Ադրբեջանական կապիտալի որակն անկում է ապրել. Fitch
Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալության գնահատականներով, նավթի գների անկումն ու ազգային արժույթի նվազումը հանգեցրել են ադրբեջանական բանկային կապիտալի որակազրկմանը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ընդհանուր առմամբ, գործակալությունն ադրբեջանական կապիտալիզացիան թույլ է գնահատում: Մանաթի դեկտեմբերյան 50%-անոց դեվալվացիայի արդյունքում ադրբեջանական կապիտալի որակական գործակիցն անկում է ապրել 3-5 բազիսային մակարդակով:
Միաժամանակ, գործակալության փոխանցմամբ, Ադրբեջանում խնդրահարույց վարկերն (երբ պարտավորությունների չկատարման շեմն անցնում է 90 օրը) աճել են՝ կազմելով 9.5 %:
Fitch-ի կանխատեսումների համաձայն, ադրբեջանական կապիտալի որակը կշարունակի անկում ապրել՝ կապված տնտեսական անկման և արտասահմանյան արժույթով վարկերի մեծ մասնաբաժնի հետ:
Գործակալությունը հատուկ շեշտում է, որ Ադրբեջանի բանկային սեկտորի ֆինանսավորումը շարունակում է կախված լինել Կենտրոնական բանկից և  այլ պետական կազմակերպություններից:

Качество капитала банков Азербайджана снизилось
Падение цен на нефть и последующая девальвации национальной валюты сильно  повлияли на качество капитала азербайджанских банков, говорится в релизе международного рейтингового агентства Fitch, передает РИА Новости.
Fitch оценивает капитализацию азербайджанских банков в целом как слабую. Коэффициент достаточности капитала большинства анализируемых агентством банков снизился на 3-5 базисных пункта в декабре после девальвации валюты на 50%.
Сектор проблемных кредитов (с просрочкой на 90 дней) увеличился до 9,5% в 2015 году с 8,3% в 2014 году. Агентство отмечает, что существуют дополнительные риски снижения качества активов из-за экономического спада и высокой доли кредитов в иностранной валюте (51% на конец 2015 года).
Fitch также подчеркивает, что банковский сектор страны по-прежнему зависит от финансирования со стороны центрального банка и других государственных организаций.