Իրանը նավթի արտահանման օրական ծավալը հասցրել է մինչև 2.3 մլն բարելի
Իրանական նավթի արտահանումը հասել է օրական 2.3 միլիոն բարելի: Այս մասին Թեհրանի մոտ գտնվող արդյունաբերական ձեռնարկություն կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանին, փոխանցում է իրանական Tasnim գործակալությունը:
«Իրանը նավթի ու գազային կոնդենսատի արտահանումը մեծացրել է օրական մինչև 2.3 միլիոն բարել, ինչը կրկնակի ավելի է՝ միջուկային գործարքից առաջ ստեղծված վիճակի համեմատ»,- ասել է Իրանի նախագահը:
Մինչ Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների չեղարկումը վերջինիս թույլատրվում էր օրական արտահանել 1 մլն բարել նավթ:

Иран увеличил экспорт нефти до 2,3 млн баррелей в сутки
Экспорт иранской нефти достиг 2,3 млн баррелей в сутки. Об этом заявил президент Ирана Хасан Роухани во время посещения промышленного предприятия под Тегераном, передает ТАСС.
"Иран увеличил экспорт нефти и газового конденсата до 2,3 млн баррелей в сутки, что почти вдвое больше, чем перед началом реализации Совместного всеобъемлющего плана действий", - приводит слова иранского президента агентство Tasnim.
До отмены санкций Исламской Республике разрешалось экспортировать не более 1 млн баррелей нефти в сутки.