Դոհայի հանդիպման արդյունքը սպասելի էր
Իրականում այն, որ Դոհայում «ՕՊԵԿ երկրներ – Իրան  + ՌԴ» ձևաչափով հանդիպման ընթացքում նավթի արդյունահանման ծավալների սառեցման շուրջ որևէ վերջնական պայմանավորվածություն չէր լինելու, կանխատեսելի էր այն պահից ի վեր, երբ Իրանը հայտարարեց հանդիպմանը չմասնակցելու և այդպիսով տվյալ նախաձեռնությանն իր անհամաձայնության մասին: Ապրիլի 17-ին կայացած հանդիպումը, պարզապես, եկավ ևս մեկ անգամ փաստելու, որ նավթի արդյունահանման շուրջ ստեղծված լարվածությունն արդեն դուրս է եկել տնտեսական շրջանակներից՝ դառնալով քաղաքական խնդիր:
Իրականում Դոհայի հանդիպման կուլիսներում ընթացող գործողությունները, որոնք հիմնականում կենտրոնացված էին Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի շուրջ, խաչաձևվված բնույթ ունեն: Մասնավորապես, Իրանը, դեռևս տարեսկզբից հետզհետե ձերբազատվելով արևմտյան սանկցիաներից, ի սկզբանե ներկայացրեց իր դիրքորոշումը՝ նավթի արդյունահանման ծավալները հասցնել առնվազն մինչ սանկցիաները եղած մակարդակ ամեն գնով: Իրանի պաշտոնական այդ դիրքորոշմանը հաջորդեց ՌԴ, Վենեսուելա, Սաուդյան Արաբիա, Քաթար քառյակի փետրվարյան պատրաստակամություն-կոչը՝ սառեցնել նավթի արդյունահանման ծավալները՝ շուկայում գերառաջարկի հետևանքները մեղմելու համար: Հասկանալի է, որ կոչն ուներ հասցեատեր՝ ի դեմս Իրանի: Մյուս կողմից հասկանալի է նաև, որ վերջինիս կողմից սա, ըստ էության դիտարկվեց, որպես հերթական սահմանափակում՝ դեռ նախորդներից լիովին չազատված: Արդյունքում ստեղծվեց մի արհեստական իրավիճակ, որտեղ Իրանը դարձավ շուկայի կարգավորման հնարավորություն ունեցող և այն «դիտավորյալ» չկիրառող երկիր: Այս առումով Իրանի դիրքորոշմամբ պայմանավորված, Դոհայում նավթի արդյունահանման ծավալների սառեցման պատրաստակամությունից հրաժարված Սաուդյան Արաբիան նախաձեռնում է արդեն քաղաքական խաղ՝ «մեզնից ով կհաղթի սկզբունքով»: Եթե հաշվի առնենք տարեսկզբից մինչ օրս Սաուդյան Արաբիայի բարձրաստիճան տարբեր ներկայացուցիչների կողմից պարբերաբար հնչող հայտարարությունները, թե պատրաստ է սառեցնել նավթի արդյունահանումը թեկուզ առանց մյուս երկրների համաձայնության (կարծում ենք հատուկ չնշելով բայց և չբացառելով Իրանը), ապա տվյալ պարագայում Իրանի վարքագիծն ավելի ազնիվ կարելի է գնահատել:
Ինչ վերաբերում է այս ամենից բխող շուկայական հետևանքներին, ապա այսօր արդեն բորսաներում ընթանում են նավթի գինը 40 դոլար/բարելի սահմաններում պահպանելուն ուղղված գործընթացները, իսկ ոսկու համաշխարհային գները գրանցել են աճ՝  անվտանգ ակտիվների պահանջարկի աճին զուգահեռ:  Նավթի գների  անկման, այնուամենայնիվ, կարելի է սպասել, սակայն հազիվ թե այն լինի շատ կտրուկ՝ ՕՊԵԿ երկրների կողմից ևս մեկ պայմանավորվածությանմբ պայմանավորված: Խոսքը գնում է նավթի արդյունահանման ծավալների հարցը բազմակողմանիորեն քննարկելու ժամկետները երակաձգելուն և հունիսին ևս մեկ հանդիպում անցկացնելուն:

Результаты встречи в Дохе были предсказуемы
На самом деле то, что в Дохе во время встречи в формате "страны ОПЕК – Иран + РФ" по поводу замораживания объемов добычи нефти каких-либо окончательных договоренностей не будет, было предсказуемо с того момента, когда Иран заявил о своем неучастии на встрече и тем самым - о своем несогласии на данную инициативу. Состоявшаяся 17-го апреля встреча просто еще раз зафиксировала, что напряжение, создавшееся вокруг добычи нефти, уже вышло за экономические рамки, став политическим вопросом.
На самом деле, действия, идущие за кулисами встречи в Дохе, которые в основном были сконцентрированы вокруг Ирана и Саудовской Аравии, имеют перекрестный характер. В частности, Иран еще в начале года, постепенно освобождаясь от западных санкций, с самого начала представил свою позицию – любой ценой довести объем добычи нефти как минимум до предсанкционного уровня. За подобной официальной позицией Ирана последовала готовность-призыв РФ, Венесуэлы, Саудовской Аравии, Катара заморозить объемы добываемой нефти - для смягчения последствий сверхпредложений на рынке. Понятно, что призыв имел адресата в лице Ирана. С другой стороны также понятно, что Иран, по сути,  рассмотрел такой призыв как очередное ограничение после предыдущих санкционных, от которых страна еще не полностью освободилась. В результате была создана некая искусственная ситуация, когда Иран стал страной, имеющей возможность регулировать рынок, но "нарочно" этого не делал.
В этом смысле, исходя из позиций Ирана, Саудовская Аравия, отказавшись в Дохе от готовности заморозить объемы добычи нефти, предпринимает уже политическую игру по принципу "кто из нас победит". Если учесть заявления со стороны различных высокопоставленных представителей Саудовской Аравии, звучавшие с начала года до сегодняшнего дня, согласно которым страна готова заморозить добычу нефти, даже без согласия на то других стран (думается, особо не отмечая, но и не исключая Иран), то в данном случае поведение Ирана можно считать более честным.
Что касается вытекающих из этого рыночных последствий, то уже сегодня на биржах идут процессы, направленные на сохранение цены на нефть в границах 40 долларов за баррель, а международные цены на золото зафиксировали рост параллельно росту безопасных активов. Тем не менее, можно ожидать падения цен на нефть. Однако вряд ли это будет очень резким, что обусловлено еще одной договоренностью между странами-членами ОПЕК. Речь идет о продлении времени многостороннего обсуждения вопроса объемов добываемой нефти и проведении еще одной встречи в июне этого года.