Թուրքական Sputnik-ի գլխավոր խմբագրի մուտքը Թուրքիա արգելել են
Թուրքական իշխանություններն արգելել են Sputnik ռուսական գործակալության թուրքական ծառայության գլխավոր խմբագիր Թուրալ Քերիմովի մուտք երկիր։
«Սահմանային վերահսկողության աշխատակիցՆ առանց որևէ բացատրության վերցրեց իմ անձնագիրը, որից հետո ես մեկ ժամ անցկացրեցի ժամանման տերմինալում։ Ապա ինձ տվեցին թուղթ, որի վրա գրված էր, թե իմ մուտքը Թուրքիա արգելվում է։ Թղթում որևէ բացատրություն չկար։ Ինձնից առգրավեցին նաև այցեքարտն ու կեցության իրավունքը»,-ասել է Քերիմովը։
Ապրիլի 14-ին Թուրքիայում ի թիվս այլ կայքերի արգելափակվել է նաև Sputnik գործակալության կայքը, քանի որ վերջիններիս նյութերում առկա է «ահաբեկչության, բռնության և հանցավորության քարոզչություն»:

Турецкие власти запретили въезд главреду Sputnik-Турция
Власти Турции запретили въезд в страну главному редактору турецкого филиала российского информационного агентства Sputnik Туралу Керимову, сообщает BBC.
"На пункте досмотра один из пограничников безо всяких объяснений забрал мой паспорт, после чего мне пришлось около часа провести в терминале прилета, - рассказал Каримов. - Затем мне выдали документ, в котором говорилось о запрете на въезд в страну. Пресс-карта и разрешение на проживание были конфискованы".
Власти Турции пока не комментируют ситуацию с запретом на въезд российскому журналисту.
14 апреля 2016 года управление по телекоммуникации и связи Турции заблокировало на территории страны несколько сайтов, в том числе и Sputnik, заявив, что в материалах этих изданий содержится пропаганда терроризма и тексты, поощряющие насилие и преступность. Спустя два дня суд утвердил это решение.