բանաձևերի ընդունմանը: Եվ չնայած այդ բանաձևերը զուտ դեկլարատիվ բնույթ են կրում, սակայն Ադրբեջանը միջազգային տարբեր հարթակներում Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ հղվում է դրանց: Վերադառնալով կառույցի շրջանակներում կոնտակտային խումբ ստեղծելու մասին որոշմանը՝ նշենք, որ այն հարկավոր է դիտարկել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի համար ցանկալի միջազգային ֆոն և ՀՀ նկատմամբ անուղղակի ճնշում ապահովելու փորձերի համատեքստում:

ОИС создает контактную группу по урегулированию карабахского конфликта
Организация исламского сотрудничества (ОИС) создает Контактную группу по вопросу урегулирования карабахского конфликта. Об этом глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил на заседании глав МИД стран-членов ОИС, которое проходит в Турции с 12-13 апреля, передает TRT Haber.
Решение о создании Контактной группы по урегулированию карабахского конфликта было принято на уровне экспертов организации. Глава МИД Турции призвал страны-члены организации вступить в Контактную группу. Как именно будет действовать и какой вклад способна внести в урегулирование карабахского конфликта эта Контактная группа, пока неизвестно. Однако стоит напомнить о том, что глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, который ранее председательствовал в ПАСЕ, очень хотел открыть некую подобную структуру и в Парламентской ассамблее Совета Европы. Там это ему не удалось, потому заняться Карабахом он решил в Организации исламского сотрудничества.
Организация исламского сотрудничества - международная организация исламских стран (до 2011 года называлась - Организация Исламская конференция. Была основана 25 сентября 1969 года на конференции глав мусульманских государств в Рабате с целью обеспечения исламской солидарности в социальной, экономической и политической сферах, борьбы против колониализма, неоколониализма и расизма и поддержки Организации освобождения Палестины. Организация Исламского сотрудничества является самой крупной и наиболее влиятельной официальной правительственной мусульманской международной организацией. В настоящее время объединяет 57 стран с населением около 1,5 млрд человек.
Надо отметить, что ни одного заседания ОИС не проходит без упоминания Азербайджаном вопроса Карабаха. Эта организация, в которую входят 57 мусульманских стран, приняла несколько резолюцией в поддержку Азербайджана, в частности, осуждая "агрессию Армении против Азербайджана" и требуя "освободить оккупированные азербайджанские территории". В 2012 году Парламентская ассамблея организации признала события в Ходжалы в качестве "геноцида". Азербайджан, который в принципе с трудом можно назвать исламской страной, всячески использует эту организацию, руководствующуюся принципом исламской солидарности, для пропаганды своей позиции по карабахскому конфликту. В принципе, в ОИС ни одна страна, кроме Турции, не заинтересована в этом конфликте и мало что знает о нем, вот почему Азербайджану при поддержке Турции без труда удается добиться таких резолюций. И хотя эти резолюции носят декларативный характер, Азербайджан на международной арене по любому удобному случаю ссылается на них. Таким образом, организация делает все возможное для защиты интересов Азербайджана в карабахском конфликте. А решение о создании Контактной группы по Карабаху можно рассматривать в контексте усилий Баку изменить формат мирного урегулирования карабахского конфликта или создать параллельные Минской группе ОБСЕ форматы карабахского урегулирования.