Թուրքիայի իշխանություններն այլևս իրավասու չեն խոսել թուրք ժողովրդի անունից
Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմում այսօր հայտարարել են, որ Թուրքիան երբեք չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտնում է Trend գործակալությունը:
Այդ պատճառով էլ Անկարան կարևորություն չի տալիս 1915 թվականի իրադարձությունները Հայոց ցեղասպանություն ճանաչելու վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի կոչին, հայտնել են Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի աշխատակազմում:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 14-ին Թուրքիայի առաջընթացի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի զեկույցում անդրադարձ էր կատարվել հարևանների հետ Թուրքիայի հարաբերություններին: Եվրախորհրդարանը Թուրքիային կոչ էր արել կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Եվրախորհրդարանը, հղում անելով իր 2015 թվականի ապրիլի 15-ի «Եվրամիությունում ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր հայտարարելու մասին» բանաձևին, կոչ էր արել Թուրքիային ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը:
Եվրախորհրդարանականներն անդրադարձել էին նաև 2015 թվականի ընթացքում Թուրքիայում տեղ գտած մարդու իրավունքների ռեկորդային խախտումներին և ԶԼՄ-ների նկատմամբ գործադրված ճնշումներին՝ արձանագրելով, որ բարեփոխումները Թուրքիայում ոչ միայն դանդաղել են, այլ նաև հետընթաց է արձանագրվել խոսքի ազատության և անկախ արդարադատության ոլորտներում:
Թուրքական մամուլը Եվրախորհրդարանի զեկույցը որակեց որպես Թուրքիայի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի ամենխիստ զեկույց: Իսկ թուրքական իշխանությունների շրջանում իսկական խուճապ սկսվեց:
Առաջինը զեկույցին արձագանքեց ԵՄ հարցերով Թուրքիայի նախարար Վոլքան Բոզքըրը, ով հայտարարեց, որ Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակման պատճառով Թուրքիան չի պատրաստվում ընդունել այդ զեկույցը, և, ինչպես նախորդ տարի, այս անգամ ևս պատրաստվում է վերադարձնել այն:
Այնուհետև Թուրքիայի նախագահը հայտարարեց, որ Եվրախորհրդարանի զեկույցը սադրիչ բնույթ է կրում՝ հիշեցնելով, որ ԵՄ-ն և Թուրքիան համագործակցում են փախստականների հարցում: Այս անգամ ևս Թուրքիան, անկհայտորեն շահարկելով փախստականների հարցը, փորձում է նոր զիջումներ կորզել ԵՄ-ից:
Մերժելով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու պահանջն այսօր՝ Հայոց ցեղասպանությունից ավելի քան 100 տարի անց, Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմը հաշվի չի առնում մի կարևոր հանգամանք: Նույն Թուրքիայում հասարակության զգալի մի հատված արդեն վաղուց առերեսվել է այս փաստի հետ: Վերջին տարիներին Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ հազարավոր մարդիկ փողոց են դուրս գալիս՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության ժամանակ սպանված 1,5 միլիոն հայերի հիշատակին: Թուրքական իշխանություններն արդեն վաղուց չեն ներկայացնում թուրք ժողովրդի տեսակետը Հայոց ցեղասպանության հարցում, հետևաբար, այլևս իրավասու չեն խոսել նրա անունից:

Turkish Authorities No Longer have the Right to Speak on Behalf of the Turkish Nation
The Turkish President’s Administration declared that Turkey will never recognize the Armenian Genocide. This was reported by Trend agency. For this reason, Ankara does not give any importance to the European Parliament's call to recognize the Armenian Genocide, said the administration of Recep Tayyip Erdogan.
It should be recalled that in the European Parliament's progress reports of Turkey released on April 14, the EP called on Ankara to normalize relations with Armenia. The European Parliament, recalling its resolution of  April 15, 2015 on the "Announcement of April 24 in the European Union as the Day of Remembrance of the Armenian Genocide", called on Turkey to recognize the Armenian Genocide.
MEPs also pointed out that the reforms in Turkey not only slowed, but the situation with the freedom of speech and independence of the judiciary has worsened.
The Turkish press called this document as the most severe European Parliament report on Turkey. This report has raised a real hysteria among the Turkish authorities.
The first, who responded to the report, was the Minister of Turkey for EU Affairs Volkan Bozkır, who said that Turkey would not accept the report, because it mentions the Armenian Genocide issue and returned it, as it was done last year.
Then the President of Turkey said that the European Parliament's report is a provocation, recalling that the EU and Turkey are cooperating on the issue of refugees. Turkey, recalling its role for Europe in the refugee issue, once again is trying to extort new concessions from the EU.
Rejecting the demand for recognition of the Armenian Genocide more than 100 years after the Genocide, the administration of the President of Turkey does not consider one very important fact. The significant part of the society has long accepted this fact. In the recent years, thousands of people go to streets to honor the memory of 1.5 million victims of the Armenian Genocide. Turkish authorities no longer represent the views of the Turkish people in the issue of the recognition of the Armenian Genocide, and respectively, they no longer have the right to speak on behalf of the Turkish people.