Թուրքիայի իշխանություններն այլևս իրավասու չեն խոսել թուրք ժողովրդի անունից
Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմում այսօր հայտարարել են, որ Թուրքիան երբեք չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտնում է Trend գործակալությունը:
Այդ պատճառով էլ Անկարան կարևորություն չի տալիս 1915 թվականի իրադարձությունները Հայոց ցեղասպանություն ճանաչելու վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի կոչին, հայտնել են Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի աշխատակազմում:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 14-ին Թուրքիայի առաջընթացի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի զեկույցում անդրադարձ էր կատարվել հարևանների հետ Թուրքիայի հարաբերություններին: Եվրախորհրդարանը Թուրքիային կոչ էր արել կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Եվրախորհրդարանը, հղում անելով իր 2015 թվականի ապրիլի 15-ի «Եվրամիությունում ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր հայտարարելու մասին» բանաձևին, կոչ էր արել Թուրքիային ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը:
Եվրախորհրդարանականներն անդրադարձել էին նաև 2015 թվականի ընթացքում Թուրքիայում տեղ գտած մարդու իրավունքների ռեկորդային խախտումներին և ԶԼՄ-ների նկատմամբ գործադրված ճնշումներին՝ արձանագրելով, որ բարեփոխումները Թուրքիայում ոչ միայն դանդաղել են, այլ նաև հետընթաց է արձանագրվել խոսքի ազատության և անկախ արդարադատության ոլորտներում:
Թուրքական մամուլը Եվրախորհրդարանի զեկույցը որակեց որպես Թուրքիայի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի ամենխիստ զեկույց: Իսկ թուրքական իշխանությունների շրջանում իսկական խուճապ սկսվեց:
Առաջինը զեկույցին արձագանքեց ԵՄ հարցերով Թուրքիայի նախարար Վոլքան Բոզքըրը, ով հայտարարեց, որ Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակման պատճառով Թուրքիան չի պատրաստվում ընդունել այդ զեկույցը, և, ինչպես նախորդ տարի, այս անգամ ևս պատրաստվում է վերադարձնել այն:
Այնուհետև Թուրքիայի նախագահը հայտարարեց, որ Եվրախորհրդարանի զեկույցը սադրիչ բնույթ է կրում՝ հիշեցնելով, որ ԵՄ-ն և Թուրքիան համագործակցում են փախստականների հարցում: Այս անգամ ևս Թուրքիան, անկհայտորեն շահարկելով փախստականների հարցը, փորձում է նոր զիջումներ կորզել ԵՄ-ից:
Մերժելով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու պահանջն այսօր՝ Հայոց ցեղասպանությունից ավելի քան 100 տարի անց, Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմը հաշվի չի առնում մի կարևոր հանգամանք: Նույն Թուրքիայում հասարակության զգալի մի հատված արդեն վաղուց առերեսվել է այս փաստի հետ: Վերջին տարիներին Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ հազարավոր մարդիկ փողոց են դուրս գալիս՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության ժամանակ սպանված 1,5 միլիոն հայերի հիշատակին: Թուրքական իշխանություններն արդեն վաղուց չեն ներկայացնում թուրք ժողովրդի տեսակետը Հայոց ցեղասպանության հարցում, հետևաբար, այլևս իրավասու չեն խոսել նրա անունից:

Власти Турции больше не вправе говорить от имени турецкого народа
В администрации президента Турции сегодня заявили, что Турция никогда не признает Геноцид армян. Об этом сообщает агентство Trend. По этой причине Анкара не придает никакого значения призыву Европейского парламента признать Геноцид армян, сказали в администрации Реджепа Тайипа Эрдогана.
Напомним, что 14 апреля в докладе Европарламента о прогрессе Турции ЕП призвал Анкару нормализовать отношения с Арменией. Европейский парламент, ссылаясь на свою резолюцию от 15 апреля 2015 года об "Объявлении 24 апреля в Европейском Союзе днем памяти Геноцида армян", призвал Турцию признать Геноцид армян.
Европарламентарии также отметили, что реформы в Турции не только захлебнулись, но в стране еще и ухудшилась ситуация со свободой слова и независимостью судебной системы.
Турецкая пресса квалифицировала этот документ как самый суровый доклад Европарламента о Турции, а среди турецких властей началась настоящая истерика.
Первым откликнулся на доклад министр Турции по делам ЕС Волкан Бозкыр, который заявил, что Турция не примет доклад из-за упоминания в нем проблемы Геноцида армян и вернет его, как это было сделано в прошлом году.
Потом президент Турции заявил, что отчет Европарламента является провокацией, напоминая, что ЕС и Турция сотрудничают по вопросу беженцев. Турция, напоминая о своей роли для Европы в вопросе беженцев, в очередной раз пытается вымогать новые уступки со стороны ЕС.
Отвергнув требование о признании Геноцида армян сегодня – более чем 100 лет спустя Геноцида армян - администрация президента Турции не учитывает один очень важный факт. В той же Турции значительная часть общества уже давно встала лицом к лицу со своей историей и этим фактом. В последние годы тысячи людей выходят на улицы, чтобы почтить память 1,5 миллион жертв Геноцида армян. Турецкие власти уже давно не представляют точку зрения турецкого народа в вопросе признания Геноцида армян, соответственно, они больше не вправе говорить от имени турецкого народа.