Քառօրյա պատերազմ Ղարաբաղում. Ռուսաստանյան փորձագետների կարծիքները
Ղարաբաղյան էսկալացիայի արդեն երկրորդ օրվանից ՌԴ քաղաքական ու հասարակական շրջաններում սկսվեցին Ղարաբաղյան խնդրի թեժ քննարկումներ ռադիո- և հեռուստահաղորդումներում, կլոր սեղաններում:
Քաղաքականագետ, սոցիոլոգ Ալեքսանդր Դուգինը իր «Դուգինի դիրեկտիվ» համացանցային հեռուստահաղորդման մեջ հետևյալ կարծիքն է հայտնում. «Ամենագլխավորը, որ պետք է հասկանալ Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ այն է, որ այն ընդհանրապես ոչ մի լուծում չունի… Մոսկվային այս հակամարտությունը ոչ մի կողմից շահավետ չէ: Նույն իրավիճակում է գտնվում նաև Իրանը: Դուք կզարմանաք, բայց նույնիսկ Թուրքիային այն ձեռնտու չէ: Այժմ երկու կողմից սեղմված Էրդողանը չգիտի, թե ինչպես հասնի Մոսկվայի հետ հարաբերությունների լիցքաթափման: Իսկ հիմա էլ Ղարաբաղը… Եթե պատերազմը ողջ թափով բռնկվի, ոչ ոք հաղթանակի չի հասնի: Նա, ով պատերազմում հաղթի, կպարտվի քաղաքական դաշտում: Իսկ թե ում է ձեռնտու այդ պատերազմը՝ միայն ամերիկացիներին: Բոլոր տարածաշրջանային տերություններն այդ պատերազմում միայն կորցնում են, իսկ ԱՄՆ-ը՝ միայն շահում: Ընդ որում ոչ թե ԱՄՆ-ը որպես այդպիսին, այլ նեոկոնսերի գլոբալիստական էլիտան և արյունարբու Հիլլարին: Նրանք երկու ձեռքով են խաղում՝ հայերին խոստանալով ճանաչում, իսկ ադրբեջանցիներին՝ աջակցություն: Եթե պատերազմ բռնկվի, ապա դա Ռուսաստանի դեմ մեկ այլ ճակատային գիծ կլինի Սիրիայի և Նովոռոսիայի հետ միասին»:
Սեմյոն Բաղդասարով, Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների ուսումնասիրության կենտրոնի ղեկավար. «Ղարաբաղից հետո կլինեն Աբխազիան և Ղրիմը: Ամռանը մենք պետք է սադրանք սպասենք աֆղանատաջիկական սահմանին: Մենք պետք է աշխատենք դա կանխելու ուղղությամբ»:
Սերգեյ Սերյոգիչև, ՌԴ Մերձավոր Արևելքի ինստիտուտի փորձագետ. «Չի բացառվում, որ մեզ ներքաշելով Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության մեջ, Անկարան այսպիսով փորձում է Ռուսաստանին դուրս մղել սիրիական կարգավորման գործընթացից»:
Սերգեյ Կուրղինյան, քաղաքականագետ, «Ժամանակի էություն» շարժման առաջնորդ. «Երկար ժամանակ ռուսական շահը Թուրքիայի հետ ընկերություն անելու մեջ էր: Սակայն դա փլուզվեց: Ոչ թե մեր մեղքով, այլ՝ Թուրքիայի: Այսօր Թուրքիան պատրաստում է ուկրաինական և Ղրիմի թաթարների զինյալներին: Երկրորդ մասը Կովկասն է: Թուրքիան պատրաստում է ադրբեջանական բանակին: Մի խոսքով, հայտնվում են թեժ կետեր Ռուսաստանի սահմանի երկայնքով: Վերջերս կարդում էի Stratfor կենտրոնի (որը միշտ հնչեցնում է ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության կարծիքը) Ֆրիդմանի գրածը, թե՝ ՆԱՏՕ-ի օգնությամբ ոչինչ չես անի, ուստի հարկավոր է նոր ՆԱՏՕ ստեղծել Ռումինիայից, Լեհաստանից, Ուկրաինայից և ներառել այնտեղ Ադրբեջանին: Ես այն ժամանակ մտածեցի՝ իսկ ի՞նչ կապ ունի Ադրբեջանը: Այժմ դա հասկանալի է: Եվ հիմա այդ ադրբեջանական գործոնը ոչ թե ինքնուրույն ադրբեջանական գործոն է դառնում, այլ՝ թուրքական: Մենք հասկանում ենք, որ սա ըստ էության թուրքական հակամարտություն է, քանի որ Իրանը երբեք թույլ չի տա Թուրքիայի էքսպանսիա: Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, Իրանը մեր դաշնակիցն է, ուստի այժմ մեր խնդիրն է՝ անհապաղ մարել Ղարաբաղյան հակամարտությունը»:
Ապրիլի 12-ին Մոսկվայում «Պառլամենտսկայա գազետա»-ի մամուլի կենտրոնում կազմակերպվել էր կլոր սեղան հետևյալ թեմայով. «Լեռնային Ղարաբաղի համար վեճը: Ինչքա՞ն երկար կտևի զինադադարը»: Քննարկվել են հակամարտության հետևանքները տնտեսական կապերի համար, Ռուսաստանի դերը հակամարտության կարգավորման հարցում: Փորձագետները հիմնականում հանգեցին այն կարծիքին, որ «սառեցումից դուրս բերված» հակամարտությունը շահավետ չէ և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի, և՛ Ռուսաստանի համար: Մինչդեռ սրանում իրենց շահերն ունեն Թուրքիան և ԱՄՆ-ը:
ՌԴ Պետդումայի տնտեսական քաղաքականության, ինովացիոն զարգացման և ձեռներեցության կոմիտեի փոխնախագահ Միխայիլ Եմելյանովը գտնում է, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունից միակ օգուտ ստացողն Ամերիկան է: Նրա խոսքերով, Ուկրաինայում սցենարի իրականացումից հետո պարզ էր, որ Սպիտակ տունը կաշխատի ապակայունացնել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Իսկ Մոսկվային այդ հակամարտությունը հարկավոր չէ, քանի որ «Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցն է տնտեսական միավորման մեջ, իսկ Ադրբեջանը ՌԴ գործընկերն է, որը բազմիցս աջակցել է Մոսկվային, օրինակ, ԵԽԽՎ-ում ուկրաինական հարցում»:
ԵվրԱզԷս-ի ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Լեպյոխինը գտնում է, որ չարժե Թուրքիայի դերը թերագնահատել, որն աստիճանաբար ուժեղ խաղացողի է վերածվում և հավակնում տարածաշրջանային առաջնորդի դերի՝ ցանկանալով նույնիսկ այդ տեղից դուրս մղել Սաուդյան Արաբիային: «Սեփական նպատակներն իրականացնելու համար Անկարան օգտագործում է բազմաքայլ կոմբինացիա. քրդերի և ԻՊ նկատմամբ վերահսկողության և միաժամանակ օտար տարածքներ զավթելու (Սիրիա) զանազան մեխանիզմներ է մշակում: Բացի այդ, Թուրքիան փորձում է սանձել Հայաստանին, իրեն կապել Ադրբեջանին, պայմանավորվել Իրանի հետ, իսկ միևնույն ժամանակ ատամներ ցույց տալ ԱՄՆ-ին և Ռուսաստանին: Նա սկսում է պայմաններ թելադրել նաև Եվրոպային: Եվ վերջապես, Անկարան ձգտում է իր ազդեցությունը տարածել հետխորհրդային տարածության թյուրքական բնակչություն ունեցող երկրներում», մեջբերում է Լեպյոխինի խոսքերը oko-planet.su-ն:
Մինչդեռ, մինչև Ղարաբաղյան էսկալացիան, ամերիկյան մասնավոր հետախուզական-վերլուծական Stratfor ընկերությունը իր կանխատեսումն էր հրապարակել 2016թ. երկրորդ եռամսյակի համար, որտեղ մասնավորապես ասվում է. «Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի պատճառով Հայաստանի հետ վեճի էսկալացիայի կգնա՝ ներքին տնտեսական դժվարություններից բնակչության ուշադրությունը շեղելու համար: Սակայն դժվար թե լուրջ մարտական գործողություններ սկսվեն: Ռուսաստանն ու Թուրքիան կփորձեն ազդել երկու երկրների միջև բանակցությունների ընթացքի վրա՝ գործելով իրենց դաշնակիցների միջոցով»:

Четырехдневная война в Карабахе: мнения российских экспертов
Уже со второго дня карабахской эскалации в российских политических и общественных кругах начались бурные обсуждения карабахской проблемы на теле- и радиопередачах, круглых столах.
Политолог, социолог Александр Дугин в своей интернет-телепрограмме "Директива Дугина" выражает мнение, что "самое главное, что надо понимать в карабахском конфликте, это то, что он вообще не имеет никакого решения… Москве этот конфликт не выгоден ни с какой стороны. В такой же ситуации находится и Иран. Вы удивитесь, но даже Турцию это не устраивает. Сейчас Эрдоган, зажатый с двух сторон, не знает, как добиться разрядки с Москвой. А тут еще Карабах… Если война вспыхнет в полную силу, то в ней победы никто не добьется. Тот, кто выиграет в войне, немедленно проиграет политически. А вот кому эта война выгодна, так это американцам. Все региональные державы в войне только теряют, а США только выигрывают. Причем не США как таковые, а глобалистская элита неоконсов и кровавая Хиллари. Играют они двумя руками, обещая армянам признание, а азербайджанцам – поддержку. Если война вспыхнет, это будет еще одной линией фронта против России наряду с Сирией и Новороссией".
Семен Багдасаров, руководитель Центра по изучению стран Ближнего Востока и Центральной Азии, говорит: "После Карабаха будет Абхазия и Крым. Мы летом должны ожидать провокации на афгано-таджикской границе, нам надо работать на опережение".
Сергей Серегичев, эксперт Института Ближнего Востока РФ, считает, что "Не исключено, что, втянув нас в конфликт в Нагорном Карабахе, Анкара таким образом пытается выбить Россию из межсирийского урегулирования".
Сергей Кургинян, политолог, лидер движения "Суть времени", говорит: "Русский интерес долгое время заключался в том, чтобы дружить с Турцией. Но это рухнуло. Не по нашей вине, а Турции. На сегодняшний день Турция готовит украинских боевиков и боевиков крымских татар. Вторая часть – это Кавказ. Турция готовит азербайджанскую армию. Одним словом, появляются горячие точки по периметру границы России. Недавно я читал Фридмана из Стратфора (который всегда озвучивает мнение ЦРУ), где он говорит, что с помощью НАТО ничего не сделаешь, поэтому нужно создавать новое НАТО из Румынии, Польши, Украины и включить туда Азербайджан. И сейчас этот азербайджанский фактор становится не автономно азербайджанским фактором, а турецким. Азербайджан сейчас играет под турецкую дудку. Мы понимаем, что это по-сути глобальный конфликт, т.к. Иран никогда не допустит экспансии Турции. Турция – член НАТО, Иран – наш союзник, и поэтому сейчас наша задача – немедленно погасить карабахский конфликт".
12 апреля в пресс-центре "Парламентской газеты" прошел круглый стол "Спор за Нагорный Карабах. Как долго продлится перемирие?", где обсуждались последствия конфликта для экономических связей, роль России в урегулировании конфликта. Эксперты в основном сошлись на том, что "размороженный" конфликт невыгоден ни Азербайджану, ни Армении, ни России. Зато свои интересы в этом имеют Турция и США.
Первый заместитель председателя Комитета Госдумы по экономической политике, инновационному развитию и предпринимательству Михаил Емельянов считает, что единственный, кто получит выгоду из конфликта в Нагорном Карабахе – это Вашингтон. По его словам, после реализации сценария на Украине стало ясно, что Белый дом постарается дестабилизировать ситуацию и в Нагорном Карабахе. А Москве этот конфликт не нужен, т.к.  "Армения является союзником России по экономическому объединению, а Азербайджан — партнером, который неоднократно поддерживал Москву, например, в ПАСЕ по украинскому вопросу".
Генеральный директор Института ЕврАзЭС Владимир Лепёхин считает, что не стоит недооценивать роль Турции, которая постепенно превращается в сильного игрока и претендует на роль регионального лидера, даже желая вытеснить с этого места Саудовскую Аравию. "Для реализации целей Анкара использует многоходовую комбинацию: отрабатывает различные механизмы контроля курдов и ИГ и одновременно захвата чужих территорий (Сирии). Кроме того, Турция пытается приструнить Армению, привязать к себе Азербайджан, договориться с Ираном, а заодно показать зубы США и России. Европе она тоже начинает диктовать условия. Наконец, Анкара стремится распространить влияние на страны постсоветского пространства с тюркским населением", приводит слова Лепёхина oko-planet.su.
А между тем, еще до карабахской эскалации американская частная разведывательно-аналитическая компания Stratfor опубликовала прогноз на второй квартал 2016 года, где, в частности, говорится: "Азербайджан пойдет на эскалацию спора с Арменией из-за Нагорного Карабаха в попытке отвлечь внимание населения от внутренних экономических трудностей. Однако серьезные боевые действия вряд ли начнутся. Россия и Турция будут пытаться влиять на ход переговоров между двумя странами, действуя через своих союзников".