ԼՂՀ անկախության ճանաչումն Արցախի անվտանգության գլխավոր երաշխիքն է
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ապրիլյան պատերազմի արդյունքում կարողացավ պաշտպանել իր անկախությունը, ինչպես դա անում է վերջին 25 տարվա ընթացքում: ԼՂՀ-ն իր զինվորների խիզախության, մարտական ոգու, նրանց արյան շնորհիվ կարողացավ դիմակայել մարդկային, ֆինանսական, ռազմական և այլ ռեսուրսներով իրեն մի քանի անգամ գերազանցող թշնամու ոտնձգությանը:
Բայց որքա՞ն սա կարող է շարունակվել: Ի վերջո, հաջորդ անգամ թշնամին կարող է ավելի լայնամասշտաբ ոտնձգության դիմել՝ սպառնալով հազարավոր արցախցիների կյանքին:
Այս մտահոգություններն ավելի քան իրական են: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կիրառած զինտեխնիկան և դրա քանակը՝ այսօր Արցախում շատերը մտավախություն ունեն, որ եթե Ադրբեջանը միջուկային զենք ունենար, առանց վարանելու դա էլ կկիրառեր իրենց դեմ:
Նման պայմաններում կարող է ստեղծվել իրավիճակ, երբ միայն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը կդառնա արցախցիների անվտանգության իրական երաշխիք: Դրա փորձը պատմության մեջ կա, և ամենավառ օրինակը, թերևս, Արևելյան Թիմորն է:
Պորտուգալական գաղութատիրությունից ազատվելուց հետո 1975 թվականին Արևելյան Թիմորն անկախություն է հռչակել: Բայց 1976 թվականին Ինդոնեզիան օկուպացրել է Արևելյան Թիմորը, ինչի հետևանքով մինչև 1999 թվականը 100-250 հազար մարդ է սպանվել, գրեթե նույնքան մարդ էլ փախստական է դարձել: Սա այն դեպքում, երբ Արևելյան Թիմորի բնակչության թիվը ինդոնեզական օկուպացիայի ժամանակ 600 հազար է կազմել:
Արյունահեղությունը դադարեցնելու և Արևելյան Թիմորի բնակչությանը կոտորածներից փրկելու համար ՄԱԿ-ի ճնշման ներքո 1999 թվականին ինքնորոշման հանրաքվե է անցկացվել, որի ժամանակ բնակչության շուրջ 80%-ը քվեարկել է անկախության օգտին: Այսինքն, միջազգային հանրության ճնշման տակ անցկացված հանրաքվեն դարձել է Արևելյան Թիմորի բնակչությանը հետագա կոտորածներից փրկելու միակ ճանապարհը:
Վերադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ պետք է փաստել, որ իրադրությունը բավականին նման է Արևելյան Թիմորի օրինակին: Ստեղծվում է մի իրավիճակ, երբ միայն միջազգային հանրության կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը կարող է դառնալ հետագա արյունահեղությունները կանխող գործոն: Այլապես, իրադարձությունները կարող են գնալ անդառնալի հունով:
Ասել, որ միջազգային հանրությունը սա չի գիտակցում, ճիշտ չի լինի: Ամենևին պատահական չէ, որ ապրիլի 12-ին Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հստակ ընդգծեցին Արցախի անկախության ճանաչման անհրաժեշտությունը՝ որպես Ադրբեջանի անմարդկային գործողությունները կասեցնելու միակ ճանապարհ: Ավելին, Եվրախորհրդարանի Եվրոպական ազատ դաշինքի ներկայացուցիչ Ժոզեֆ-Մարիա Տերիկաբրասը (Իսպանիա) ԵԽ լիագումար նիստի ժամանակ իր ելույթում հիշեցրեց, որ 1991 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության գերակշռող մեծամասնությունը հանրաքվեում կողմ է քվեարկել անկախությանը, բայց Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը 30 հազար մարդու կյանք է խլել: Իր հերթին, Եվրապատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը նշեց, որ ստատուս քվոյի պահպանումը միայն նոր բռնության կհանգեցնի: «Միակ բանը, որը վերջապես պիտի տեղի ունենա, Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումն է», - նշեց խորհրդարանականը:
Միջազգային հանրության դիտորդի կեցվածքը կարող է նոր արյունահեղության պատճառ դառնալ: Ժամանակն է միջազգայնորեն ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը: Սա ԼՂՀ անվտանգության թերևս գլխավոր երաշխիքն է:

International Recognition of NKR Independence is the Main Guarantee of Artsakh’s Security
The Nagorno-Karabakh Republic managed to defense its independence in the four-day war at the beginning of April and continues to do so, as during the last 25 years. Thanks to the courage of its soldiers, fighting spirit and their blood, NKR managed to withstand the assault of the enemy that exceeds it with the human, financial, military and other resources more than several times.
But how long can this last? The next time the enemy may take more large-scale actions, threatening the lives of thousands in Artsakh.
These concerns are more than realistic. Taking into account the technique used by Azerbaijan and its amount, many people in NKR today fear that if Azerbaijan had nuclear weapons, it would not hesitate to apply it against them as well.
In such circumstances only the recognition of NKR independence may become a real guarantee of the security of Artsakh.
There is a similar experience in history, and the most vivid example is perhaps East Timor.
After the liberation from the Portuguese colonization in 1975, East Timor declared independence. But in 1976 Indonesia invaded and occupied it, declaring East Timor Indonesia's 27th province the following year. As a result of Indonesian occupation 100-250 thousand people have been killed. Almost as many people became refugees. And this is in case, when the population of East Timor under the Indonesian occupation was 600 thousand people.
In order to stop the bloodshed and save the people of East Timor from further massacres in 1999 under the pressure of the United Nations East Timor held a referendum on self-determination. About 80 percent of the population voted for the independence. Thus, holding a referendum under the international pressure was the only way to save the people of East Timor from further massacres.
Returning to the Karabakh conflict it should be noted that the current situation in the region is much like the example of East Timor. International recognition of NKR independence can be a factor preventing further bloodshed in Artsakh. Otherwise, everything can become irreversible.
One cannot say that the international community is not aware of this. It is not by chance that on April 12 members of the European Parliament emphasized the need to recognize Artsakh independence as the only way to stop the inhuman actions of Azerbaijan.
Moreover, the representative of the fraction of Greens/European Free Alliance in the European Parliament Josep Maria Terricabras (Spain) reminded in her speech at the plenary session of the European Parliament that in 1991 the majority of the residents of Karabakh in the referendum voted for independence. "In response to this democratic process, Azerbaijan launched a military attack, which took lives of about 30 thousand people. As a result, Azerbaijan, Armenia and Nagorno Karabakh signed a ceasefire agreement," the Spanish parliamentarian said. In his turn a member of the European Parliament, Frank Engel of Luxembourg said that "the only solution is the recognition of the independence of the Nagorno Karabakh, because today Azerbaijan is the aggressor, and it was the aggressor 24 years ago".
The  attitude of the international community as an observer may become a reason for a new bloodshed. It is time to internationally recognize the independence of NKR. This is the general guarantee of the security of NKR.